• Περίεργος πόνος στο σώμα - Τρέμουλο!

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #136450  από Mariz
 Πέμ Φεβ 15, 2024 5:17 pm
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι κ πάλι στην φάση που θα κάνω επαναληπτικές εξετάσεις γιατί δεν έχουν σταματήσει ποτέ τα συμπτώματα και ήθελα να σας ρωτήσω, για δυο πράγματα που με ταλαιπωρούν λ.
Αρχικά τρέμουλο στο σωμα που γίνεται πιο αισθητό αφότου κάτσω ακίνητη ειδικά αν έχει προηγηθεί έντονη κίνηση πριν. Το τρέμουλο είναι σε όλο το μήκος χεριών ποδιών και κορμού κεφαλιού.
Επίσης εδώ και ένα μήνα πονάω σε όλο το σωμα αλλά όχι ακριβώς μόνο πόνος, νιώθω και μια περίεργη αίσθηση σαν πολύ βαθιά εσωτερική δυσφορία στα Κόκκαλα σαν γαργάλημα και πόνος ταυτόχρονα. Και ειδικά σε κάποια σημεία αν ακουμπήσω νιώθω αυτή την δυσφορία -ανατριχίλα σε όλο το υπόλοιπο σωμα απλά επειδή ακούμπησε ένα σημείο.
Συγγνώμη που τα λέω τόσο μπερδεμένα αλλά δεν εχω καταφέρει να βγάλω άκρη και ακόμα ψάχνομαι. Είχα βάλει ένα στοπ τόσο καιρό σε εξετάσεις αλλά βλέπω ότι μάλλον πρέπει πάλι (σύμφωνα και με τον γιατρό μου).
Αυτά ελπίζω να μην σας κούρασα:)
 #136453  από Μ.M
 Σάβ Φεβ 17, 2024 2:16 am
Αν βρεις τι εχεις ενημέρωσέ μας σε παρακαλώ...καταλαβαινω απολυτα αυτα που περιγραφεις! Κ εγω χωρις διαγνωση εδω κ χρονια, με λαθος διαγνωσεις κατα το παρελθον κ αρκετα ευρηματα στις εξετασεις αλλα διαγνωση no!
 #136454  από Mariz
 Σάβ Φεβ 17, 2024 2:55 pm
Θα σου στείλω αν δεν έχεις πρόβλημα προσωπικό μνμ. Πλέον έχω πάρει απόφαση να ξανακάνω μαγνητικές(με την σύμφωνη γνώμη του νευρολόγου δλδ) αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ. Μου έχει περάσει κ η ινομυαλγια απ το μυαλό αλλά δεν ξέρω αν κάνει ακριβώς τέτοια. Εσυ σε τι φάση είσαι;
 #136536  από Lilibeth
 Τρί Μαρ 26, 2024 3:34 pm
Καλησπέρα! Έχω ανησυχήσει κι εγω επειδή έχω κάποια συμπτώματα. Δεν έχω κάνει εξετάσεις ακόμα. Πέρασα μια στρεσογονο κατάσταση για 2 μήνες λόγω γρίπης. Επειδή είμαι αγχώδης γενικά για θέματα υγείας. Όταν τελείωσε όλο αυτό άρχισα να έχω θεμα με τον υπνο? Δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα πια μεσημέρι και το βράδυ ξυπναω κσθε μια ωρα. Πριν κάποιες μέρες θάμπωσε για λίγο το μάτι μου. Το έπαθα κάνα 2 φορές. Άρχισα να εχω κάτι σαν μυρμυγκιασμα η αίσθηση καυσου στο χέρι μου το αριστερό και κάποιες φορές σε διάφορα σημεία της αριστεράς πλευράς. Είπα ότι μπορεί να είναι από άγχος. Χθες όμως το βράδυ ένιωσα ένα πόνο στο αριστερό μου πόδι. Και σήμερα το νιωθω λίγο πιο βαρύ σαν να μουδιαζει. Έχω τρομοκρατηθει. Έχετε κάποια παρόμοια συμπτώματα? Θα μιλήσω σήμερα πάλι με τον νευρολόγο μου ο οποίος την προηγούμενη φορά μου είπε πως τα συμπτώματα της σκληρυνσης είναι συνεχόμενα. Αλλα αυτό με το πόδι με ανυσηχησε σήμερα. Τα μυρμυγκιασματα που είχα έχω κάνα 5αρι μέρες που δεν τα έχω ξανά νιώσει. Ο ύπνος με ρεμερον που μου έδωσε ο γιατρός έχει βελτιωθεί. Εγω θα ζητήσω να κάνω τις μαγνητικες αλλά υπάρχει περίπτωση να μην δείξουν? Επειδή μπορεί να είναι αρχη?
 #136645  από Danay1997athens
 Σάβ Απρ 20, 2024 7:27 pm
Mariz έγραψε: Πέμ Φεβ 15, 2024 5:17 pm Καλησπέρα παιδιά! Είμαι κ πάλι στην φάση που θα κάνω επαναληπτικές εξετάσεις γιατί δεν έχουν σταματήσει ποτέ τα συμπτώματα και ήθελα να σας ρωτήσω, για δυο πράγματα που με ταλαιπωρούν λ.
Αρχικά τρέμουλο στο σωμα που γίνεται πιο αισθητό αφότου κάτσω ακίνητη ειδικά αν έχει προηγηθεί έντονη κίνηση πριν. Το τρέμουλο είναι σε όλο το μήκος χεριών ποδιών και κορμού κεφαλιού.
Επίσης εδώ και ένα μήνα πονάω σε όλο το σωμα αλλά όχι ακριβώς μόνο πόνος, νιώθω και μια περίεργη αίσθηση σαν πολύ βαθιά εσωτερική δυσφορία στα Κόκκαλα σαν γαργάλημα και πόνος ταυτόχρονα. Και ειδικά σε κάποια σημεία αν ακουμπήσω νιώθω αυτή την δυσφορία -ανατριχίλα σε όλο το υπόλοιπο σωμα απλά επειδή ακούμπησε ένα σημείο.
Συγγνώμη που τα λέω τόσο μπερδεμένα αλλά δεν εχω καταφέρει να βγάλω άκρη και ακόμα ψάχνομαι. Είχα βάλει ένα στοπ τόσο καιρό σε εξετάσεις αλλά βλέπω ότι μάλλον πρέπει πάλι (σύμφωνα και με τον γιατρό μου).
Αυτά ελπίζω να μην σας κούρασα:)
τελικά κάνατε εξετασεις