• Plegridy ΤΡΙΧΌΠΤΩΣΗ????

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #132066  από Rafael
 Κυρ Οκτ 06, 2019 12:21 pm
Γεια και χαρά σας φίλοι μου!!!μόλις βγήκα απ' το μπάνιο 1 κιλό ελαφρύτερη απ' τις τρίχες που έχασα!!!έχω μέρες που παρατηρώ τριχόπτωση αλλα σήμερα παραγινε το κακό!είμαι νέα στη διάγνωση κ ακόμα νεότερη στη θεραπεία..είπα να την αρχίσω δοκιμαστικά κ αν δω ότι αντί για οφέλη έχω δράματα να τη πετάξω.δυο ενέσεις πρόλαβα κ έκανα.. υπάρχει περίπτωση να είναι απ' αυτό η τριχόπτωση??έχει κανένας άλλος παρατηρησει κάτι ανάλογο???
 #132067  από Στάθης
 Κυρ Οκτ 06, 2019 12:27 pm
Rafael έγραψε: Κυρ Οκτ 06, 2019 12:21 pm Γεια και χαρά σας φίλοι μου!!!μόλις βγήκα απ' το μπάνιο 1 κιλό ελαφρύτερη απ' τις τρίχες που έχασα!!!έχω μέρες που παρατηρώ τριχόπτωση αλλα σήμερα παραγινε το κακό!είμαι νέα στη διάγνωση κ ακόμα νεότερη στη θεραπεία..είπα να την αρχίσω δοκιμαστικά κ αν δω ότι αντί για οφέλη έχω δράματα να τη πετάξω.δυο ενέσεις πρόλαβα κ έκανα.. υπάρχει περίπτωση να είναι απ' αυτό η τριχόπτωση??έχει κανένας άλλος παρατηρησει κάτι ανάλογο???
Υπάρχει πάντως και σαν παρενέργεια του Plegridy:
plegridy.jpg
plegridy.jpg (286.03 KiB) Προβλήθηκε 2579 φορές
https://www.everydayhealth.com/drugs/plegridy-pen
 #132068  από Rafael
 Κυρ Οκτ 06, 2019 12:34 pm
Ευχαριστώ Στάθη μου και πάλι...είπα να δώσω μια ευκαιρία στο γιατρό και στο φάρμακο αλλά δε μου τα λέει καλά ήδη ..αν συνεχίσει έτσι λίγα τα ψωμιά του .. :emojis-29:
 #132069  από GUS
 Κυρ Οκτ 06, 2019 1:23 pm
κτ αναλογο ειχα ρωτησει πριν κτ μηνες για το αγαπητο tecfidera...απλα περνουμε πολυ ωραια χημειοθεραπεια,που εχει πολυ ωραιο κ διαφορεκτικο αντιχτυπο στν καθενα απο εμας...οι γιατροι δν εχουν εικονα για τα φαρμακα π γραφουν...το θεμα ειναι να γινεται η συνταγογραφηση.....ο νοων νοειτω....!καλη δυναμη σε ολους...!
 #132070  από Rafael
 Κυρ Οκτ 06, 2019 1:30 pm
Δε ξέρω τι να πω ρε παιδιά αλήθεια.. τουλάχιστον ας μας ενημέρωναν για ότι άσχημο συνεπάγονται και να αποφασιζαμε μετά ζυγίζοντας τα πράγματα αν θα ακολουθήσουμε την αγωγη η όχι με οποίες συνέπειες..τελικά εσύ συνεχίσεις? βελτιώθηκε η κατάσταση ?Δε φαντάστηκα μέσα σ' όλα που πρέπει να αλλάξω να χάσω και τα μαλλακια μου .. :smile-crying:
 #132072  από GUS
 Κυρ Οκτ 06, 2019 2:06 pm
ναι συνεχιζω...νομιζω ηταν παροδικο..απλα δν ηταν τοσο εντονο,ηταν τοσο οσο για να καταλαβω οτι υπαρχει...το ''τουλάχιστον ας μας ενημέρωναν για ότι άσχημο'' πολυ μ αρεσε....!ειμαι 2 χρονια στο κλαμπ(με διαγνωση κ σφραγιδες)κ εχω ξενερωσει πολυ με πολλους νευρολογους..δν σ λενε οτι δν μπορουν ουσιαστικα να βοηθησουν,οτι σ δινουν μια αγωγη κ ειναι ''στο περιμενε'' κ ''στο θα δουμε'',απλα στο παιζουν ειδικοι κ πολλες φορες αλληλοκατηγορουνται...ειχα επισκεφτει στν αρχη ενα καθηγητη της νευρολογιας,γτ δν μ αρεσε η ιδεα να τρυπιεμαι(εκανα ιντερφερονη τοτε)με εξετασε,μελετησε τις μαγνητικες με πολυ σπουδη,μ εκανε αναλυση των φαρμακων κ καταληξαμε σε ενα φοβερο συμπερασμα....παρε ιντερφερονη κ τα ξαναλεμε...!μ εδωσε το κινητο του,του εδωσα το δικο μ για να εχουμε επικοινωνια αμεση,κ ζητησε ενα 100σταρικο επειδη ειχαμε ενα κοινο γνωστο κ εκλεισα κ αμεσα ραντεβου...πλεον παω μ γραφουν το χαπι,αιματολογικες κ φευγω...δν ξερω αν κανω το σωστο ή ειμαι απολυτος...ετσι το βλεπω απλα..
