• Πρώιμα συμπτώματα?

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #136530  από Lilibeth
 Σάβ Μαρ 23, 2024 5:13 pm
Καλησπέρα! Όποιος μπορεί να με βοηθήσει γιατί έχω τρομοκρατηθει. Πέρασα πριν 2 μήνες γριπη. Μου κράτησε ο βηχας αρκετά και επειδή έχω άγχος υγείας γενικότερα έτρεχα από γιατρό σε γιατρό. Αγχώθηκα πάρα πολύ αυτούς τους 2 μήνες. Κάποια στιγμή πήγα στο νοσοκομείο με εκτακτες συστολες. Δεν βρήκαν κάτι. Μου είπαν άγχος η έφταιγαν πι εισπνοες που έπαιρνα. Είχε ήδη ξεκινήσει η αυπνια. Μεσημέρι δεν με έπαιρνε ο ύπνος καθόλου και το βράδυ ξυπναω κσθε 1 ώρα. Αφού με το καιρό έφυγαν όλα η αυπνια έμεινε. Πήγα σε ψυχίατρο και μου είπε πως μάλλον είναι από τη γρίπη. Και κάτι ίσως προκαλέσε. Γιατί παρατηρήθηκε σε όσους πέρασαν κοβιντ και κοιτάνε μήπως το κάνει και η γριπη. Μου έδωσε νεμερον για τον υπνο. Την πρώτη μέρα ένιωθα νύστα αλλά πάλι ξυπνουσα κάθε 2 ώρες. Μου είπε να πάρω μισό από ένα τέταρτο. Το πήρα και δεν βοήθησε καθόλου. Μου είπε πως ίσως πρέπει να γίνουν εξετάσεις μήπως πρόκειται για κάτι νευρολογική. Πριν μέρες είχα θόλωσε στο αριστερό μάτι. 2 φορές το έπαθα όχι για πολύ. Και αισθάνομαι κάποιες φορές μυρμυγκιασμα να το πω? Αισθημα καυσου στο αριστερό μου χέρι κυρίως. Περνάει από το μυαλό μου μήπως πρόκειται για σκλήρυνση. Εγω ήμουν πεπεισμένη ότι έφταιγε το άγχος αλλά ο γιατρό είπε να γίνουν νευρολογικες εξετάσεις κσι πάω να τρελαθώ. Μου είπε πως αν ήταν από το άγχος δεν θα κοιμόμουν καθόλου κσι θα είχε περάσει εφόσον ξεαγχωθηκα. Πείτε μου τη γνώμη σας? Είναι αυτά πρώιμα συμπτώματα? Παρακαλώ οποίος μπορεί να μου απαντήσει γιστι έχω φοβηθει πολύ μέχρι να κάμω τις εξετάσεις
 #136594  από DimDim13
 Δευ Απρ 08, 2024 1:41 pm
Καλησπέρα αγαπητή μου

Καταρχάς να σου πω ότι και εγώ αρκετούς μήνες τώρα τραβιέμαι με διάφορα συμπτώματα κλπ κλπ . Εξετάσεις επί εξετάσεων γιατρούς κλπ κλπ και όλοι τα ρίχνουν στο άγχος. Εγώ έχω καταλήξει στο ότι πραγματικά ότι είναι να γίνει θα γίνει και ότι πραγματικά το άγχος και η πίεση δεν θα βοηθήσουν πουθενά . Ξέρω δεν είναι εύκολο καθόλου να μπορέσουμε να το διαχειριστούμε. Δεν μπορώ να σου δώσω απάντηση καθώς δεν είμαι γιατρός αλλά και επίσης δεν ξέρω πολλά πράγματα πάνω σε αυτά καθώς και εγώ είμαι στο ψάξιμο. Αυτό που έχω καταλάβει πάντως από όλη αυτή τη δοκιμασία είναι ότι θα πρέπει τελικά να αγαπάμε περισσότερο τον εαυτό μας και να αρχίσουμε να χαλαμε και κάνα χατίρι. Εύχομαι πραγματικά μέσα από τη καρδιά μου να είσαι καλά