• Αμεα και δάνειο???

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #136350  από queen_of_my_life
 Δευ Νοέμ 13, 2023 8:15 pm
Καλησπέρα σας!

Γνωρίζετε εάν εμείς ως αμεα δικαιούμαστε κάποιο δάνειο είτε στεγαστικό είτε καταναλωτικό;;;
 #136352  από adrCy
 Τρί Νοέμ 14, 2023 9:45 am
Δεν ξέρω τι ισχύει για Ελλάδα αλλά θα σου πω την εμπειρία μου όταν πήρα στεγαστικό δάνειο στην Κύπρο.
Εφόσον έλεγξαν το εισόδημα μου, τι δουλειά κάνω κλπ και μου είπαν το οκ ξεκίνησα να κάνω τις διαδικασίες και τα χαρτιά για το δάνειο. Η τράπεζα στους όρους της λέει ότι ο δανειολήπτης πρέπει να κάνει ασφάλιση ζωής για το ποσό του δανείου σε περίπτωση π.χ. θανάτου να καλυψει το δάνειο η ασφαλιστική. Ο ασφαλιστής όταν του ανέφερα ότι έχω ΣκΠ μου είπε δεν μπορούμε να σε ασφαλ΄ίσουμε. Οπότε κ εγώ βρήκα άλλη ασφαλιστική εταιρεία και δεν τους είπα για την ΣκΠ (και δεν με ρώτησαν κιολας ευτυχως) οπότε πήρα την ασφάλεια κ εν τέλει το δάνειο. Η τράπεζα δεν γνωρίζει για την ΣκΠ.
Όλα αυτά το 2018. Δεν ξέρω τι ισχύει τώρα.
:smile-cash: :smile-rock:
 #136354  από queen_of_my_life
 Τρί Νοέμ 14, 2023 8:50 pm
adrCy έγραψε: Τρί Νοέμ 14, 2023 9:45 am Δεν ξέρω τι ισχύει για Ελλάδα αλλά θα σου πω την εμπειρία μου όταν πήρα στεγαστικό δάνειο στην Κύπρο.
Εφόσον έλεγξαν το εισόδημα μου, τι δουλειά κάνω κλπ και μου είπαν το οκ ξεκίνησα να κάνω τις διαδικασίες και τα χαρτιά για το δάνειο. Η τράπεζα στους όρους της λέει ότι ο δανειολήπτης πρέπει να κάνει ασφάλιση ζωής για το ποσό του δανείου σε περίπτωση π.χ. θανάτου να καλυψει το δάνειο η ασφαλιστική. Ο ασφαλιστής όταν του ανέφερα ότι έχω ΣκΠ μου είπε δεν μπορούμε να σε ασφαλ΄ίσουμε. Οπότε κ εγώ βρήκα άλλη ασφαλιστική εταιρεία και δεν τους είπα για την ΣκΠ (και δεν με ρώτησαν κιολας ευτυχως) οπότε πήρα την ασφάλεια κ εν τέλει το δάνειο. Η τράπεζα δεν γνωρίζει για την ΣκΠ.
Όλα αυτά το 2018. Δεν ξέρω τι ισχύει τώρα.
:smile-cash: :smile-rock:

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Πριν πολλά χρόνια είχα ακούσει για έναν ξάδερφό μου ,ο οποίος ήταν/είναι άτομο με αναπηρία ( βηματοδότης, τύφλωση) , οτι είχε πάρει λόγω της κατάστασής του ατοκο στεγαστικό δάνειο. Τότε βέβαια δε ρώτησα πιο πολλά επειδή ήμουν σε ηλικία που δε με ενδιέφερε το θέμα. Έχω καιρό να τον δω, χρόνια, οπότε είναι ντροπή να τον ρωτήσω σχετικά με αυτό!

Θα μάθω όμως τι ισχύει πλέον γιατί αυτό ήταν πριν πολλά χρόνια.