• Σκληρυνση κατα πλακας και αnti mog απομυελυνωτικη νοσος

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #136083  από dizzy
 Κυρ Ιούλ 09, 2023 5:56 pm
καλησπέρα.Ειμαι 40 χρονων γυναικα κι υστερα από τουλάχιστον 10 χρόνια ταλαιπωρίας κι εξετάσεων όλων των ειδικοτήτων και χρόνια θεραπεια με αντικαταθληπτικα για κρισεις πανικου έπαθα πριν 1 μήνα οπτικη νευριτιδα κι έχασα την οραση μου από το αριστερό μάτι η οποία μετά από νοσηλεία κι ενδοφλέβια χορήγηση κορτιζόνης επανήλθε.Υστερα από σειρά μαγνητικών και παρακεντηση για ΕΝΥ οι οποίες εξετάσεις βγήκαν καθαρες μου είπαν να κάνω και για τη νόσο DEVIC αιματολογικες για τα αντισωματα στις οποίες επίσης βγήκαν αρνητικές.Βγηκα όμως οριακα θετική (1/160)στην ύπαρξη κάποιων αντισωμάτων MOG τα οποία προσβάλουν το κεντρικό νευρικό σύστημα και μοιάζουν με της σκλήρυνσης αλλά λένε πως είναι πιο διαχειρισιμα.Καποτε η απομυελωτικη νοσος AntiMOG θεωρούνταν σκληρυνση όμως πλέον αποτελεί ξεχωριστό νόσημα και θέλει κι αυτό θεραπεια με ανοσοκατασταλτικα και κορτιζόνη.Ειναι κάποιος που βιώνει παρόμοια κατάσταση ν'ανταλλαξουμε πληροφορίες?Ακομη η νοσος αυτή είναι σε διερευνητικό στάδιο και δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες.Ειναι κάποιος που ζει με αυτό για κάποια χρόνια να μου πει την πορεία του?ευχαριστώ πολύ!