• Mavenclad

  • Συμβατικές αγωγές ανοσοτροποποίησης και ανοσοκαταστολής για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Συμβατικές αγωγές ανοσοτροποποίησης και ανοσοκαταστολής για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #136499  από anty
 Παρ Μαρ 08, 2024 8:08 pm
Καλησπερα
Εχω σκπ απο το 2005. Ειμαι χωρις θεραπεια ολα αυτά τα χρόνια αφου δεν ειχα υποτροπες και οι μαγνητικες ηταν σταθερες. Τελος Σεπτεμβριου 2023 με επιασαν καποια μουδιασματα στις πατουσες χωρις να εχω καποιο κινητικο προβλημα, αδυναμια. Οι μαγνητικες εδειξαν μια καινουρια ενεργη εστια στην σπονδυλικη στηλη. Οι γιατροι πλεον δεν μου δινουν περιθωριο και μου συστηνουν την θεραπεια Mavenclad. Εγω φοβαμαι γενικως ολα τα φαρμακα και ποσο τωρα ενα καινουριο φαρμακο οπως ειναι αυτο! Μου ειπε ο νευρολογος να κανω οτι εμβολια υπαρχουν!!!! Ερπη ζωστηρα, γριπη, hpv.... Επισης να ψαχτω σε οτι υπαρχει επικυνδυνοτητα για τυχον καρκινο.... Γυναικολογικα, δερματολογο, εξετασεις με αντικαρκινικους δεικτες.......
Θα ηθελα να μου πουν την γνωμη τους οσοι παιρνουν την συγκεκριμενη θεραπεια, αν καναν ολα αυτα τα εμβολια και γενικα οτι πληροφορια εχουν...
 #136500  από Pennyk
 Σάβ Μαρ 09, 2024 12:18 pm
Καλημέρα,
Διαγνώστηκα επίσημα το 2020 με σκλήρυνση και μέχρι τώρα έπαιρνα tecfidera. Πριν έξι μήνες εμφανίστηκαν καινούργιες εστίες, έκανα ξανά μαγνητικες (ειχα αλλες 2 νεες εστιες )όποτε μου πρότεινε Mavenclad ο γιατρός μου .
Προς το παρόν με έβαλε να κάνω εξετάσεις για ηπατίτιδες, hiv, φυματίωση και να πάω να συζητήσουμε και να μου δώσει οδηγίες .
Μου είπε για το Mavenclad ότι γενικά ρίχνει το ανοσοποιητικό.
Ωστόσο τυχαίνει να γνωρίζω μια κοπέλα που το ξεκίνησε τον Σεπτέμβριο και δεν είχε κανένα σύμπτωμα ούτε ήταν επιρρεπής σε γρίπη/ιωσεις κλπ.
 #136501  από anty
 Σάβ Μαρ 09, 2024 1:51 pm
Pennyk έγραψε: Σάβ Μαρ 09, 2024 12:18 pm Καλημέρα,
Διαγνώστηκα επίσημα το 2020 με σκλήρυνση και μέχρι τώρα έπαιρνα tecfidera. Πριν έξι μήνες εμφανίστηκαν καινούργιες εστίες, έκανα ξανά μαγνητικες (ειχα αλλες 2 νεες εστιες )όποτε μου πρότεινε Mavenclad ο γιατρός μου .
Προς το παρόν με έβαλε να κάνω εξετάσεις για ηπατίτιδες, hiv, φυματίωση και να πάω να συζητήσουμε και να μου δώσει οδηγίες .
Μου είπε για το Mavenclad ότι γενικά ρίχνει το ανοσοποιητικό.
Ωστόσο τυχαίνει να γνωρίζω μια κοπέλα που το ξεκίνησε τον Σεπτέμβριο και δεν είχε κανένα σύμπτωμα ούτε ήταν επιρρεπής σε γρίπη/ιωσεις κλπ.
Οποτε εισαι στην διαδικασια εξετασεων. Εχω κανει και εγω για τα παραπανω που ανεφερες συν καρκινικους δεικτες. Γενικα με αγχωσε πολυ ο γιατρος γιατι καταλαβα οτι το mavenclad μπορει να σου δημιουργησει καρκινο και γι αυτο μου ειπε να ψαχτω σε ολα.... Εσυ προσφατα διεγνωστηκες. Ti ηλικια εχεις αν επιτρεπεται. Εγω ειμαι 48
 #136502  από Pennyk
 Σάβ Μαρ 09, 2024 2:24 pm
Τωρα ειμαι 30χρονων
Μου πρότεινε και το ocrevus που είναι παρόμοιο φάρμακο .. αλλά σκέφτηκα ότι δε θέλω να μπω στη διαδικασία να πηγαίνω νοσοκομείο κάθε 6μηνες .
Έχω διαβάσει θετικά σχόλια για Mavenclad αλλά έχω κι εγώ κάποιες αμφιβολίες..
Δε μου ανέφερε κάτι για καρκινικούς δείκτες .
Συγκεκριμένα σήμερα θα πάω για το ραντεβού να δείξω τις εξετάσεις .
 #136503  από Vasiliki84
 Σάβ Μαρ 09, 2024 5:08 pm
Να ρωτήσω, δεν υπάρχουν και άλλα φάρμακα που να έχουν λιγότερες παρενέργειες;
 #136504  από anty
 Κυρ Μαρ 10, 2024 9:45 am
Pennyk έγραψε: Σάβ Μαρ 09, 2024 2:24 pm Τωρα ειμαι 30χρονων
Μου πρότεινε και το ocrevus που είναι παρόμοιο φάρμακο .. αλλά σκέφτηκα ότι δε θέλω να μπω στη διαδικασία να πηγαίνω νοσοκομείο κάθε 6μηνες .
Έχω διαβάσει θετικά σχόλια για Mavenclad αλλά έχω κι εγώ κάποιες αμφιβολίες..
Δε μου ανέφερε κάτι για καρκινικούς δείκτες .
Συγκεκριμένα σήμερα θα πάω για το ραντεβού να δείξω τις εξετάσεις .

