• Γυναικολογικό θέμα

  • Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #136213  από Μ.M
 Πέμ Σεπ 07, 2023 1:15 am
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα γνώμες από γυναίκες λόγω της φύσης του θέματος. Είμαι σε "ανά 6μηνο παρακολούθηση" γιατί μου βρήκαν θετικές ολιγοκλωνικές κι έχω κ αρκετά ευρήματα στην κλινική εξέταση αλλα διαγνωση δεν έχω. Το βέβαιο ειναι μονο ότι πρόκειται για κάτι νευρολογικό. Το θέμα μου είναι το εξής. 2 ημέρες πριν την έναρξη της περιόδου κ κάποιες φορές τις πρώτες μέρες της περιόδου ο οργανισμός μου ζορίζεται άπειρα κ τρέμει ολοκληρο το σώμα μου.Επίσης αυξάνονται πολύ οι μυικές συσπάσεις σε συχνότητα κ ένταση κ όλο αυτό με κάνει να κουράζομαι υπερβολικά. Ισοπεδώνομαι... το μόνιμο κ έντονο τρέμουλο σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα, καταναλώνουν όλη μου την ενέργεια. Η διαδικασία αυτή που βιώνουμε οι γυναίκες κάθε μήνα, ζορίζει πολύ τον οργανισμό μου κ δεν ξέρω τι να κάνω να βοηθηθώ. Να απευθυνθώ στο γυναικολόγο μου? Να απευθυνθώ στη νευρολογο μου? Το ανέφερα και απλά λήφθηκε ως σύμπτωμα κ ως εκεί. Καμία νύξη για λύση του προβλήματος. Οι γυναίκες ασθενείς με σκπ βιώνετε κάτι παρόμοιο???
 #136214  από Pipi
 Πέμ Σεπ 07, 2023 11:33 am
Καλημέρα . Ίσως με την αλλαγή των ορμονών να επηρεάζεσαι..
αλλά πως δεν έχεις διάγνωση με ολογοκλωνικες και συμπτώματα; Η μαγνητική σου είναι καθαρή;
Παρεπιπτόντως να παίρνεις μαγνήσιο λίγο πριν από αυτές τις ημέρες και για όσο βλέπεις αυτήν την αλλαγή έχεις δοκιμάσει;
 #136219  από Μ.M
 Πέμ Σεπ 07, 2023 11:25 pm
Οι ολιγοκλωνικες ειναι τυπου 4. Οπότε ίσως γι αυτό δεν έχω διάγνωση. Δεν είναι τύπου 2. Επίσης μαγνητική δεν μου έκαναν. Είχα κάνει πριν 2,5 χρόνια μαγνητικές αυχένα κ κεφάλι, δεν τις είχα μαζί να τις δούνε , αλλά ήταν καθαρές οπότε στηρίχτηκαν σε αυτό που τους είπα κ δεν μου έκαναν ξανά. Μου έκαναν παρακέντηση, εξετάσεις αίματος κ ηλεκτρομυογράφημα. Μου είπαν θα με παρακολουθούν ανά 6 μήνες. Αν ζορίζομαι να παίρνω μαγνήσιο κ αν δω κάτι ασυνήθιστο να πάω νοσοκομείο να με δουν αμέσως. Τίποτα άλλο. Καμια αναφορά στο τι μπορεί να είναι. Στον επανέλεγχο 6μηνου μου είπαν πως πρέπει να μου ξανακάνουν ηλεκτρομυογράφημα κ είμαι σε φάση αναμονής για την εξέταση. Μαγνήσιο δοκίμασα αλλά δεν με βοηθάει...είναι σαν να περνάει σοκ ο οργανισμος κάθε φορά! Ενώ παλιά δεν είχε τέτοιο πρόβλημα. Είχα τους γνωστούς πόνους αλλά ως εκεί. Πλέον περναω πολύ δύσκολα κ.δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι γυναικολογικό το θέμα ή αν είναι απ το νευρολογικό.....γι αυτό ρώτησα αν το βιώνει κάποια κοπέλα εδώ! Μπας κ καταλάβω τι παίζει...