 #132073  από Rafael
 Κυρ Οκτ 06, 2019 2:30 pm
Κι εγώ ένα μήνα και κάτι στο κλαμπ...νεουδι!! Τετάρτη έχω ραντεβού να δουν τις πρώτες αιματολογικές μετά τον ένα μήνα αγωγής..αύριο βγαίνουν.ειμαι ακόμα στη φάση που μου χουν βάλει τη ταμπελιτσα σκπ κ γω δε καταφέρνω να με δω σαν ασθενή ..ειναι νωρίς ακόμα το ξέρω αλλά αυτό το να σου λένε ότι είσαι άρρωστη κ να φορτώνεται με τόσο βαριά αγωγή κ το σώμα μου να μη νιώθει άρρωστο με αποσυντονιζει..και by the way κάθε μήνα θα πρέπει να τους βλέπω για τη συνταγογράφηση???τώρα ήρθε κ αυτό στο μυαλό μου..μενω επαρχία κ απ' τον Ιούλιο έχω τρελαθεί στο δρομολόγιο..αυτά θα έχουμε κάθε μήνα??εύχομαι οχι
 #132074  από GUS
 Κυρ Οκτ 06, 2019 2:57 pm
προσωπικα καθε 2μηνο παω...υπαρχει κ 6μηνη συνταγη π θελει καθε μηνα να πας στο φαρμακειο του εοπυ...αυτα ξερω... :smile-tongueout:
τωρα στο οτι δν αισθανεσαι ασθενης,ειμαστε στο ιδιο κλαμπ...αισθανθηκα ασθενης απο οταν μ το ειπανε..συγκεκριμενα μετα τν παρακεντηση κ τις ενεσεις..αλλα το φιλοσοφησα το θεμα...καλο ειναι να το ξερεις απλα για να φυλαγεσαι...κουραστηκες αρα θες ξεκουραση,παλια μπορει κ να με ζοριζα,πλεον οχι..εχει πολυ ζεστη οκ δν θα βγω ή αν βγω θα φυλαγομαι οσο μπορω κ αν ζοριστω θα ξερω τι παιζει...οποτε ναι η γνωση της καταστασης ειναι θετικη,μεχρι εκει ομως!δν θα λες ειμαι αρρωστη...!εκει το εχασες το παιχνιδι! :smile-flower:
 #132075  από Rafael
 Κυρ Οκτ 06, 2019 3:16 pm
Μ αρέσει η άποψη και χαμογέλασα όταν το διάβασα...απλά το ξέρω και φυλάγομαι..ναι Μ αυτό μπορώ να πορευτώ! ευχαριστώ καινούργιε φίλε..θα τα λέμε!καλή μας δύναμη και χαμόγελο μπας και δε τρελαθουμε!! :smile-handshake:
 #132080  από ppt
 Δευ Οκτ 07, 2019 1:11 pm
Καλησπέρα! Και εγώ με το plegridy είχα μεγάλη τριχόπτωση στην αρχή της αγωγής! Κράτησε 2 με 3 μήνες και σταμάτησε! Γενικά όλες οι έντονες παρενέργειες του φαρμάκου
από το τρίμηνο και μετά μειώνονται αισθητά!