• YPOTROPH BARBATH

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132962  από Kpoplistener
 Τετ Ιουν 17, 2020 6:43 pm
marios έγραψε: Τρί Ιουν 16, 2020 1:03 pm ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ,,,,,,Ο ΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ FAMPYRA ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 3ΗΜΕΡΗ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ.....ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΜΑΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ PLEGRIDY ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΧΑΠΑΚΙ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΗΤΑΝ ΑΝΕΝΔΟΤΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΟΡΕΥΤΩ ΚΑΛΑ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ PLEGRIDY...ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΠΙΑ ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΠΙΑ
Εγώ πλέον ξεκίνησα γανοδερμα και μετά θα ξεκινήσω το κορντισεπς , πιστεύω αν τα ξεκινήσεις το ένα και μετά το άλλο θα είναι παρελθόν και οι "γιατροί" και οι κορτιζονες..το κατάλαβα γιατί έφτασα σε στάδιο που κινδύνεψε η ζωή μου. Αν και εγώ έκανα κάτι άλλο πρώτα που λίγο δύσκολο για πολλούς θα είναι στην σημερινή εποχή.. εγώ κοινωνω καταρχήν το σώμα και το αίμα του Χριστού είδα θαύματα που δεν θέλω να τα εξιστορήσω αναλυτικά αλλά ξέρω μόνο ότι η πίστη μου με έσωσε και επίσης σύμφωνα με αυτήν ο Θεός με φωτησε έστω και αργοπορημενα να πάρω κάτι χωρίς παρενέργειες και να έχω καλή κατάσταση μέχρι τωρα
 #132963  από marios
 Τετ Ιουν 17, 2020 7:42 pm
Ευχαριστώ για την απάντηση..... Να σε ρωτήσω τι εννοείς είχες φτάσει σε δύσκολη θέση..... Έχεις πάρει ποτέ φάρμακα και αν ναι ποιο ακριβώς και πώς το αντιμετώπισε το σώμα σου
 #132964  από Στάθης
 Πέμ Ιουν 18, 2020 3:03 pm
marios έγραψε: Τρί Ιουν 16, 2020 1:03 pm ...ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΠΙΑ ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΠΙΑ
Εύχομαι να έρθει η στιγμή που θα μπορείς να τους αντιμετωπίσεις όλους με δύναμη ψυχής και προπάντων πυγμή Αυτογνωσίας. Αν δεν γίνουμε γιατροί του εαυτού μας, όλοι οι άλλοι θα είναι οι γιατροί μας. Αυτό ως ένα σημείο μπορεί να λειτουργήσει ευεργετικά, αλλά σε βάθος χρόνου μπορεί να μην έχει αποτελεσματικότητα, ως έχω παραδειγματιστεί από εμένα και πολλούς συνασθενείς μας.

Στα 4 χρόνια απραξίας που είχες, ίσως η διαρκής πληροφόρηση πάνω σε πρακτικές φυσικής προστασίας του νευρικού και οργανισμού να σε είχε σε άλλο επίπεδο, αλλά λίγο πολύ όσο κοιμάται η πάθηση, συνήθως κοιμόμαστε και εμείς.

Η Ζωή φίλε Μάριε, δεν έχει σχεδιαστεί να μας κρατά χαρούμενους και γαλήνιους, αλλά είναι έτσι δομημένη ώστε να δεχόμαστε διαρκώς προκλήσεις, όπως για παράδειγμα σαν αυτό που ζεις. Η φύση των προκλήσεων έχει την τάση και δυναμική να μας αφυπνίζει, να μας κάνει πιο συνειδητούς ανθρώπους για εμάς, αλλά και το περιβάλλον μας.

Με δεδομένο το παραπάνω, δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτε, παρά μόνο να αναλαμβάνουμε την ευθύνη της "Αυτοβελτίωσής" μας, σε αυτά που προστάζει η Ζωή, δηλαδή ο Αληθινός μας εαυτούλης.

Καλή Δύναμη Μαρίε και καλή επιτυχία με ότι πορευτείς, με γρήγορη και ολοκληρωτική ανάρρωση.
 #132968  από Kpoplistener
 Παρ Ιουν 19, 2020 12:35 pm
marios έγραψε: Τετ Ιουν 17, 2020 7:42 pm Ευχαριστώ για την απάντηση..... Να σε ρωτήσω τι εννοείς είχες φτάσει σε δύσκολη θέση..... Έχεις πάρει ποτέ φάρμακα και αν ναι ποιο ακριβώς και πώς το αντιμετώπισε το σώμα σου
Έχω πάρει παλιά τις δύο ιντερφερόνες α' και β' δύο betaferon και avonex μου έφεραν πολλά προβλήματα παραλύσεις, για πρώτη φορά όταν έκανα τις avonex δύσπνοια , οπτική νευρίτιδα και μια εστία ακόμα ενώ η ιατρός μου από το Παπαγεωργίου μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται να κάνω μαγνητική με σκοπό να μην κάνω για τρία χρόνια και όταν πήγα στο ΑΧΕΠΑ ανακάλυψα στην μαγνητική την καινούργια εστία, τις ενέσεις τις σταμάτησα μόνη μου με την φωτιση του Θεού, χωρίς να ρωτήσω κανέναν, και από τότε δεν ξανά πηρα τιποτα.

