• Διαδικασία για εξέταση για ΧΕΝΦΑ και ασφαλιστική κάλυψη.

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #130230  από Στάθης
 Κυρ Ιούλ 08, 2018 3:20 pm
elpida* έγραψε: Σάβ Ιούλ 07, 2018 9:55 pmΕστίες βγάζω αλλά όχι ενεργές το τελευταίο διάστημα. Αιματολογικά πεντακαθάρα και πλέον παλεύω με την κούραση και τρομερούς ιλίγγους που είχα και στο παρελθόν και δεν ξέρω το λόγο. Δεν έχω όρεξη να σταθώ και να μιλήσω. Είμαι κυριολεκτικά ένα πτώμα με μαύρους κύκλους που θέλω μόνο να είμαι ξαπλωμένη. Help.....
Καλησπέρα elpida*, ελπίζω να σου μεταφέρω 5 πράγματα, από την εμπειρία μου, πράγματα τα οποία πιστεύω έχουν μια συσχέτιση με την Λογική και την Φύση, η οποία Φύση μας πάντα κρύβει και μπόλικη Αλήθεια σε αυτά που βιώνουμε.

Ξεκινώντας και παραθέτοντας την ανάρτησή σου σε άλλο θέμα:
Εγώ παίρνω διάφορα φάρμακα με το tecfidera ( όταν δε συντρέχουν άλλες ασθένειες) δεν είχα ποτέ κάποια παρενέργεια. Ponstan πολύ συχνά και lonalgal που είναι κωδεΐνη. Για τις κοκκινίλες και την έντονη θέρμη που αισθάνεσαι, συνήθως δίνουν αντιισταμινικά. Για την ασπιρίνη δεν ξέρω πόσο τα κάνει να υποχωρούν. Εγώ παίρνω aerius καμιά φορά και δυο δισκία, γιατί είναι σχετικά ελαφρά και τα μόνα που δε φέρνουν ύπνο.
Ένα βασικό χαρακτηριστικό των ασθενών με ΣΚΠ, με στενή γιατρική παρακολούθηση είναι ότι παίρνουν πολλά φάρμακα, και δυστυχώς σε παράλληλη και καθημερινή λήψη. Αυτό έχει την τάση να τοξινώνει τον οργανισμό μας αιματολογικά. Αποτελούμαστε από περίπου 60% νερό, νερό το οποίο όσο πιο πολύ αλλοιώνεται με τα χρόνια με τοξίνες, τόσο πιο πολύ αντιδράει το σώμα. Ένα βασικό σύμπτωμα ενός συσσωρευμένου τοξινωμένου οργανισμού είναι η κόπωση. Και επειδή είναι αδιανόητο να παίρνουμε δια βίου φάρμακα (defacto κατάσταση της σκλήρυνσης), καλό είναι να βάζουμε πολύτιμο Στόχο στην Ζωή μας, την μείωσή των χημικών-τοξίνων και αντικατάστασή τους με πιο φυσικούς τρόπους καταπολέμησης μια οποιοσδήποτε κατάστασής-ασθένειας.

Στο δια ταύτα έρχομαι και στην ΧΕΝΦΑ. Η ΧΕΝΦΑ αποκαλείται και ως "Liberation Treatment" δηλαδή "Θεραπεία Απελευθέρωσης", για τον απλούστατο λόγο ότι βοηθάει έναν οργανισμό να πάρει μια ανάσα και σιγά σιγά να αποτινάζει τις χημικές συστοιχίες που λαμβάνει στο αίμα του.

Προσωπικά μετά την ΧΕΝΦΑ, ένιωσα δυνατός και έκοψα τα βαρέα φάρμακα της σκληρυνσης, όπως επίσης βρήκα ευκαιρία να μειώσω τις τοξίνες από το αίμα μου π.χ. αφαιρώντας πολλά σφραγίσματα αμαλγάμου. Ξεκίνησα άμεσα Βιταμινοθεραπεία και Αντιοξείδωση, όπου παρέα με την Πνευματική αφύπνιση και την σωματική Ενδυνάμωσή μου, λες και έκοψα την πάθηση στα δύο. Η δραστηριότητά της έπεσε σχεδόν στο μηδέν, και το σημαντικότερο όσο καθαρίζω το αίμα μου από το τοξίνες τόσο μειώνεται και η δραστηριότητα της πάθησης. Αντίθετα όσο αυξάνω τοξίνες (π.χ. αλκόολ, χώρους καπνιστών, κακή διατροφή) τόσο ξυπνάω και την πάθηση σε απόλυτη αρμονία με το επίπεδο τον τοξινών που λαμβάνω.

Πιστεύω ακράδαντα ότι η σκλήρυνση δεν έχει να κάνει με το ανοσοποιητικό, αλλά περισσότερο με την Υγεία του Κεντρικού Νευρικού μας συστήματος, και αυτό δεν χωράει αμφισβήτηση κατά την άποψή μου διότι απλά τα φάρμακα της σκλήρυνσης συντηρούν και κανένα δεν θεραπεύει πραγματικά. Το λάθος τους; Στοχεύουν λανθασμένα και μεταλλάσσουν το ανοσοποιητικό, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία στην Υγεία του Νευρολογικού, το οποίο τοξινώνουν επιπλέον και κάνουν ακόμα πιο δύσκολη την ζωή του εκάστοτε ασθενή σε βάθος χρόνου.

Το ρου της υπόθεσης. Βραχυπρόθεσμη λήψη φαρμάκων με πάντα στόχο την μείωσή τους στο ελάχιστο αν είναι δυνατών με αντικάταστάση τους με πιο φυσικούς τρόπους καταπολέμησης.

Την ΧΕΝΦΑ την έκανα με ιδιωτικό ταμείο, οπότε δεν γνωρίζω την κρατική γραφειοκρατεία, αλλά αυτό σίγουρα μπορεί να στο λύσει κάποιος ειδικός της ΧΕΝΦΑ. Σου επισυνάπτω με ΠΜ μερικές πληροφορίες elpida για την ΧΕΝΦΑ, οι οποίες μπορεί να σου είναι χρήσιμες.

Καλή Δύναμη!