• ΕΙΝΑΙ ΣΚΠ?

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #136022  από angela
 Τρί Ιουν 27, 2023 11:20 am
Θα ηθελα τη γνωμη σας.
Πριν 5 μερες υπήρχε ξαφνικά ζάλη εμετος και ταχυκαρδια και ανεβηκε η πιεση στο 18.
Καρδιολογικα εγιναν ολα οσα επρεπε κ δεβ βρεθηκε κατι.
Απο τότε νιωθω συνεχόμενη ζαλη που δεν περναει. Ενιωθα και καποια αδυναμια στα ποδια αλλα με ξεκουραση περασε.
Επίσης εχω βουλωμενα αυτια αλλα πηγα σε ωρλ και εβγαλε το κερι αλλα η ζαλαδα δεν εχει περασει. Εχτες νιωθω και πονο στον αυχενα και στη μέση σαν τσιμπιματακια.
Επισης 2 μερες στο προτελευταιο δαχτυλο του δεξιου χεριου νιωθω καποια τσιμπηματακια. Συγκεκριμένα στη μεση του δαχτυλου απο την εσωτερική πλευρα του χεριου.
Υπα΄ρχουν πιθανοτητες να ειναι ΣΚΠ?
Σας παρακαλώ μπορείτε να με βοηθησετε?
 #136023  από Vasiliki84
 Τρί Ιουν 27, 2023 11:42 am
Καλημέρα, επίσκεψη σε νευρολόγο και μαγνητικές. Τα συμπτώματα δεκάδων ασθενειών ή και όχι, μπορεί να είναι αυτά.
 #136024  από angela
 Τρί Ιουν 27, 2023 11:49 am
Τα συμπτωματα δεν δείχνουν οτι πιθανον να ειναι ΣΚΠ ? Απο αυτα που διαβαζω στο ιντερνετ το σκεφτομαι και εχω αγχωθεί πολυ!
 #136026  από angela
 Τρί Ιουν 27, 2023 3:51 pm
Οι περισσοτεροι απο εσας γνωρίζετε παρα πολλά σε σχεση με τα συμπτωματα .....γιαυτο και εκφράζω την αγωνια μου
 #136027  από angela
 Τετ Ιουν 28, 2023 6:38 am
Η σπαστικοτητα σε να δακτυλο είναι σύμπτωμα βρε παιδιά?
 #136028  από Στάθης
 Τετ Ιουν 28, 2023 12:25 pm
angela έγραψε: Τρί Ιουν 27, 2023 11:20 am Θα ηθελα τη γνωμη σας.
Πριν 5 μερες υπήρχε ξαφνικά ζάλη εμετος και ταχυκαρδια και ανεβηκε η πιεση στο 18.
Καρδιολογικα εγιναν ολα οσα επρεπε κ δεβ βρεθηκε κατι.
Απο τότε νιωθω συνεχόμενη ζαλη που δεν περναει. Ενιωθα και καποια αδυναμια στα ποδια αλλα με ξεκουραση περασε.
Επίσης εχω βουλωμενα αυτια αλλα πηγα σε ωρλ και εβγαλε το κερι αλλα η ζαλαδα δεν εχει περασει. Εχτες νιωθω και πονο στον αυχενα και στη μέση σαν τσιμπιματακια.
Επισης 2 μερες στο προτελευταιο δαχτυλο του δεξιου χεριου νιωθω καποια τσιμπηματακια. Συγκεκριμένα στη μεση του δαχτυλου απο την εσωτερική πλευρα του χεριου.
Υπα΄ρχουν πιθανοτητες να ειναι ΣΚΠ?
Σας παρακαλώ μπορείτε να με βοηθησετε?

Τα συμπτώματα που περιγράφεις, δεν μοιάζουν με συμπτώματα της ΣΚΠ. Πιστέυω ότι, ποιο πολύ ταιριάζουν τα συμπτώματα με κυκλοφορικό θέμα, όπως περιγράφεται στην ΧΕΝΦΑ, CCSVI.

Μάλιστα η ΧΕΝΦΑ, έχει κάποιες ομοιότητες με συμπτώματα που καθορίζονται από τους νευρολόγους ως σκλήρυνση, αλλά που τελικά, κάνουν λάθος σοβαρό, ανεπανόρθωτα ταλαιπωρούν το ασθενή με φάρμακα, ενώ π.χ. το θέμα είναι η φλεβική ανεπάρκεια του ασθενή προς και από τον εγκέφαλο και Κεντρικό Νευρικό Σύστημα.

Οπότε, μάλλον δεν ψάχνεις προς την σωστή κατεύθυνση. Δες λίγο την ΧΕΝΦΑ, CCSVI, και πως αυτή επιδιορθώνεται, θεραπεύεται.

CCSVI (ΧΕΝΦΑ)
viewforum.php?f=29
 #136029  από angela
 Τετ Ιουν 28, 2023 7:57 pm
Στάθη δεν ταιριάζει η ηλικία. 21 χρονων είναι. Πως είναι δυνατόν να είναι χενφα?
 #136031  από Στάθης
 Τετ Ιουν 28, 2023 9:07 pm
angela έγραψε: Τετ Ιουν 28, 2023 7:57 pm Στάθη δεν ταιριάζει η ηλικία. 21 χρονων είναι. Πως είναι δυνατόν να είναι χενφα?

Η ΧΕΝΦΑ, είναι παράλληλα συνυφασμένη και με την ΣΚΠ. Δηλαδή αν κάποιος μπορεί να διαγνωστεί με ΣΚΠ στα 21, τότε και η φλεβική ανεπάρκεια του ΚΝΣ είναι μια πιθανότητα στα 21. Για παράδειγμα, φλεβική ανεπάρκεια στα κάτω άκρα μπορεί να έχει ένας 21χρονος και αρκετά νεότερος θα έλεγα.

Όλα αυτά τα συμπτώματα που μας ανέφερε,

- ταχυκαρδια και ανεβηκε η πιεση στο 18.
- συνεχόμενη ζαλη
- αδυναμια στα ποδια
- βουλωμενα αυτια
- πονο στον αυχενα


τα γνωρίζω προσωπικά από την ΧΕΝΦΑ, την φλεβική ανεπάρκεια που με ταλαιπώρησε τόσο πολύ. Και μπορεί την ΧΕΝΦΑ, να την είχα από τα 23-24 μου, αλλά η επιστήμη την εντόπισε στα 31 μου, γιατί απλά τότε την ανακάλυψε ο Δρ. Πάολο Ζαμπόνι στην γυναίκα του, η οποία έπασχε από ΣΚΠ.
 #136032  από angela
 Τετ Ιουν 28, 2023 9:18 pm
Στάθη σε ευχαριστώ πολύ! Όμως υπήρχε κ ένας μυικος σπασμος στο δαχτυλο. Αυτό δεν είναι ένα πολύ σημαντικό συμπτωμα?
 #136033  από Στάθης
 Τετ Ιουν 28, 2023 11:05 pm
angela έγραψε: Τετ Ιουν 28, 2023 9:18 pm Στάθη σε ευχαριστώ πολύ! Όμως υπήρχε κ ένας μυικος σπασμος στο δαχτυλο. Αυτό δεν είναι ένα πολύ σημαντικό συμπτωμα?

Ένας μυικός σπασμός στο δάκτυλο, σίγουρα δεν είναι σημαντικό πάντως, ως προς την ΣΚΠ.