• VUMERITY

  • Συμβατικές αγωγές ανοσοτροποποίησης και ανοσοκαταστολής για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Συμβατικές αγωγές ανοσοτροποποίησης και ανοσοκαταστολής για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #135913  από Xristina26
 Πέμ Μάιος 11, 2023 5:02 pm
Kαλησπέρα,νέο μέλος και εγω στη παρεα σας αφου πριν λίγες μέρες πληροφορήθηκα οτι πασχω απο ΣΚΠ.Η γιατρός μου που πρότεινε το VUMERITY,έχει κάποιος εμπειρίες απο το συγκεκριμένο φάρμακο?ευχαριστώ πολυ
 #135914  από Στάθης
 Πέμ Μάιος 11, 2023 6:16 pm
Xristina26 έγραψε: Πέμ Μάιος 11, 2023 5:02 pm Kαλησπέρα,νέο μέλος και εγω στη παρεα σας αφου πριν λίγες μέρες πληροφορήθηκα οτι πασχω απο ΣΚΠ.Η γιατρός μου που πρότεινε το VUMERITY,έχει κάποιος εμπειρίες απο το συγκεκριμένο φάρμακο?ευχαριστώ πολυ

Απλά πριν κάνεις το 'μεγάλο' βήμα, ρώτα τον ιατρό σου, γιατί από τους 4.253 ασθενείς (& συνασθενείς μας) που ανέφεραν παρενέργειες από το Vumerity, οι 57 (1,34%) πέθαναν?

Τα στοιχεία προς αναφορά μπορείς να τα βρεις εδώ: https://www.ehealthme.com/ds/vumerity/death/

Τι θα σου πει άραγε, έχω μεγάλη περιέργεια. Αν μπορείς να μας αναφέρεις τι σου είπε θα το εκτιμήσω ιδιαιτέρως. Το φάρμακο κυκλοφορεί από το τέλος 2020 και ήδη παραδίδει δεκάδες σε φέρετρα... (ναι εμάς, όχι τους ιατρούς).

ΥΓ. Wisdom Tip. Διάλεξε ένα φάρμακο που δεν πεθαίνει κόσμος, δηλαδή που είναι λιγότερο τοξικό η συμβουλή μου.
 #135916  από Xristina26
 Παρ Μάιος 12, 2023 10:37 am
Στάθης έγραψε: Πέμ Μάιος 11, 2023 6:16 pm
Xristina26 έγραψε: Πέμ Μάιος 11, 2023 5:02 pm Kαλησπέρα,νέο μέλος και εγω στη παρεα σας αφου πριν λίγες μέρες πληροφορήθηκα οτι πασχω απο ΣΚΠ.Η γιατρός μου που πρότεινε το VUMERITY,έχει κάποιος εμπειρίες απο το συγκεκριμένο φάρμακο?ευχαριστώ πολυ

Απλά πριν κάνεις το 'μεγάλο' βήμα, ρώτα τον ιατρό σου, γιατί από τους 4.253 ασθενείς (& συνασθενείς μας) που ανέφεραν παρενέργειες από το Vumerity, οι 57 (1,34%) πέθαναν?

Τα στοιχεία προς αναφορά μπορείς να τα βρεις εδώ: https://www.ehealthme.com/ds/vumerity/death/

Τι θα σου πει άραγε, έχω μεγάλη περιέργεια. Αν μπορείς να μας αναφέρεις τι σου είπε θα το εκτιμήσω ιδιαιτέρως. Το φάρμακο κυκλοφορεί από το τέλος 2020 και ήδη παραδίδει δεκάδες σε φέρετρα... (ναι εμάς, όχι τους ιατρούς).

ΥΓ. Wisdom Tip. Διάλεξε ένα φάρμακο που δεν πεθαίνει κόσμος, δηλαδή που είναι λιγότερο τοξικό η συμβουλή μου.

Στάθη ευχαριστώ για το χρόνο σου να μου απαντήσεις και να μου δώσεςι χρήσιμες πληροφοριες. Να σε ρωτησώ αν ξέρεις, το 2022 κυκλοφόρησε Ελλάδα ή και εξωτερικό?Γιατί έχω την εντύπωση οτι η γιατρ΄ός μου είπε οτι κυκλοφορεί αρκετά χρόνια.

Επίσης σχετικά με τα φάρμακα που είναι λιγότερο τοξικά, έχεις να μου πεις κάποια ονόματα ωστε να το ψαξω ; Είμαι νέα στο "χωρο" και έχω χαθεί λίγο να πω την αλήθεια.
 #135917  από Vasilisgr
 Παρ Μάιος 12, 2023 5:05 pm
Ασπιρινη:
543,530 people reported to have side effects when taking Aspirin.
Among them, 14,746 people (2.71%) died.

https://www.ehealthme.com/ds/aspirin/death/

Μεγαλυτερο death rate (+100%) δηλαδη απο το φαρμακο που ανεφερθηκε εδω συμφωνα με το ιδιο site που χρησιμοποιηθηκε και πιο πανω σαν "πηγη".
Εμβολια κορονοιου παιζουν συμφωνα με το ιδιο site πολυ κατω απο το 2%...

Αρα αν διαβασουμε απλα τα νουμερα, η ασπιρινη πιο επικινδυνη απο ολα. Ο ορισμος της παραπληροφορισης...

