• Βιταμινες και συμπληρωματα απο εξωτερικο

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #101906  από Aurora
 Παρ Απρ 11, 2014 9:48 pm
Ξερετε πως μπορουμε να μαθουμε αν καποιο συμπληρωμα η βιταμινη απο ebay,amazon κτλ ειναι ασφαλες και εχει ελεγχθει;Πηρα q10 200mg σχεδον στο 1/10 της τιμης που βρηκα σε φαρμακειο και 1/6 της τιμης Ελληνικου φαρμακειου στο ιντερνετ.Αλλα δεν γραφει πουθενα fda,gmp η κατι τετοιο.
 #101916  από Κώστας
 Σάβ Απρ 12, 2014 12:13 am
Προσπάθησε να βρεις φθηνότερα προϊόντα γνωστών εταιρειών που να κυκλοφορούν και στην Ελλάδα (άρα έχουν πάρει έγκριση ΕΟΦ).
 #101950  από tom80
 Κυρ Απρ 13, 2014 8:04 pm
Aurora έγραψε:Ξερετε πως μπορουμε να μαθουμε αν καποιο συμπληρωμα η βιταμινη απο ebay,amazon κτλ ειναι ασφαλες και εχει ελεγχθει;Πηρα q10 200mg σχεδον στο 1/10 της τιμης που βρηκα σε φαρμακειο και 1/6 της τιμης Ελληνικου φαρμακειου στο ιντερνετ.Αλλα δεν γραφει πουθενα fda,gmp η κατι τετοιο.
αν κυκλοφορουν και στις USA ειναι απολυτα ασφαλες. αν παραγείλεις από USA θα το βρεις ακόμα φθηνοτερα από το amazon Αγγλιας ή Γερμανιας.

Εγω από εδω βρήκα για παραγγελιες από τις USA

http://www.skeftomai.gr/ygeia/forum/ind ... opic=501.0
 #101973  από Κώστας
 Δευ Απρ 14, 2014 1:37 pm
Tom μια ερώτηση. Όταν παραγγέλνεις φάρμακα από Αμερική, έρχονται κανονικά; Εννοώ δεν υπάρχει πρόβλημα με τον ΕΟΦ (αν δεν είναι εγκεκριμένα στην Ελλάδα) ή με το τελωνείο (σαν εισαγώμενο είδος εκτός χώρας - μέλους ΕΟΚ);
 #101979  από tom80
 Δευ Απρ 14, 2014 6:05 pm
Κώστας έγραψε:Tom μια ερώτηση. Όταν παραγγέλνεις φάρμακα από Αμερική, έρχονται κανονικά; Εννοώ δεν υπάρχει πρόβλημα με τον ΕΟΦ (αν δεν είναι εγκεκριμένα στην Ελλάδα) ή με το τελωνείο (σαν εισαγώμενο είδος εκτός χώρας - μέλους ΕΟΚ);
Κώστα, καταρχήν μιλάμε για συμπληρώματα διατροφής και όχι για φάρμακα.
Έχω παραγγείλει από το 1ο site από το link που έγραψα παραπάνω (δεν το γράφω για να μην θεωρηθεί διαφήμιση) 2 φορές, χωρίς να έχω ποτέ πρόβλημα με τελωνείο-ΕΟΦ, απλά κάνει 20-30 ημέρες για να έρθει.
Αν θυμάμαι καλά από τη συσκευασία του δέματος το πακέτο δεν έρχεται απευθείας στην ΕΛΛΑΔΑ από USA, αλλά μέσω άλλης Ευρωπαϊκής χώρας, συνεπώς δεν τίθεται θέμα εισαγωγής από εκτός ΕΕ χώρας.
Πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί μόνο αν παραγγείλεις πολύ μεγάλη ποσότητα, οπότε μπορεί να θεωρήσουν ότι το θέλεις για Εμπόριο (και όχι για ιδιωτική χρήση) όποτε πρέπει να δηλώσεις ότι είσαι ο εισαγωγέας στην Ελλάδα (έγινε σε φίλη μου με άλλο USA-site).

Σε αυτό που παραγγέλνω, έχει όριο βάρους <2Kgr οπότε δεν έχεις τέτοια προβλήματα.

