• Σταδιακή μείωση κορτιζόνης

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #136057  από Govanna
 Τετ Ιούλ 05, 2023 12:16 pm
Φίλοι μου γεια σας!
Μετά από 5 μέρες κορτιζόνη medrol (3 χάπια το πρωί, 48 mg) την οποία πήρα λόγω βαριού αριστερού ποδιού, ο γιατρός (μου μίλησε εν τάχει, είχε πολλή δουλειά!) μου είπε πως αν είμαι καλύτερα να την σταματήσω εντελώς χωρίς σταδιακή μείωση. Εγώ καλύτερα είμαι, το πόδι σηκώνεται, αλλά δε με λες και αιλουροειδές!!!
Με έβαλε να επιλέξω. Να την σταματήσω αμέσως ή σταδιακά (λες και ξέρω εγώ τι είναι καλύτερο!!!!) Εγώ άλλο που δεν ήθελα, του είπα να την σταματήσω. Τώρα που το ξανασκεφτομαι δεν ξέρω....
Μήπως έχετε καμιά ιδέα για την αποτομη διακοπή του φαρμάκου αυτου? μπορειτε να μου πείτε πώς γίνεται η σταδιακή μείωση? Μειώνουμε 1 χάπι κάθε τρεις μέρες????
Έχω αγχωθεί, μια και όταν τον ξαναπήρα για διευκρινηστικές πληροφορίες, φυσικά....είχε δουλειά και δεν μπορούσε να μου μιλήσει... :emojis-17:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 #136058  από Στάθης
 Τετ Ιούλ 05, 2023 1:57 pm
Govanna έγραψε: Τετ Ιούλ 05, 2023 12:16 pm Φίλοι μου γεια σας!
Μετά από 5 μέρες κορτιζόνη medrol (3 χάπια το πρωί, 48 mg) την οποία πήρα λόγω βαριού αριστερού ποδιού, ο γιατρός (μου μίλησε εν τάχει, είχε πολλή δουλειά!) μου είπε πως αν είμαι καλύτερα να την σταματήσω εντελώς χωρίς σταδιακή μείωση. Εγώ καλύτερα είμαι, το πόδι σηκώνεται, αλλά δε με λες και αιλουροειδές!!!
Με έβαλε να επιλέξω. Να την σταματήσω αμέσως ή σταδιακά (λες και ξέρω εγώ τι είναι καλύτερο!!!!) Εγώ άλλο που δεν ήθελα, του είπα να την σταματήσω. Τώρα που το ξανασκεφτομαι δεν ξέρω....
Μήπως έχετε καμιά ιδέα για την αποτομη διακοπή του φαρμάκου αυτου? μπορειτε να μου πείτε πώς γίνεται η σταδιακή μείωση? Μειώνουμε 1 χάπι κάθε τρεις μέρες????
Έχω αγχωθεί, μια και όταν τον ξαναπήρα για διευκρινηστικές πληροφορίες, φυσικά....είχε δουλειά και δεν μπορούσε να μου μιλήσει... :emojis-17:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σχετικά ήπια δόση κορτιζόνης έλαβες, 5 μέρες από το στόμα, οπότε και να το κόψεις απότομα δεν έχεις πρόβλημα. Είναι καθαρά θέμα δηλαδή δικό σου, αν θέλεις επίσης μπορείς να κόβεις μισό αν ημέρα, από 3, 2.5, 2, 1.5, 1, 0.5 και τέλος.
Είναι ασφαλές πάντως και το απότομα στην περίπτωσή σου. Μετά από ενδοφλέβιες δόσεις (1g) χρειάζεται οπωσδήποτε το σταδιακό, αλλά οι δόσεις είναι τεράστιες για αυτό.

Εύχομαι καλή ενδυνάμωση & περαστικά.