Το λάθος μου όμως ήταν ότι δεν άκουσα κανέναν όσον αφορά τα βότανα και έφτασα μέχρι ένα σημείο ώστε να μην είναι η ασθένεια τόσο υποφερτή όσο ήταν.

Υποφέρω από έντονη ξηροστομια και κινδύνεψα από αυτήν ή τουλάχιστον έτσι το ένιωσα. Δηλ οι σιελογόνοι αδένες δεν λειτουργούσαν καλά δυσφαγια δυσκοιλιότητα όλα αυτά μαζί. έχω ξενυχτήσει πολλές φορές.

Τέλος πάντων να μην τα πολυλογω.
Παίρνω πλέον γανοδερμα , κυρηθρα , παίρνω βιταμίνη d3 πίνω όσο αντέχω και μπορώ τσάι θυμαριού (τα τσάγια δεν είναι τα καλύτερα μου) θα πάρω πρόπολη και κορντισεπς.

Το γανοδερμα και το κορντισεπς είναι δύο διαφορετικά είδη μανιταριών

Το tysabri ή το gilenya συγνωμη αννρο γράφω λάθος , το εφτιαξαν με κορντισεπς.

Με λίγα λόγια το μανιταρι μάλλον θεωρείται η αποτελεσματική θεραπεία της ΣΚΠ.

Σου προτείνω να τα ξεκινήσεις.

Τι γανοδερμα το παίρνω για 15 μέρες και στην 15η μερα θα ενημερώσω τον αντιπρόσωπο του για το αν είδα αποτέλεσμα.

Εγώ προσωπικά είδα κάτι απλά μάλλον θα έβλεπα περισσότερο αποτέλεσμα με το κορντισεπς τι οποίο το διαφημιστικό φυλλάδιο του αναφέρει την ΣΚΠ συγκεκριμένα.

Το γανοδερμα το παίρνω κάθε πρωί νηστικια , μια κάψουλα την οποία την σπάω στο χυμό μου και βάζω την σκόνη της μέσα και το πίνω. Αυτή είναι η διαδικασία δεν είναι τίποτα.

Απλά αργεί να κάνει κάποιες δράσεις
Μπορεί ας πούμε να βοηθηθεις κατευθείαν σε ένα σύμπτωμα ή παραπάνω αλλά να μην σε βοηθήσει αμέσως σε ένα άλλο συμπτωμα.

Κυρίως όμως πρέπει να έχουμε πίστη στον Θεό γιατί κανένα φάρμακο ή βότανο δεν είναι καλό εάν δεν έχει την ευλογία Του

Αυτά.. εύχομαι να δεις πολλά αποτελέσματα και να πας προς το καλύτερο αν ξεκινήσεις να χτυπάς την ασθένεια με βότανα
 #132969  από marios
 Παρ Ιουν 19, 2020 1:01 pm
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ Kpoplistener.
 #132971  από Στάθης
 Σάβ Ιουν 20, 2020 1:16 pm
Kpoplistener έγραψε: Παρ Ιουν 19, 2020 12:35 pm ......
Υποφέρω από έντονη ξηροστομια και κινδύνεψα από αυτήν ή τουλάχιστον έτσι το ένιωσα. Δηλ οι σιελογόνοι αδένες δεν λειτουργούσαν καλά δυσφαγια δυσκοιλιότητα όλα αυτά μαζί. έχω ξενυχτήσει πολλές φορές. ......
Το θέμα με την ξηροστομία, μετά από ενδελεχή ψάξιμο, βρήκα ότι προέρχεται από το Γανόδερμα. Αν γράψεις Ganoderma - dry mouth θα σου βγάλει πολλές πληροφορίες για την εν λόγο ασφαλή παρενενέργεια του μανιταριού. Λέγεται και αλλιώς Reishi mushroom.

Γενικά κάνει πάρα πολύ καλό, όπως όλα τα βότανα, έχει και κάποιες επιδράσεις. Ίσως η κατά διαστήματα μείωση ή διακοπή λήψης για λίγο χρόνο να βοηθήσει, κάπως έτσι χρησιμοποιώ και εγώ τα βότανα.