Αν δεις και την ισοτιμία Euro/US Dollars θα τρίβεις τα χέρια σου από ικανοποίηση.
 #101993  από teo78
 Τρί Απρ 15, 2014 9:25 am
Από Αμερική αν παραγγείλεις είναι ρίσκο το τελωνείο και μπορεί να πληρώσεις παραπάνω. Παρόλα αυτά είναι πάλι εξωφρενικά πιο φθηνά. Εμένα από τις παραγγελίες μου σε q10 μου σταματήσαν την μία .
Υπάρχουν εταιρείες παγκοσμίου εμβέλειας που είναι πολύ καλές (μάλλον καλύτερες από αυτές στην Ελλάδα) και είναι πάμφθηνες.

Ευτυχώς οι ίδιες εταιρείες υπάρχουν και στην Αγγλία με πολύ καλές τιμές , αντίστοιχες Αμερικής . Εγώ εδώ και πολύ καιρό τα παίρνω από εκεί ότι χρειάζομαι και το κόστος είναι στο 1/8 .
 #102002  από tom80
 Τρί Απρ 15, 2014 5:46 pm
Η διακίνηση προϊόντων μεταξύ χωρών της ΕΕ είναι ελεύθερη όποτε ούτε ο ΕΟΦ ούτε τα τελωνεία επιτρέπεται να επέμβουν. Συνεπώς παραγγελίες από το αγγλικό ή το γερμανικό amazon έρχονται αμέσως. Τώρα για USA, αν παραγγέλλεις από το iherb (που πουλάει σε όλο τον πλανήτη γη) επειδή πάει από ΗΠΑ στην Γερμανία και μετά Ελλάδα, είναι διακίνηση μεταξύ χωρών της ΕΕ οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με τελωνεία –ΕΟΦ. Για άλλα USA-sites, μπορεί να υπάρξει πρόβλημα για μεγάλες παραγγελίες. Πάντως, αν κάποιος φοβάται τις USA, το αγγλικό ή το γερμανικό (το google chrome έχει μετάφραση) amazon αποτελεί απολύτως αξιόπιστη λύση.

Όπως και να το δει κάνεις στην Ελλάδα του 2014 το να πάει κάποιος και να αγοράσει βιταμίνες από το φαρμακείο της γειτονίας του είναι ύψιστη ηλιθιότητα. Αρκετά λεφτά έβγαλαν οι φαρμακοτρίφτιδες εις βάρος μας. Συζητάνε γιατί το γάλα έχει 1,30 στην Ελλάδα και στην Αγγλία 1,00 και κανείς δεν λέει γιατί οι βιταμίνες πουλιούνται στην Ελλάδα σε πενταπλάσια έως 10πλάσια τιμή από την Αγγλία. Πολύ μου άρεσε που το ΥΠ.Αναπτυξης επέτρεψε με νόμο την πώληση συμπληρωμάτων διατροφής από τα SuperMarkets.
Κάτω οι Χούντα των φαρμακοτρίφτιδων.
Αν πουλούσαν Ιάματα (σκευάσματα που παρέχουν ΙΑΣΗ) και τα έλεγαν Ιαματοπωλεία θα μπορούσα να δείξω μια μικρή κατανόηση στα Υπερκέρδη τους αλλά τα λένε ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ και πωλούν φαρμάκια.
 #102011  από greekinholland
 Τετ Απρ 16, 2014 12:29 am
Επειδή ζω στην Ολλανδία που η πώληση βιταμινών και παυσίπονων κτλ δηλαδή τα μη συνταγογραφούμενα είναι ελεύθερη στα σούπερ μάρκετ αλλά και σε γενικού εμπορίου καταστήματα, οι τιμές είναι σε σχέση με την Ελλάδα στα μισά ή και λιγότερο. Εμείς πχ του κλαμπ της ιντερφερόνης που έχουμε τα ντεπόν για πρωινό η τιμή στα 20 χάπια είναι 0.38 ευρώ, οι βιταμίνες κτλ να σας πω έτσι μερικά γιατί αγόρασα πρόσφατα 60 χάπια μαγνησίου 3 ευρώ, βιταμίνη D σταγόνες για 2 μήνες στα 5 ευρω, καρνιτίνη με Q 10 120 χάπια 30 ευρώ. Λειτουργεί μια χαρά ο ανταγωνισμός και γενικά έχει συνέχεια προσφορές σε όλα αυτα και κάποιες φορές και ακόμα χαμηλότερες τιμές