• Νευρομυικο πρόβλημα? Όποιος μπορεί παρακαλώ να με βοηθησει

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #135891  από Επί
 Σάβ Απρ 29, 2023 9:12 pm
Χριστός ανέστη! Είμαι 38χρ
Εδώ και 10 χρόνια νιώθω το μισό μου σώμα εντελώς διαφορετικό απο τ αλλο μισό. Κουράζονται πολύ εύκολα όλοι οι μυς της αριστερής μου πλευράς.
Είχα πέσει από καρέκλα πέφτοντας πάνω στο γλουτο ....σημείο στο οποίο φαίνεται ιερολαγονιτιδα...δεν ξέρουμε βέβαια αν οφείλεται σ αυτό.
Η ορθοστασία με δυσκολευει πολυ. Οι σωματικές εργασίες επίσης.
Το τονίζω...μόνο στην αριστερή μου πλευρΑ....
Με δυσκολεύει τη ζωή μου γιατί είμαι δραστήρια κ δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αυτά που εκαναέ
Έχω επισκεφτεί νευρολογους, ορθοπεδικους, ρευματολογο, φυσικοθεραπευτες, πρακτικούς....
Δεν βρίσκω άκρη....μυϊκό μου λένε ίσως μετατραυματικο....
Τελευταία σκέφτομαι να πάω σε φυσιατρο...γνώμη κάνεις?
 #136202  από nanablue
 Κυρ Σεπ 03, 2023 10:14 pm
Γεια σου!! Είναι λες και με διαβάζω 😁
Έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα στο δεξί μου πόδι απο τότε που έκανα αρθροσκόπηση στο ισχίο (3 χρόνια). Πόνοι, σπαστικότατα, ηλεκτρισμούς από τον γλουτό και κάτω. Το πέλμα μου έχασε τη δύναμη του. Πήγα σε 8 ορθοπεδικούς, 3-4 νευρολόγους 1 νευροχειρουργό και βάλε. Ο μόνος που με βοήθησε είναι ο χειροπράκτης. Τί να σου πω, σε καταλαβαινω. Ειμαι δραστήρια και γυμνάζομαι πολύ αλλά είναι στιγμές που αισθάνομαι ταλαιπωρημένη με τον χρόνιο πόνο..
σου εύχομαι τα καλύτερα. Πες μου τι έκανες να το κάνω και γω.

Υγ. Τα μυοχαλαρωτικά βοηθάνε. Επίσης ο γιατρος μου ειπε να πάρω τα gababetin