• Φόβος

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #136211  από Παναγιώτα 17
 Τετ Σεπ 06, 2023 8:14 pm
Καλησπέρα σας πρώτα απ' όλα να σας πω ότι εγώ δεν έχω διαγνωστεί απλά είχα πριν ένα διάστημα ένα επεισόδιο με το μάτι μου που θύμιζε οπτική νευρίτιδα παρόλο που δεν επιβεβαιώθηκε(το περιέγραψα προ ημερών). Εγώ περνάω μια πολύ δύσκολη φάση που η ΣΚΠ μου έχει γίνει έμμονη ιδέα. Ανοίχτηκα στη μαμά μου και της είπα ότι φοβάμαι πολύ ότι κάτι έχω(θέμα υγείας εννοώ) και δεν είμαι πολύ καλά, δεν της είπα για σκλήρυνση ωστόσο μόνο ότι δεν είμαι καλά τον τελευταίο καιρό. Τελικά μεθαύριο φεύγω από το φοιτητικό μου σπίτι και την πόλη που σπουδάζω και θα πάω στη μαμά μου να μείνω και να κάνω εκεί τη μαγνητική που έχω να κανω. Έχω μια καλή κλινική εικόνα και γενικά είμαι καλά, είμαι 24 και έχω αγχωθεί πολύ περισσότερο για το πως θα διαχειριστώ πιθανά κακά νέα. Στο μεταξύ όλοι μου λένε μην ανησυχείς δεν είναι κάτι και ακόμα και να ισχύει εμένα δε με βοηθάει αυτή η απάντηση. Ήθελα να σας πω ότι αυτές τις μέρες το μόνο που με κάνει να ξεχνιέμαι είναι να μπαίνω στο φόρουμ και να διαβάζω αυτά που έχετε γράψει κατά καιρούς, σας θαυμάζω πραγματικά και μακάρι να μπορούσα και εγώ να είμαι τόσο αισιόδοξη. Ήθελα απλά να ευχαριστήσω που υπάρχει αυτό το φόρουμ και με κάνει που και που να νιώθω καλύτερα. Θα σας ενημερώσω για ό,τι νεότερο.
 #136212  από Παναγιώτα 17
 Τετ Σεπ 06, 2023 8:32 pm
Να πω επίσης ότι μου πέρασε από το μυαλό και να μην κάνω μαγνητική, είπα ότι ίσως είναι καλύτερα να μην ξέρω, δε θέλω να αλλάξει η ζωή μου αυτή τη στιγμή. Ποια η γνώμη σας;
 #136215  από Στάθης
 Πέμ Σεπ 07, 2023 8:05 pm
Παναγιώτα 17 έγραψε: Τετ Σεπ 06, 2023 8:32 pm Να πω επίσης ότι μου πέρασε από το μυαλό και να μην κάνω μαγνητική, είπα ότι ίσως είναι καλύτερα να μην ξέρω, δε θέλω να αλλάξει η ζωή μου αυτή τη στιγμή. Ποια η γνώμη σας;
Γεια σου Παναγιώτα.
Γιατί να περιμένει κανείς να αλλάξει μετά από 'κακά νέα', ενώ το σωστό εμένα μου ακούγεται να αλλάξεις μετά από "ένα επεισόδιο με το μάτι μου που θύμιζε οπτική νευρίτιδα",

Είσαι 24, με τεράστια περιθώρια βελτίωσης της ποιότητας ζωής. Γιατί να μην προσπαθήσεις, να μην παθαίνεις καν επεισόδια, με το καμπανάκι ήδη να ηχεί στα 'μάτια σου'.

Πνεύμα, διατροφή και άσκηση είναι το κλειδί σε μια βέλτιστη κατάσταση ζωής. Συνήθως παραμελούμε ένα από αυτά, ή και όλα με αποτέλεσμα να έρχεται έ να επεισόδιο και να φοβόμαστε 'για την ζωή μας'.