Καλημερα

Πως πηγε το ραντεβου; Σου εδωσαν αλλες οδηγιες;
 #136505  από Pennyk
 Κυρ Μαρ 10, 2024 10:34 am
Θα κάνω τώρα πάλι κάποιες εξετάσεις απλές αιματολογικές και για αντισώματα στην ανεμοβλογιά (ξέρω ότι δεν είχα εμβολιαστεί τότε και δεν την έχω περάσει).. οπότε μετά θα κάνω εμβολιο για την ανεμοβλογιά -έρπητα ζωστήρα και θα ξεκινήσω μετά από κανένα 2μηνο αν κατάλαβα καλά..
Θα μιλήσω με το γιατρό πάλι μόλις βγουν οι εξετάσεις ..
Αφού ξεκινήσω τη νέα θεραπεία θα κάνω σε 2 μήνες πάλι εξετάσεις αίματος και μετά στους 6 μήνες.
Μαγνητικές κανονικά στους 6 μήνες από την τελευταία φορά που έκανα.
Μέχρι τώρα ήμουν τυχερή και δεν είχα παρενέργειες με την αγωγη που έκανα .. ελπίζω να συνεχίσω έτσι 😅
 #136506  από Pennyk
 Κυρ Μαρ 10, 2024 10:41 am
Vasiliki84 έγραψε: Σάβ Μαρ 09, 2024 5:08 pm Να ρωτήσω, δεν υπάρχουν και άλλα φάρμακα που να έχουν λιγότερες παρενέργειες;
Σίγουρα υπάρχουν και άλλα.. για να το προτείνουν ίσως είναι καλό για την κατηγορία του …
Θα δείξει .. πάντως θετικά σχόλια έχω ακούσει .. διαβάζω και για άλλες αγωγές (δε ξέρω βεβαια ποσο βαριές είναι ) και λένε για αρκετές παρενέργειες ..
 #136507  από anty
 Δευ Μαρ 11, 2024 9:32 am
Pennyk έγραψε: Κυρ Μαρ 10, 2024 10:34 am Θα κάνω τώρα πάλι κάποιες εξετάσεις απλές αιματολογικές και για αντισώματα στην ανεμοβλογιά (ξέρω ότι δεν είχα εμβολιαστεί τότε και δεν την έχω περάσει).. οπότε μετά θα κάνω εμβολιο για την ανεμοβλογιά -έρπητα ζωστήρα και θα ξεκινήσω μετά από κανένα 2μηνο αν κατάλαβα καλά..
Θα μιλήσω με το γιατρό πάλι μόλις βγουν οι εξετάσεις ..
Αφού ξεκινήσω τη νέα θεραπεία θα κάνω σε 2 μήνες πάλι εξετάσεις αίματος και μετά στους 6 μήνες.
Μαγνητικές κανονικά στους 6 μήνες από την τελευταία φορά που έκανα.
Μέχρι τώρα ήμουν τυχερή και δεν είχα παρενέργειες με την αγωγη που έκανα .. ελπίζω να συνεχίσω έτσι 😅
Κατι τετοιο μου εχουν πει και εμενα. Αλλα φοβαμαι και τα εμβολια και την θεραπεια!!!!
Σκεφτομαι απο εμβολια να κανω μονο του Ερπη Ζωστηρα...

Ευχομαι να πανε ολα καλα!!!