• ΥΠΟΨΙΕΣ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #136343  από Panoulis96
 Σάβ Νοέμ 11, 2023 1:02 pm
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ,
ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΜΑΙ 27 ΣΤΑ 28 ΕΙΜΑΙ ΜΠΑΜΠΑΣ 2 ΑΓΟΡΙΩΝ 3 και 1 ΧΡΟΝΩΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΟΙΚΟΓΕΙΑΝΕΙΑΚΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΕ ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ,ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ,ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 6-7 ΜΗΝΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΘΟΛΟΥΡΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ,ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΓΙΑ ΘΟΛΟΥΡΑ ΣΑΝ ΟΜΙΧΛΗ,ΑΥΤΟ
ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΗΝ ΣΠΙΡΤΑΔΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ,ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΗ ΜΝΗΜΗ,ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΤΥΠΟΥ ΜΥΡΜΗΓΚΙΣΜΑΤΟΣ ΗΠΙΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΕ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΔΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑΚΙΑ ΣΕ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕΡΜΑΤΙΚΑ,ΜΟΛΙΣ ΘΑ ΤΟ ΚΟΥΝΗΣΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΘΑ ΦΥΓΕΙ,Η ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΗΣΩ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΣΑΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΦΑΓΟΥΡΑ,ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΜΟΥ ΜΑΓΟΥΛΟ ΠΡΟΣ ΠΙΓΟΥΝΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΕΝΑ ΕΛΑΦΡΥ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΠΟΔΙ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΤΑΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΩ ΣΤΑΣΗ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ
ΕΓΙΝΑΝ ΤΑ ΕΞΗΣ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ(πονος στην μεση) ΗΤΑΝ ΚΑΘΑΡΗ
ΠΡΟΧΘΕΣ ΕΓΙΝΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΗΤΑΝ ΚΑΘΑΡΗ
ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΚΑΘΑΡΑ, Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΣΤΟ
ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ <<ΠΟΝΑΕΙ>> ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ,Η ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΖΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ,ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
 #136344  από Αναστασία
 Κυρ Νοέμ 12, 2023 7:25 pm
Παναγιώτη μου καλησπέρα. Είναι τόσο μοναδικά τα συμπτώματα που αντιμετωπίζει και βιώνει ο καθένας από εμάς, οπότε μη μπαίνεις στη διαδικασία να κάνεις συγκρίσεις για να καταλήξεις σε μια υπόθεση και τίποτα παραπάνω. Εστιάσου για αρχή στη συμβουλή του γιατρού σου, κι άσε το χρόνο να κάνει τη δουλειά του. Με καθαρές εξετάσεις, ο,τι και να αντιμετωπίζεις κανένας γιατρός δεν θα σου πει κάτι περισσότερο, και κανείς από εμάς δε μπορεί να σε βοηθήσει, ακόμα κι αν έχουμε νιώσει κάτι παρόμοιο. Συνέχισε να "ακούς" το σώμα σου, αλλά μην μπαίνεις στη διαδικασία να συγκρίνεις και να ψάχνεις κοινά σημεία. Σου εύχομαι να πάνε όλα κατ' ευχήν και να είναι όλα περαστικά. :emojis-8:
 #136345  από Panoulis96
 Κυρ Νοέμ 12, 2023 10:45 pm
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου ηδη αγνοω τα παντα και νιωθω πολυ καλυτερα!
 #136529  από Lilibeth
 Σάβ Μαρ 23, 2024 5:00 pm
Παναγιώτη καλησπέρα! Βίωσα για 2 μήνες μια έντονη στρεσογο κατάσταση που αφορούσε την υγεία μου. Επειδή έχω άγχος υγείας γενικά ότι παθαίνω τα Μεγαλοποιω. Διάβασα το κείμενο σου και κάπως ανακουφιστηκα λίγο. Επειδή αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον υπνο μετά από αυτή την περίοδο στρες και αγχους που πέρασα. Όλα έφυγαν αλλά αυτό με τον υπνο έμεινε. Πήγα σε ψυχίατρο μου έδωσε νέμερον για το υπνο. Το έχω πάρει 2 μέρες και δεν βοήθησε. Μου είπε πως ίσως πρέπει να κάνουμε κάποιες εξετάσεις μήπως πρόκειται για κάτι νευρολογικ ο . Επειδή είχα θολούρα στο Μάτι μου 2 φορές όχι για πολύ κσι νιώθω μυρμυγκιασμα στο σώμα μου κυρίως στο αριστερό χέρι αγχώθηκα μήπως πρόκειται για σκλήρυνση. Θα κάνω τις εξετάσεις βέβαια αλλά υπάρχει περίπτωση να είναι από άγχος ?
 #136634  από Danay1997athens
 Πέμ Απρ 18, 2024 7:51 pm
Lilibeth έγραψε: Σάβ Μαρ 23, 2024 5:00 pm Παναγιώτη καλησπέρα! Βίωσα για 2 μήνες μια έντονη στρεσογο κατάσταση που αφορούσε την υγεία μου. Επειδή έχω άγχος υγείας γενικά ότι παθαίνω τα Μεγαλοποιω. Διάβασα το κείμενο σου και κάπως ανακουφιστηκα λίγο. Επειδή αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον υπνο μετά από αυτή την περίοδο στρες και αγχους που πέρασα. Όλα έφυγαν αλλά αυτό με τον υπνο έμεινε. Πήγα σε ψυχίατρο μου έδωσε νέμερον για το υπνο. Το έχω πάρει 2 μέρες και δεν βοήθησε. Μου είπε πως ίσως πρέπει να κάνουμε κάποιες εξετάσεις μήπως πρόκειται για κάτι νευρολογικ ο . Επειδή είχα θολούρα στο Μάτι μου 2 φορές όχι για πολύ κσι νιώθω μυρμυγκιασμα στο σώμα μου κυρίως στο αριστερό χέρι αγχώθηκα μήπως πρόκειται για σκλήρυνση. Θα κάνω τις εξετάσεις βέβαια αλλά υπάρχει περίπτωση να είναι από άγχος ?
τελικά κάνατε εξετάσεις?