Παναγιώτα, η ταμπέλες σκλήρυνση, αυτοάνοσα, επεισόδια, οπτική νευρίτιδα πάντα δείχνουν προς την ίδια κατεύθυνση. Προς περισσότερη ευαισθησία στην αγάπη και την ζωή, στον εαυτό και τον κόσμο γύρω μας. Ξεκούρασε τα μάτια σου. Μην χαζεύουν τα μάτια ατελείωτα οθόνες, κινητά και ψευδαισθήσεις, έλα περισσότερο στο Παρόν, το δώρο της ζωής.
 #136216  από Παναγιώτα 17
 Πέμ Σεπ 07, 2023 8:19 pm
Στάθη σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, έχω δει ότι είσαι ενεργό μέλος στο φόρουμ και πάντα πολύ εύστοχος σε αυτά που λες. Έχεις δίκιο σε όλα, γενικά και γυμνάζομαι και καλή διατροφή κάνω, το πρόβλημα με εμένα είναι το άγχος που με τρώει κάθε μέρα όλο και περισσότερο. Ξέρω ότι η ζωή δεν είναι άσπρο ή μαύρο και ότι όλα αντινετωπιζονται αρκεί να είσαι αισιόδοξος και να έχεις ανθρώπους να σε στηρίζουν. Απλά τις τελευταίες μέρες φοβάμαι αυτό ακριβώς που λες, την ταμπέλα, την σκλήρυνση, μία πιθανή εστία, αυτό που χαρακτήρισα ως κακό νέο. Η αλήθεια είναι ότι όπως και να έχει θα ζητήσω βοήθεια ειδικού όσον αφορά τη διαχείριση του άγχους μου. Τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί κάτι να βρεθεί, πως θα το αντιμετωπίσω, πως θα το αντιμετωπίσουν οι δικοί μου κλπ. Έχω καλές και κακές στιγμές, οι κακές ωστόσο είναι περισσότερες και όσα αισιόδοξα μηνύματα και αν βλέπω η διάθεση μου είναι στα τάρταρα. Είμαι ευγνώμων για το φόρουμ και τις τελευταίες μέρες εδώ τριγυρίζω, έκοψα το google με χάλαγε. Νιώθω πλέον μέλος της παρέας...
 #136217  από Στάθης
 Πέμ Σεπ 07, 2023 9:36 pm
Παναγιώτα 17 έγραψε: Πέμ Σεπ 07, 2023 8:19 pm .............
διάθεση μου είναι στα τάρταρα. Είμαι ευγνώμων για το φόρουμ και τις τελευταίες μέρες εδώ τριγυρίζω, έκοψα το google με χάλαγε. Νιώθω πλέον μέλος της παρέας...
Μέλος της παρέας, μιας παρέας που προστάζει την διάθεση, την καλή ψυχολογία πρωτίστως σε ότι μας συμβαίνει ! Με καλή ψυχολογία όλα μπορούμε να τα ξεπερνάμε ! Να θυμάσαι ότι είμαι εδώ, ενεργός όπως ξεκίνησα πριν 15 χρόνια, στο φόρουμ αυτό, δεν μπορώ να σταματήσω την ανταλλαγή γνώσεων και εμπειριών, σκέτος θησαυρός στην ζωή μας από την ζωή μας.

Το άγχος είναι το αδύναμο σου σημείο, βρες τον τρόπο να το μειώσεις σε σημείο που μπορείς να το διαχειριστείς. Είμαστε στο πλευρό σου ότι και αν χρειαστείς (συμβουλές).
 #136218  από Παναγιώτα 17
 Πέμ Σεπ 07, 2023 10:04 pm
Ευχαριστώ πολύ Στάθη νιώθω ήδη καλύτερα, παίζει ρόλο και το ότι αύριο φεύγω και πάω στη μαμά μου, οπότε και θα σταματήσω να είμαι συνέχεια μόνη μου με τις σκέψεις μου... Σχεδόν δάκρυσα με το μήνυμα Καληνύχτα και stay strong (για όλους το λέω κυρίως για μένα 😂)