• ΕΜΒΟΛΙΟ covid 19

  • Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
 #133873  από Neuromancer13
 Δευ Μάιος 17, 2021 1:06 am
Εγώ το έκανα πριν 4 μέρες (1η δόση). Όλα καλά. Κανονικά.
 #133875  από marios
 Δευ Μάιος 17, 2021 10:46 am
Καλημερα.εισαι σε καποια φαρμακευτικη αγωγη η οχι??εγω σε λιγε μερες κανω της φαιζερ και η αληθεια εχω τροκμοκρατηθει
 #133900  από blackpixie
 Κυρ Μάιος 23, 2021 5:53 pm
Την περασμένη Πέμπτη έκανα και τη δεύτερη δόση του εμβολίου της Moderna. Όλα καλά.
 #133933  από marios
 Παρ Μάιος 28, 2021 12:44 pm
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΦΑΙΖΕΡ 1 ΔΟΣΗ.ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΟΛΑ ΚΑΛ;Α
 #133934  από Σοφία Οξύζογλου
 Παρ Μάιος 28, 2021 5:51 pm
Καλό απόγευμα. Μόλις έγινα μέλος της παρέας σας και εγώ. Πάσχω από ΣΚΠ από το 2004, με εμφάνιση οπτικής νευρίτιδας και χάσιμο της όρασης από το ένα μάτι. Ύστερα από χορήγηση ενδοφλέβιας κορτιζόνης, επανήλθε. Μέχρι και το 2018 δεν είχα παρουσιάσει τίποτε. Από τότε και μετά έχω πρόβλημα στο περπάτημα - πλέον με μπαστούνι και για λίγο. Από το 2019 είμαι σε αγωγή με Rebif των 44 mcg και Fampyra. Θα κάνω τη 2η δόση του ASTRAZENECA στις 15 Ιουνίου. Εκτός από πολύ έντονη μυαλγία και τρομερή αστάθεια το επόμενο πρωινό της 1ης δόσης, που υποχώρησε με δύο Depon των 1000, δεν παρουσίασα κάτι άλλο. Συμφωνώ -και επαυξάνω- με το μέλος μας πως πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι με αυτά τα εμβόλια που χαρίζουν αισιοδοξία για το μέλλον μας.
Καλώς με δεχτήκατε, λοιπόν!
 #133939  από queen_of_my_life
 Κυρ Μάιος 30, 2021 7:01 am
Καλημέρα σε όλους.
Έκανα πριν μία εβδομάδα την 1η δόση Pfizer. Αν πω ότι δεν κατάλαβα τίποτα, θα είναι ψέμα.
Την επόμενη μέρα έντονος πόνος στο σημείο της ένεσης, έντονος πονοκέφαλος, ζαλάδα και ταχυκαρδία ( + αρρυθμίες ) σε σημείο που δεν μπορούσα να κοιμηθώ και έλεγα " οκ τώρα θα κλατάρει η καρδιά μου". Πήγα και στα επείγοντα να με δουν και οι εξετάσεις φυσιολογικές εκτός των παλμών. Εκτός από εμένα ήταν πολύς κόσμος με ποικίλα προβλήματα από το εμβόλιο όπως μισό πρόσωπο μουδιασμένο, πρησμένα πόδια κλπ. Οι γιατροί δεν έχουν ιδέα και είναι λογικό.

Τώρα πέρασαν όλα εκτός από μια " αδυναμία στην καρδιά ". Λαχανιαζω με το παραμικρό. Πριν το εμβόλιο δεν ήταν έτσι. Τι να πω, δε θέλω να κάνω τη δεύτερη δόση. Ανησυχώ για την καρδιά μου.
 #133944  από Antonis.Sna
 Δευ Μάιος 31, 2021 1:35 pm
Καλημέρα σε όλους.

Είμαι 37 ετών υπό θεραπεία με Gilenya και έχουν περάσει 3 εβδομάδες μετά και την 2η δόση με Pfizer. Δεν είχα το παραμικρό σύμπτωμα ή ενόχληση μέχρι στιγμής πέρα από έναν τοπικό πόνο στο μπράτσο, ιδιαίτερα μετά την 1η δόση.

Προσπαθώντας να παρακολουθήσω τις εξελίξεις, δυστυχώς τα νέα από μια μελέτη σε άτομα με ΣΚΠ (https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... an-others/) υπό θεραπεία με Gilenya είναι κάτι περισσότερο από αποθαρρυντικά καθώς μόνο ένα πολύ μικρό ποσοστό (3.8%) ανέπτυξε αντισώματα. Οι ειδικοί συνιστούν να μην απογοητευόμαστε καθώς μπορεί να παρέχεται κάποια ανοσία μέσα από τα T-κύτταρα, άποψη που μέχρι στιγμής πρόκειται μόνο για εικασία καθώς δεν υπάρχει κάτι μετρήσιμο.

Προσωπικά, εξακολουθώ να προσέχω σε υπερβολικό ίσως βαθμό, όπως πρόσεχα και πριν τον εμβολιασμό και δεν έχω αλλάξει καμία μου συνήθεια. Το θέμα είναι πως πρέπει να δικαιολογούμαι γιατί συνεχίζω να προσέχω τόσο ενώ έχω κάνει 2 δόσεις αλλά πως να εξηγήσεις στον καθένα πως επηρεάζει η φινγκολιμόδη το ανοσοποιητικό σου;
 #133945  από marios
 Δευ Μάιος 31, 2021 1:53 pm
Καλησπερα και απο εμενα.Εκανα την 1 δοση φαιζερ την παρασκευη ολα καλα και οντως ειχαν περασει 15 ημερες απο την τελευταια αγωγη με ταισαμπρι που ακολουθω συμφωνα με τις οδηγιες του ιατρου μου. Η δευτερη δοση ομως του εμβολιου δεν θα απεχει 15 ημερες απο την τελευταια αγωγη του ταισαμπρι αλλα 3-4 ημερες και αυτο με εχει θορυβησει σε αντιθεση με τον ιατρο μου που μου λεει οτι δεν υπαρχει προβλημα με την δοση του φαρμακου να απεχει τοσο απο την δευτερη δοση του εμβολιου. :smile-thinking: :smile-thinking: :smile-thinking: :smile-thinking: Ξερει κανεις κατι παραπανω η εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο:::
 #136490  από Mariz
 Τετ Φεβ 28, 2024 12:26 pm
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να μάθω αν θέλετε και εσεις πως είστε τρία χρόνια μετά τον εμβολιασμό;
Το έχω κάνει κ εγώ και ακόμα ψάχνω αν ευθύνεται για κάποια συμπτώματα που έχω απ τότε.
Εύχομαι να είστε όλοι καλά 🙂