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingre ... i-mushroom
 #132972  από marios
 Σάβ Ιουν 20, 2020 2:36 pm
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΟΒΑΡΗ ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΟ ΦΑΜΠΙΡΑ 1 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ 1 ΜΗΝΑ ....ΣΗΜΕΡΑ ΝΙΩΘΩ ΑΙΣΘΗΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΗ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΤΗΜΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΠΑΩ ΣΑΝ ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ.....ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΥΗ ΞΑΝΑΠΑΩ ΣΤΟ ΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΗ....ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙ ΦΟΡΑ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΝΤΡΥΠΙΕΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΑΓΩΓΗ....ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΗΝ ΣΚΠ ΘΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΩ ΚΑΤΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ 8ΘΑ ΠΡΟΣΠΟΙΟΥΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ......ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΥΓΟΥΜΕΝΗ ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ΧΑΜΕΝΑ ΔΙΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΣΚΕΨΗΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΤΑ.....ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ
 #132973  από Kpoplistener
 Σάβ Ιουν 20, 2020 3:57 pm
Στάθης έγραψε: Σάβ Ιουν 20, 2020 1:16 pm
Kpoplistener έγραψε: Παρ Ιουν 19, 2020 12:35 pm ......
Υποφέρω από έντονη ξηροστομια και κινδύνεψα από αυτήν ή τουλάχιστον έτσι το ένιωσα. Δηλ οι σιελογόνοι αδένες δεν λειτουργούσαν καλά δυσφαγια δυσκοιλιότητα όλα αυτά μαζί. έχω ξενυχτήσει πολλές φορές. ......
Το θέμα με την ξηροστομία, μετά από ενδελεχή ψάξιμο, βρήκα ότι προέρχεται από το Γανόδερμα. Αν γράψεις Ganoderma - dry mouth θα σου βγάλει πολλές πληροφορίες για την εν λόγο ασφαλή παρενενέργεια του μανιταριού. Λέγεται και αλλιώς Reishi mushroom.

Γενικά κάνει πάρα πολύ καλό, όπως όλα τα βότανα, έχει και κάποιες επιδράσεις. Ίσως η κατά διαστήματα μείωση ή διακοπή λήψης για λίγο χρόνο να βοηθήσει, κάπως έτσι χρησιμοποιώ και εγώ τα βότανα.

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingre ... i-mushroom
Γεια σου , βασικά τωρα έχω λίγες μέρες που το άρχισα εγώ την ξηροστομια την είχα από πριν ..
 #132974  από Kpoplistener
 Σάβ Ιουν 20, 2020 4:00 pm
marios έγραψε: Σάβ Ιουν 20, 2020 2:36 pm ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΟΒΑΡΗ ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΟ ΦΑΜΠΙΡΑ 1 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ 1 ΜΗΝΑ ....ΣΗΜΕΡΑ ΝΙΩΘΩ ΑΙΣΘΗΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΗ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΤΗΜΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΠΑΩ ΣΑΝ ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ.....ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΥΗ ΞΑΝΑΠΑΩ ΣΤΟ ΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΗ....ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙ ΦΟΡΑ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΝΤΡΥΠΙΕΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΑΓΩΓΗ....ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΗΝ ΣΚΠ ΘΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΩ ΚΑΤΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ 8ΘΑ ΠΡΟΣΠΟΙΟΥΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ......ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΥΓΟΥΜΕΝΗ ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ΧΑΜΕΝΑ ΔΙΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΣΚΕΨΗΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΤΑ.....ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ
Αν πάρεις φάρμακα την εβαψες..στο λέω ωμά. Αν κάνεις συζήτηση με τον νευρολόγο και με τον κάθε νευρολόγο, μόνο χημικά σου προτείνει και μάλιστα θα σε πείσει για να τα πάρεις. Όλα αυτά όμως τα κάνουν για έναν σκοπό , για να πληρώνονται . Δεν νοιάζονται για την κατάσταση της υγείας σου.. ποτέ δεν θα νοιαστουν
.το έζησα και ξέρω τι λεω
 #132975  από Kpoplistener
 Σάβ Ιουν 20, 2020 4:42 pm
Στάθης έγραψε: Σάβ Ιουν 20, 2020 1:16 pm
Kpoplistener έγραψε: Παρ Ιουν 19, 2020 12:35 pm ......
Υποφέρω από έντονη ξηροστομια και κινδύνεψα από αυτήν ή τουλάχιστον έτσι το ένιωσα. Δηλ οι σιελογόνοι αδένες δεν λειτουργούσαν καλά δυσφαγια δυσκοιλιότητα όλα αυτά μαζί. έχω ξενυχτήσει πολλές φορές. ......
Το θέμα με την ξηροστομία, μετά από ενδελεχή ψάξιμο, βρήκα ότι προέρχεται από το Γανόδερμα. Αν γράψεις Ganoderma - dry mouth θα σου βγάλει πολλές πληροφορίες για την εν λόγο ασφαλή παρενενέργεια του μανιταριού. Λέγεται και αλλιώς Reishi mushroom.

Γενικά κάνει πάρα πολύ καλό, όπως όλα τα βότανα, έχει και κάποιες επιδράσεις. Ίσως η κατά διαστήματα μείωση ή διακοπή λήψης για λίγο χρόνο να βοηθήσει, κάπως έτσι χρησιμοποιώ και εγώ τα βότανα.

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingre ... i-mushroom
https://www.medlook.net/%CE%94%CF%8C%CE ... /1239.html

Είναι νευρολογικό το πρόβλημα από όσο γνωρίζω υπολειτουργία των σιελογόνων αδένων το χαρακτηρίζω