• Γνώστες της ΣΚΠ, χρείαζομαι καθοδήγηση!

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #132870  από waterfall
 Δευ Μάιος 25, 2020 8:08 pm
Και επίσης, τα αυξημένα αντανακλαστικά που σου βρήκε είναι ισχυρή ένδειξη.
 #132872  από Μ.M
 Δευ Μάιος 25, 2020 9:44 pm
Όχι όχι.....οι εξετάσεις αίματος ήταν κάτι για την πήξη του αίματος...όσο για τα τενώντια ήταν δεύτερη φορα που μου το ειπαν καθως μου το ειχε πει παλια κ η γιατρος η οποια με ειχε συμβουλευσει να ελεγξω στ μελλον για σκπ. Εκεινη απ οσο θυμαμαι πρωτα ειδε τη μαγνητικη καθως ηταν απο ατυχημα κ επειδη ελλειπε νευρολογος απ το νοσοκομειο με αδεια, μου ειπαν με δικη μου ευθυνη να παω σε ιδιωτη να δει την εξεταση μου. Έτσι πηγα ειδε την εξεταση μου, με ρωτησε αν πασχω απο σκπ, ειπα απ οσο ξερω οχι, μετα με εξετασε για τα τυπικα κ μου ειπε οτι βρηκε αυξημενα τενωντια κ οπως μου ειπε κ πριν στο μελλον να το ελεγξω..Κ ο γιατρος που σου ανεφερα οτι με ξεπεταξε σαν να βαριοταν, πριν με στειλει για μαγνητικη με εξετασε κ μου το ειπε το ιδιο...μετα απο μερες που του πηγα τη μαγνητικη την ειδε φευγαλαια κ φερθηκε οπως φερθηκε!
 #132996  από Μ.M
 Σάβ Ιουν 27, 2020 10:59 pm
Παιδιά καλησπέρα, έκανα μαγνητική εγκεφάλου κ αυχένα κ εγκεφαλογράφημα κ όλα καθαρά (ίσως). Τη μαγνητική θα την ξαναδεί η γιατρός με τον ακτινολόγο αναλυτικότερα γιατί την είδε βιαστικά μου είπε. Στην κλινική εξέταση πάλι αυξημένα τενόντια αντανακλαστικά, τρόμο, υπαισθησία δεξια και μια δυσκολία στην κίνηση. Μου είπε ίσως είναι η αρχή κάποιας πάθησης που δεν φαίνεται στις εξετάσεις ακόμη κ να παρω μαγνησιο κ ένα αντικαταθληπτικο που δεν λειτουργει τόσο ως αντικαταθληπτικο αλλα βοηθάει κυρίως στη μείωση του άγχους κ να μιλήσουμε ξανά σε 15 μέρες. Μου έγραψε εξετάσεις (αντιπυρηνικα αντισωματα, αντισωματα dna (anti-dna) ab(s) αναλυση κυτταρικού κύκλου, αντισωματα έναντι ενδομυιου, anca c, anca p, χαλκο ορου και ουρων) για αυτοανοσα. Ξέρετε μήπως ποια αυτοανοσα αφορούν ακριβώς οι εξετάσεις αυτές? Να προσθεσω οτι εκτος των αλλων συμπτωματων που εχω προαναφερει σε παλιοτερες αναρτησεις, πλεον σφιγγουν και οι μυς μου σε σημείο να νιώθω σαν να παραλύω. Επισης σημερα και χωρις να εχω παρει ακόμη κανενα απ τα σκευασματα που μου εγραψε, οταν περπαταω τα γονατά μου τρεμουν έντονα απο αδυναμια σαν κατι να μην πηγαινει καθολου καλα και ολα τα αλλα συμπτωματα που ειχα προαναφερει σε προηγουμενες αναρτησεις μου παραμενουν σταθερα! Απ την εμπειρια σας, σας φαινεται τιποτα γνωριμο σε αυτα??
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!