• Σπαστικοτητα…

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #135882  από mar87
 Δευ Απρ 24, 2023 7:47 pm
Καλησπέρα στην παρέα!πώς αντιμετωπίζετε τη σπαστικοτητα;;; Το τελευταίο διάστημα δυσκολεύομαι λόγω αυτής πολύ στη βάδιση. Πέρα από φαρμακευτική αγωγή, έχω δοκιμάσει διαφορά Ορθοπεδικα βοηθήματα χωρίς ιδιαίτερη διαφορά. Η σπαστικοτητα μου υπερκαλύπτει την οποία βοήθεια μου δίνουν τα υπόλοιπα όπως φυσιοθεραπεία, φάρμακα, Botox. Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα;πραγματικά δεν ξέρω τί άλλο να κανω..
 #135883  από Στάθης
 Δευ Απρ 24, 2023 8:16 pm
mar87 έγραψε: Δευ Απρ 24, 2023 7:47 pm Καλησπέρα στην παρέα!πώς αντιμετωπίζετε τη σπαστικοτητα;;; Το τελευταίο διάστημα δυσκολεύομαι λόγω αυτής πολύ στη βάδιση. Πέρα από φαρμακευτική αγωγή, έχω δοκιμάσει διαφορά Ορθοπεδικα βοηθήματα χωρίς ιδιαίτερη διαφορά. Η σπαστικοτητα μου υπερκαλύπτει την οποία βοήθεια μου δίνουν τα υπόλοιπα όπως φυσιοθεραπεία, φάρμακα, Botox. Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα;πραγματικά δεν ξέρω τί άλλο να κανω..

1. Το κολύμπι, μου θεραπεύει την σπαστικότητα. Στο προτείνω πάρα πολύ να το δοκιμάσεις. Από την πρώτη φορά θα δεις διαφορά και κάθε φορά που κολυμπάς έστω και 10 λεπτά, το μυικό και νευρικό θα σε ακολουθεί και θα δυναμώνει. Πιστεύω πολύ στο κολύμπι σαν ολοκληρωμένη θεραπεία της ΣΚΠ. Θέλει όμως συνέπεια.

2. Επίσης, σημαντικό. Νηστεία (προσωρινά) τον καφέ, αλκοόλ, γλυκά για να δεις πόσο και ποια σε επιβαρύνουν. Κάνουν την σπαστικότητα πολύ χειρότερα.

3. Καλή ξεκούραση. Ο καλός ύπνος και στιγμές ξεκούρασης (ή διαλογισμού) κατά την διάρκεια της μέρας, με βοηθούν πάρα πολύ επίσης.

4. Κάνναβη, λάδι CBD, κουρκουμά και μαγνήσιο, θεωρώ ότι βοηθούν στην σπαστικότητα.

Συμβουλές από την εμπειρία μου.
 #135884  από mar87
 Δευ Απρ 24, 2023 8:24 pm
Καλό ύπνο και διατροφή τα κάνω ούτως ή άλλως. Θα προσπαθησω να βάλω πιο εντατικά το κολύμπι στη ζωή μου. Ευχαριστώ για την απάντηση!
 #135885  από mar87
 Δευ Απρ 24, 2023 8:26 pm
Έχετε εικόνα από φαρμακευτική κάνναβη; Συνταγογραφειται;
 #135888  από Στάθης
 Τετ Απρ 26, 2023 5:53 pm
mar87 έγραψε: Δευ Απρ 24, 2023 8:26 pm Έχετε εικόνα από φαρμακευτική κάνναβη; Συνταγογραφειται;

Κανονικά θα έπρεπε. Το Sativex (spray ιατρικής κάνναβης) θεωρείται πολύ αποτελεσματικό για την σπαστικότητα. Ο γιατρός σου τι λέει;;


2 από τις δεκάδες μελέτες που το αποδεικνύουν:
https://bmcneurol.biomedcentral.com/art ... 21-02246-0
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25699191/