• rebif

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #122580  από Ελιζα
 Παρ Νοέμ 25, 2016 11:52 pm
Γεια σας φιλοι μου και συνασθενεις μου
Εχω μια απορια σχετικα με την σκπ και το rebif. Το παιρνω εδω και δυο μηνες και ειναι αψογο χωρις την παραμικρη παρενεργεια, ο γιατρος μου επιμενει πως λογο ηλικιας θα ηταν καλυτερα να παμε στον φουμαρικο διμεθυλεστερα.τι ειναι αυτο; και κατα ποσο αποδοτικο ειναι;
Ευχαριστω και συγνωμη για την ενοχληση!
 #122584  από GEORGE
 Σάβ Νοέμ 26, 2016 12:09 pm
Καλημέρα Ελίζα. Είναι το χάπι Τecfidera. Μπορείς να δεις σχετικές ανακοινώσεις στο forum.
 #122585  από Ελιζα
 Σάβ Νοέμ 26, 2016 2:38 pm
Καλησπερα george,να 'σαι καλα !!
 #122658  από manolo
 Δευ Νοέμ 28, 2016 11:30 am
καταρχας ελιζα καλημερα ,εγω ειμαι εναντιον των συγκεκριμενων φαρμακων γιατι δεν θεραπευουν αλλα ανοσοτροποποιουν τον οργανισμο μας χωρις βεβαια αποτελεσματα αλλα με αβεβαια και αγνωστα,εσυ εισαι πολλη μικρη για να μπεις σε τετοια διαδιακασια και πιθανολογο οτι η αιτια της σκληρυνσης κατα πλακας σε σενα ειναι το αγχος και το στρες για να περασεις στην σχολη που ηθελες, οπως και αλλοι πολλοι εδω μεσα και ξερω προσωπικα συνασθενη οπου οφειλεται εκει η αιτια ,εγω σε συμβουλευω να αλλαξεις τροπο ζωης εννοω αποβαλλεις το αγχος για τα παντα η το ελεγχεις σε βαθμο που δεν σου προκαλει προβληματα,φτιαχνεις την διατροφη σου και βαζεις ενα προγραμμα γυμναστικης πχ yoga που μπορει να σε ηρεμει,οι γιατροι να ξερεις εκτος απο φαρμακα δεν πλασαρουν τιποτα αλλο εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις,ημαρτον.......
 #122667  από Ελιζα
 Δευ Νοέμ 28, 2016 3:10 pm
Manolo και εγω εκει το προσδιοριζω στο αγχος κ στο στρες. Στα αυξημενα νευρα και στην καταπονεση του οργανισμου μου.
Αληθεια; και ομως λενε οτι το tecfidera ειναι απο τα καλυτερα,μου το αρχισε σημερα.
Φοβαμαι την αναπηρια και κανω οτι διποτε μου πουνε πιστα και χωρις πολλα πολλα