Τα νουμερα εχουν πολλες αναγνωσεις και οποιος ασχολειται με στατιστικη ή analytics γενικοτερα το ξερει.
Οποιος θελει επισης κανει register και αναφερει οτι side effect θελει στο συγκεκριμενο site χωρις καμια επιβεβαιωση με οτι αυτο συνεπαγεται για την αξιοπιστια αυτων των αριθμων. Δοκιμαστε το...

Ας προσπερασουμε το θεμα της αξιοπιστιας θεωρωντας οτι η πλειοψηφια των χρηστων ειναι πραγματικοι και ανοιδιοτελεις χρηστες. Μετα, μια πιθανη ερμηνια των αριθμων μπορει να ειναι:
απο τα εκατομυρια ατομα που παιρνουν ασπιρινες καθε μερα τα τελευταια χρονια, ενας αριθμος ατομων Χ, ξερει και ειναι εγγεγραμενοι στο site ehealthme οπου ο καθενας μπορει να φτιαχνει ενα προφιλ και να κραταει ιστορικο παρενεργειων. απο το συνολο των εγγεγραμενων χρηστων Χ, 544.530 ανεφεραν καποια παρενεργεια για τον εαυτο τους ή τριτους (ναι, σε αφηνει να αναφερεις παρενεργειες για λογαριασμο τριτων χωρις κανεναν ελεγχο και παλι). Συμφωνα με τις αναφορες, 14.746 πεθαναν. Αγνωστο αν αυτοι οι 14.746 πεθαναν απο την ασπιρινη, απο αλλο φαρμακο, απο ασθενεια που ηδη ειχαν, καταχρηση, γεραματα. αγνωστη και η αληθεια της καταχωρισης.

επομενως, θα προτεινα λιγο προσοχη και ψυχραιμια να μην τρομοκρατουμε ο ενας τον αλλο με φανταχτερα νουμερα και λεζαντες που διαβαζονται λαθος. Ολοι εχουμε τις αποψεις μας και καποιοι μπορει να ειμαστε και φανατικοι, δεν χρειαζεται ομως να προσπαθουμε να πεισουμε τους παντες οτι εχουμε δικιο με οποιο κοστος...
 #135918  από Στάθης
 Παρ Μάιος 12, 2023 8:57 pm
Xristina26 έγραψε: Παρ Μάιος 12, 2023 10:37 am Στάθη ευχαριστώ για το χρόνο σου να μου απαντήσεις και να μου δώσεςι χρήσιμες πληροφοριες. Να σε ρωτησώ αν ξέρεις, το 2022 κυκλοφόρησε Ελλάδα ή και εξωτερικό?Γιατί έχω την εντύπωση οτι η γιατρ΄ός μου είπε οτι κυκλοφορεί αρκετά χρόνια.

Επίσης σχετικά με τα φάρμακα που είναι λιγότερο τοξικά, έχεις να μου πεις κάποια ονόματα ωστε να το ψαξω ; Είμαι νέα στο "χωρο" και έχω χαθεί λίγο να πω την αλήθεια.

Το FDA της Αμερικής έδωσε την έγκριση Δεκέμβριο του 2019, οπότε είναι σχετικά πολύ πρόσφατο φάρμακο. Ένα παρόμοιο του, το Tecfidera κυκλοφορεί αρκετά χρόνια, μπορεί να εννοεί αυτό, αν και τα συστατικά ελαφρώς διαφέρουν.

Η συμβουλή μου Χριστίνα είναι, να προσπαθήσεις να βελτιώσεις την ζωή σου στην Διατροφή, μπορείς να μελετήσεις και το βιβλίο του Matt Embry (Καναδός συνασθενείς μας) πάνω στο θέμα να πάρεις μια εικόνα.

https://www.direct-ms.org/wp-content/up ... okbook.pdf
Screenshot 2023-05-12 at 20-57-55 Best_Bet_Diet_Cookbook.pdf.jpg
Screenshot 2023-05-12 at 20-57-55 Best_Bet_Diet_Cookbook.pdf.jpg (288.65 KiB) Προβλήθηκε 721 φορές
Ο Matt ελέγχει την MS, χωρίς φάρμακα, όπως και εγώ. Αν στοχεύουμε στην μείωσή τον τοξικών ουσιών στο αίμα και ΚΝΣ, τότε αυτό είναι μονόδρομος.

Ο Matt έχει και γυρίσει βραβευμένο ντοκιμαντέρ, για τα εγκλήματα που γίνονται με τα φάρμακα της MS, και το πως εκείνος βλέπει την πάθηση και πως άλλοι συνασθενείς μας.
Ίσως σε φωτίσει προς καλύτερη ποιότητα ζωής με ΄όπλο την ίδια την πάθηση.
Screenshot 2023-05-12 at 20-51-38 Θεραπείες - MSSociety.gr.jpg
Screenshot 2023-05-12 at 20-51-38 Θεραπείες - MSSociety.gr.jpg (92.08 KiB) Προβλήθηκε 724 φορές
https://www.seelivingproof.com/

Πιστεύω προσωπικά Χριστίνα, ότι εάν θέλεις να θεραπευτείς από την πάθηση, αρκεί να μην καπνίζεις, αρκεί να μην πίνεις και να ακολουθήσεις μια καλή δίαιτα, με συνεπείς κίνηση και καλή ψυχολογία. Όσο πιο νωρίς, τόσο το καλύτερο !

Το φόρουμ στο κομμάτι της διατροφής, έχει θησαυρούς. Μελέτα όσο μπορείς, τιθάσευσε την πάθηση και μην την φοβάσαι.