• Κάψουλες κουρκουμα

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #136225  από Pipi
 Σάβ Σεπ 09, 2023 4:51 pm
Καλησπέρα σε όλους
Ήθελα να ρωτήσω πως παίρνετε τον κουρκουμα; Σε σκόνη σε κάψουλα ; Κάποια συγκεκριμένη ώρα της ημέρας; Μαζί με κάτι για καλύτερη απορρόφηση; Και τι ποσότητα;;
Σας ευχαριστώ πολύ
 #136233  από Στάθης
 Σάβ Σεπ 16, 2023 12:12 pm
Pipi έγραψε: Σάβ Σεπ 09, 2023 4:51 pm Καλησπέρα σε όλους
Ήθελα να ρωτήσω πως παίρνετε τον κουρκουμα; Σε σκόνη σε κάψουλα ; Κάποια συγκεκριμένη ώρα της ημέρας; Μαζί με κάτι για καλύτερη απορρόφηση; Και τι ποσότητα;;
Σας ευχαριστώ πολύ

Γεια σου Pipi, παίρνω Κουρκουμά ανελλιπώς από το 2013, σε μορφή κάψουλας από γνωστή εταιρία βιταμινών και συμπληρωμάτων.

Όταν είμαι καλά, παίρνω 2 κάψουλες το πρωί, με το πρωινό δηλαδή.
Όταν δεν είμαι πολύ καλά παίρνω 2 κάψουλες το πρωί, 2 το μεσημέρι, σύνολο 4 κάψουλες για 1 εβδομάδα.
Όταν δεν είμαι καθόλου καλά, παίρνω 2 κάψουλες το πρωί, 2 το μεσημέρι και 2 το βράδι, σύνολο 6 κάψουλες για 3 ημέρες, μετά συνεχίζω με 4 να κλείσω την εβδομάδα και επανέρχομαι στις 2 καθημερινά.

Ο κουρκουμάς πιάνει πολλές μορφές φλεγμονών, όπως είναι οι σωματικές τενοντίτιδες, αρθρίτιδες και άλλα, πιάνει και φλεγμονές στο Κεντρικό Νευρικό με αποτέλεσμα να είναι ολοκληρωτικά καλύτερος από την κορτιζόνη, των πολλών παρενεργειών. Ο κουρκουμάς ονομάζεται και η φυσική κορτιζόνη.

Ο κουρκουμάς ή κουρκουμίνη (Turmeric) δεν την συνοδεύω με μαύρο πιπέρι, αν και λένε ότι ενισχύει πολύ την απορρόφησή της. Σε σχέση με αυτό δραστηριοποιούμε εντατικά, για να έχω πολύ ενεργό μεταβολισμό, οπότε μάλλον απορροφάται αρκετά αφού με έχει βοηθήσει πάρα πολύ, όλα αυτά τα χρόνια που την χρησιμοποιώ.
 #136234  από Pipi
 Δευ Σεπ 18, 2023 11:36 am
Στάθη σε ευχαριστώ για την απάντηση
Να σε ρωτήσω τι περιεκτικότητας είναι οι κάψουλες που χρησιμοποιείς;
Έχω αγοράσει κάποιες που γράφουν « τιτλοδοτημενο εκχύλισμα ρίζωματος κουρκουμα 200mg (ισοδύναμο με 10000mg ρίζας κουρκουμα ) . Και η αλήθεια είναι ότι δεν ειναι λίγες οι ημέρες που θα ήθελα να παίρνω πάνω από μια ταμπλέτα που ειναι η σύσταση που γράφει πάνω το κουτί ..
 #136235  από Στάθης
 Δευ Σεπ 18, 2023 8:14 pm
Pipi έγραψε: Δευ Σεπ 18, 2023 11:36 am ....
Έχω αγοράσει κάποιες που γράφουν « τιτλοδοτημενο εκχύλισμα ρίζωματος κουρκουμα 200mg (ισοδύναμο με 10000mg ρίζας κουρκουμα ) ...


Αυτό που παίρνω γράφει εκχύλισμα ριζώματος κουρκουμά 400mg. Ο Κουρκουμάς δεν βλάπτει πιστεύω ότι μπορείς να παίρνεις πάνω από 1 ταμπλέτα την ημέρα.

Σου προωθώ και σαν Π.Μ. αυτό που παίρνω.