• Ανενεργές εστίες και εξέλιξη της νόσου

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #119238  από Sofi.D
 Σάβ Ιούλ 23, 2016 5:35 pm
Γεια σας φίλοι μου.Σήμερα μετά τα αποτελέσματα των μαγνητικών Εγκεφάλου+Αυχένα+Σπονδύλου ο Γιατρός που με παρακολουθεί
μου είπε ότι καμια εστία δεν λαμβάνει σκιαγραφικό και τις αποκάλεσε
ανενεργές.Μου πρότεινε να συνεχίσω το Rebif πάνω που σκεφτόταν να μου
το αλλάξει με άλλη θεραπεία με χάπια.Το θέμα είναι ότι παρότι δεν υπάρχουν
ενεργές εστίες εγώ βελτίωση δεν είδα στα κινητικά μου προβλήματα καθώς αδυνατώ να περπατήσω άνευ βακτηρίας.Η Ερώτηση που θέλω να κάνω είναι:Η κλινική εικόνα μας ειναι συνάρτηση των εστιών που έχουμε; ή δεν παίζει κανένα ρόλο;; Επίσης η εξέλιξη της αναπηρίας στην σκλήρυνση ισχύει ότι επιβραδύνει σε άτομα ηλικίας άνω το 50;;Απο τότε που διαγνώστηκα εχω πάει σε 3 νευρολόγους και στα παραπάνω θέματα που του έθεσα έπαιρνα ασαφείς απαντήσεις.
 #119239  από Dhmhtrhs
 Σάβ Ιούλ 23, 2016 7:01 pm
Καλησπέρα. Δε θα ήθελα να σε απογοητεύσω αλλά δυστυχώς η κλινική μας εικόνα δεν έχει καμία σχέση με τις εστίες. Κι εγώ δεν έχω ενεργές εστίες από το 2006 αλλά τότε οδηγούσα μηχανάκι και τώρα στη καλύτερη μόνο το Π εντάξει και αυτοκίνητο αυτόματο
 #119241  από kath
 Σάβ Ιούλ 23, 2016 8:59 pm
Δυστυχως θα συμφωνησω με το dhmhtrh. Αυτο γνωριζω κι εγω οτι η κλινικη εικονα δεν εχει σχεση με τις εστιες. Απο το 2010 δεν εχει αλλαξει τιποτα στην μαγνητικη μου αλλα σε σχεση με τοτε εχω καταλαβει επιδεινωση στο αριστερο ποδι.Εχω αναρωτηθει μηπως εχει αλλαξει μορφη η ασθενεια(μηπως απο υποτροπιαζουσα εχει περασει στην προϊουσα) ρωτησα και τον νευρολογο,δεν τη θεωρει λεει επιδεινωση που να μας οδηγει σε αυτο το συμπερασμα. Εγω απο την αλλη και παλι αμφιβαλλω γιατι αυτοι συνηθως μιλανε με βαση στατιστικα κι οσα δεδομενα εχουν μεχρι τωρα. Δεν ειναι σιγουροι για τιποτα γι αυτο μιλανε με ασαφειες
 #119242  από ΝΤΙΑΝΑ
 Σάβ Ιούλ 23, 2016 9:13 pm
Ο δικός μου ο γιατρός ήταν σαφέστατος! 2008, 2010, 2012, μαγνητικές σταθερές και από το 2011 σταδιακή επιδείνωση. Μου είπε με κάθε ειλικρίνεια την αλήθεια, οτι δηλαδή έχω περάσει στην δευτεροπαθώς προϊούσα μορφή, ότι δεν υπάρχει θεραπεία γι' αυτή τη μορφή, μου σταμάτησε κάθε αγωγή και μου είπε να το παλέψω με φυσικοθεραπείες. Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια που με αφορά και δεν θέλω να απογοητεύσω κανένα! :smile-flower: