• Ανασφάλεια και άγχος

  • Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
Η ψυχική και πνευματική διάσταση της πολλαπλής σκλήρυνσης. Ίαση του σώματος μέσο της Ψυχής.
 #133380  από Εvα1
 Τετ Δεκ 09, 2020 6:46 pm
Καλησπέρα,
Ονομάζομαι Εύα, είμαι 18 και διαγνώστηκα με υποτροπιάζουσα μορφή ΣΚΠ στα 14. Η πρώτη ώση μου ήταν μούδιασμα στη δεξιά πλευρά του σώματος. Ξεκίνησα με ενέσιμη θεραπεία που κράτησε για δύο έτη αλλά δεν με κάλυψε και από το καλοκαίρι του 2019 μπήκα στο Gilenya. Δεδομένης της ηλικίας που έγινε η διάγνωση, δεν έδωσα βαρύτητα στη ΣΚΠ και παρατηρώ την τελευταία περίοδο (που συνειδητοποίησα την κατάσταση) έντονο άγχος και ανασφάλεια για το ποια θα είναι η πορεία της πάθησης. Η ψυχολογία μου παρουσιάζει διακυμάνσεις και δεν βρίσκω τον τρόπο να δείξω στους γύρω μου ότι έχω ανάγκη από ηρεμία και κατανόηση. (Από πέρυσι συμβουλεύομαι ψυχολόγο). Θα ήθελα την γνώμη κάποιου που πέρασε μια αντίστοιχη περίοδο συναισθηματικών μεταπτώσεων.
Ευχαριστώ για την κατανόηση :emojis-8:
 #133382  από Στάθης
 Τετ Δεκ 09, 2020 9:54 pm
Εvα1 έγραψε: Τετ Δεκ 09, 2020 6:46 pm Καλησπέρα,
Ονομάζομαι Εύα, είμαι 18 και διαγνώστηκα με υποτροπιάζουσα μορφή ΣΚΠ στα 14. Η πρώτη ώση μου ήταν μούδιασμα στη δεξιά πλευρά του σώματος. Ξεκίνησα με ενέσιμη θεραπεία που κράτησε για δύο έτη αλλά δεν με κάλυψε και από το καλοκαίρι του 2019 μπήκα στο Gilenya. Δεδομένης της ηλικίας που έγινε η διάγνωση, δεν έδωσα βαρύτητα στη ΣΚΠ και παρατηρώ την τελευταία περίοδο (που συνειδητοποίησα την κατάσταση) έντονο άγχος και ανασφάλεια για το ποια θα είναι η πορεία της πάθησης. Η ψυχολογία μου παρουσιάζει διακυμάνσεις και δεν βρίσκω τον τρόπο να δείξω στους γύρω μου ότι έχω ανάγκη από ηρεμία και κατανόηση. (Από πέρυσι συμβουλεύομαι ψυχολόγο). Θα ήθελα την γνώμη κάποιου που πέρασε μια αντίστοιχη περίοδο συναισθηματικών μεταπτώσεων.
Ευχαριστώ για την κατανόηση :emojis-8:


Είσαι πραγματικά από τις σπάνιες περιπτώσεις των νοσούντων σε τόση νεαρή ηλικία. Κάτι που συνδέει όλες της ηλικίες ανεξαρτήτως στην ΣΚΠ είναι οι ψυχολογικές μεταπτώσεις. Η γνώμη μου είναι ότι με έχει βοηθήσει πάρα πολύ η θάλασσα και ο διαλογισμός. Το διάβασμα επίσης πνευματικών βιβλίων που μου εμφυσούν δύναμη ψυχική αλλά και αισιόδοξες σκέψεις. Το περπάτημα, όπου μπορεί για λίγο το μυαλό να αγναντεύει το κελάηδημα και τον αέρα μέσα από τα φύλλα, τους ήχους της φύσης. Η ψυχολογία μου ανεβαίνει ότι μπορώ και χορεύω, όταν μπορώ και βρίσκομαι με αγαπημένους φίλους και την οικογένεια.
Η γνώμη μου είναι ότι η ΣΚΠ έχει νόημα στην ζωή μας γιατί μας κατευθύνει προς την πραγματική Αγάπη. Αρκεί να το αποδεχτούμε. Τότε γίνεται εκ Φύσεως παρεκτροπή στην Ζωή μας, η δρόμος μέσα από τον πόνο προς το μονοπάτι της ηρεμίας και κατανόησης. Η ψυχολογικές μεταπτώσεις έρχονται, αλλά δεν βρίσκουν για πολύ χρόνο ούτε χώρο. Γιατί έχουμε επιλέξει, έχουμε δουλέψει τον εαυτό μας να ανασηκώνεται και τις τιθασεύει.

Η γνώμη μου είναι ότι το μήνυμά σου είναι μια νότα επικοινωνίας προς την ψυχολογική ανάταση. Συνέχιζε να αναπνέεις και να περιεργάζεσαι τον εαυτό σου εκεί όπου δονεί η Καρδιά σου με χαρά και γαλήνη. Όλα τα άλλα περισσεύουν και είναι ασφαλές να τα διώξεις.