• Κορτιζόνη και σύνδρομο ανήσυχων ποδιών

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #136439  από Vasiliki84
 Κυρ Φεβ 11, 2024 8:15 pm
Καλησπέρα! Ουφ, δεν αντέχω άλλο..! Έκανα την πρώτη έγχυση tysabri πριν από 9 μέρες. Μου χορηγήθηκε κορτιζόνη στην αρχή. Έκτοτε δεν υπάρχει περίπτωση να με πάρει ο ύπνος το βράδυ! Τα πόδια μου έχουν "τάση" και θέλω απελπισμένα να τα τινάξω! Δεν με πιάνει το ένα μαγνήσιο. Λέτε να είναι από την κορτιζόνη? Από το tysabri? Pls help! :emojis-24: :emojis-18: :emojis-33:
 #136441  από Στάθης
 Δευ Φεβ 12, 2024 7:10 pm
Vasiliki84 έγραψε: Κυρ Φεβ 11, 2024 8:15 pm Καλησπέρα! Ουφ, δεν αντέχω άλλο..! Έκανα την πρώτη έγχυση tysabri πριν από 9 μέρες. Μου χορηγήθηκε κορτιζόνη στην αρχή. Έκτοτε δεν υπάρχει περίπτωση να με πάρει ο ύπνος το βράδυ! Τα πόδια μου έχουν "τάση" και θέλω απελπισμένα να τα τινάξω! Δεν με πιάνει το ένα μαγνήσιο. Λέτε να είναι από την κορτιζόνη? Από το tysabri? Pls help! :emojis-24: :emojis-18: :emojis-33:

Γεια σου Βασιλική, γνωρίζω καλά την κορτιζόνη και μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι παίζει ρόλο, γενικά στον ανήσυχο ύπνο, ή ανήσυχα άκρα, ανήσυχα νεύρα. Το tysabri μπορεί να κάνει επίσης παρενέργειες, δεν το αποκλείω ούτε και αυτό. Όπως και έχει, ελπίζω να είναι παροδικό και από σήμερα να κοιμάσαι γαλήνια εν ηρεμία,
 #136448  από Vasiliki84
 Τετ Φεβ 14, 2024 11:47 pm
Και ναι λοιπόν, η κορτιζόνη ο φταίχτης! Έφυγε το πρόβλημα! 10 μέρες μετά την πρώτη έγχυση με tysabri, και με τη λήψη μαγνησίου κ σιδήρου, όλα οκ! Σπάσιμο νεύρων αλλά οκ! Ευχαριστώ πολύ!