• Διαφορές Τομογράφου

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #135967  από Αναστασία
 Παρ Ιουν 09, 2023 7:26 pm
Καλησπέρα στη παρέα. Θα ήθελα να μου πείτε εάν έχει τύχει σε κάποιον/κάποια σε μαγνητική σε μηχάνημα 1,5 Tesla να μην εντοπίζονται εστίες, και αντίστοιχα σε μηχάνημα 3 Tesla να εντοπίζονται. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι να είστε όλοι όσοι καλύτερα γίνεται! :smile-clapping:
 #135987  από Hope*
 Δευ Ιουν 12, 2023 11:19 pm
Καλησπέρα!

Δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο, επομένως, δεν μπορώ να απαντήσω συγκεκριμένα σε αυτό.

Όμως, σε πρόσφατη και πολύ ξαφνική μαγνητική χρειάστηκε να πάω σε κέντρο που δεν είχα ξαναπάει και δεν ένιωθα πολύ σίγουρη.

Έκανα αυτή την ερώτηση στη νευρολόγο και με απόλυτη σιγουριά απάντησε ότι όταν υπάρχει φλεγμονή θα φανεί σε οποιοδήποτε μηχάνημα είτε 1,5Τ είτε 3Τ.

Ελπίζω να βοήθησα, εάν όχι εδώ είμαστε !
 #135989  από Αναστασία
 Τρί Ιουν 13, 2023 9:59 am
Hope* έγραψε: Δευ Ιουν 12, 2023 11:19 pm Καλησπέρα!

Δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο, επομένως, δεν μπορώ να απαντήσω συγκεκριμένα σε αυτό.

Όμως, σε πρόσφατη και πολύ ξαφνική μαγνητική χρειάστηκε να πάω σε κέντρο που δεν είχα ξαναπάει και δεν ένιωθα πολύ σίγουρη.

Έκανα αυτή την ερώτηση στη νευρολόγο και με απόλυτη σιγουριά απάντησε ότι όταν υπάρχει φλεγμονή θα φανεί σε οποιοδήποτε μηχάνημα είτε 1,5Τ είτε 3Τ.

Ελπίζω να βοήθησα, εάν όχι εδώ είμαστε !
Σ ευχαριστώ θερμά! :emojis-8: