• Διατροφή και Κορτιζόνη

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #47601  από tom80
 Πέμ Φεβ 03, 2011 9:13 pm
Διατροφή και Κορτιζόνη

Θέλω να γράψω τι πρέπει (κατά τη γνώμη μου )να τρωμε όταν παίρνουμε κορτιζόνη
Η γενική οδηγία είναι καθόλου αλάτι.

Ο λόγος είναι επειδή το αλάτι NaCl παρέχει Νάτριο στον οργανισμό και η κορτιζόνη κατακρατάει το Να, όποτε υπάρχει κίνδυνος αύξησης της αρτηριακής πίεσης. Συνεπώς αποφεύγουμε ότι περίεχει Να δηλ. σχεδόν όλα τα τυποποιημένα τρόφιμα (κρουασαν, σνακς κλπ) στην ετικέτα των τροφίμων αναγράφει πόσο νατριο έχουν.

Επίσης αποφεύγουμε όλα τα τυριά (εκτός από ανθότυρο)
Ψωμί τρώμε μονο ανάλατο (έγω το βρήκα σε Βενέτη και Βερόπουλος)
Νερό μονο εμφιαλωμένο –φυσικό μεταλλικό και όχι επιτραπέζιο νερό. Όποιο αναγράφει κατάλληλο για δίαιτα πτωχή σε Νάτριο. Το ζαγόρι έχει τη χαμηλότερη συγκέντρωση Να
Πινουμε πολύ νερο για τη διούρηση
Τρώμε πολλές μπανάνες διότι έχουν πολύ κάλιο και καθόλου Νάτριο. Το κάλιο ρυθμίζει την αρτηριακή πίεση

Η γενική οδηγία είναι δίαιτα χαμηλή σε υδατάνθρακές (σάκχαρα)
Διότι η κορτιζόνη παρεμποδίζει τη δράση της ινσουλίνης που ρυθμίζει το σάκχαρο.
Αποφεύγουμε ζάχαρη, γλυκά
Τα Ζυμαρικά, πατάτες (αμυλούχα) με μέτρο
Τρώμε όμως πολλά φρούτα και λαχανικά
Αν βάλουμε λίγο κανέλλα που έχει ινσουλινοδιεργετική δραση αυξάνουμε την παράγωγή ινσουλίνης

Για την οστεοπόρωση που μπορεί να προκληθεί από την κορτιζόνη
Τρώμε γαιαουρτάκια και μικρά ψάρια (γαύρος, μαρίδα, αθερίνα) ολόκληρα διότι το σκελετικό τους σύστημα είναι όλο ασβέστιο και μάλιστα πιο καλά αφομοιώσιμο από τα γαλακτοκομικα

Ηθελα να πω και τα πα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tom80 την Κυρ Ιαν 29, 2012 12:34 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
 #52953  από manoula 2
 Παρ Μάιος 20, 2011 2:13 pm
Αυτα τα ειπε γιατρος σε σενα?γιατι εμενα μου απαγορεψαν τα παντα......μεχρι και τα φρουτα......
 #52974  από mariakod
 Παρ Μάιος 20, 2011 7:28 pm
πακετο ασχημο τελικα η κορτιζονη :sad-roulette: που μας εκατσε ρε παιδια???
για ονομα.μη το ενα,μη το αλλο,δε πρεπει ουτε το παπαπερα........τελος.ανοιξε ενα λακο κ aspeta. :obscene-hanged:
respect :handgestures-salute:
 #52980  από pelopidas
 Παρ Μάιος 20, 2011 8:43 pm
tom80 έγραψε:Διατροφή και Κορτιζόνη

Θέλω να γράψω τι πρέπει (κατά τη γνώμη μου )να τρωμε όταν παίρνουμε κορτιζόνη
Η γενική οδηγία είναι καθόλου αλάτι.

Ο λόγος είναι επειδή το αλάτι NaCl παρέχει Νάτριο στον οργανισμό και η κορτιζόνη κατακρατάει το Να, όποτε υπάρχει κίνδυνος αύξησης της αρτηριακής πίεσης. Συνεπώς αποφεύγουμε ότι περίεχει Να δηλ. σχεδόν όλα τα τυποποιημένα τρόφιμα (κρουασαν, σνακς κλπ) στην ετικέτα των τροφίμων αναγράφει πόσο νατριο έχουν.

Επίσης αποφεύγουμε όλα τα τυριά (εκτός από ανθότυρο)
Ψωμί τρώμε μονο ανάλατο (έγω το βρήκα σε Βενέτη και Βερόπουλος)
Νερό μονο εμφιαλωμένο –φυσικό μεταλλικό και όχι επιτραπέζιο νερό. Όποιο αναγράφει κατάλληλο για δίαιτα πτωχή σε Νάτριο. Το ζαγόρι έχει τη χαμηλότερη συγκέντρωση Να
Πινουμε πολύ νερο για τη διούρηση
Τρώμε πολλές μπανάνες διότι έχουν πολύ κάλιο και καθόλου Νάτριο. Το κάλιο ρυθμίζει την αρτηριακή πίεση

Η γενική οδηγία είναι δίαιτα χαμηλή σε υδατάνθρακές (σάκχαρα)
Διότι η κορτιζόνη παρεμποδίζει τη δράση της ινσουλίνης που ρυθμίζει το σάκχαρο.
Αποφεύγουμε ζάχαρη, γλυκά
Τα Ζυμαρικά, πατάτες (αμυλούχα) με μέτρο
Τρώμε όμως πολλά φρούτα και λαχανικά
Αν βάλουμε λίγο κανέλλα που έχει ινσουλινοδιεργετική δραση αυξάνουμε την παράγωγή ινσουλίνης

Για την οστεοπόρωση που μπορεί να προκληθεί από την κορτιζόνη
Τρώμε γαιαουρτάκια και μικρά ψάρια (γαύρος, μαρίδα, αθερίνα) ολόκληρα διότι το σκελετικό τους σύστημα είναι όλο ασβέστιο και μάλιστα πιο καλά αφομοιώσιμο από τα γαλακτοκομικα

Ηθελα να πω και τα πα

προσυπογραφω!!

ενταξει, εγω δεν ψαχνω για αναλατο ψωμι και νερο

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!
 #53049  από Μιμικαμ
 Κυρ Μάιος 22, 2011 10:37 am
Kαλημέρα σε όλους

Ηθελα να ρωτήσω, επειδή εγώ κάνω σε μηνιαία βάση 1gr κορτιζόνης για μία ημέρα,
εάν γνωρίζει κάποιος, θα πρέπει ν'ακολουθώ κάποια δίαιτα και για πόσες ημέρες...

Επίσης, παρατηρώ οτι τις 3-4 πρώτες ημέρες μετά την λήψη της, ανεβάζω λίγο δέκατα
και νιώθω κυρίως στους μύες του προσώπου, αυχένα, ενα έντονο μούδιασμα, το οποίο
σιγά-σιγά υποχωρεί, μήπως οφείλεται στο γεγονός οτι δεν προσέχω ιδιαίτερα την
διατροφή μου, ανάλατα, άγλυκα,

Εχει κανείς σας κάποια παρόμοια εμπειρία????
 #53065  από pelopidas
 Κυρ Μάιος 22, 2011 6:18 pm
γενικα πρεπει να προσεχεις ολα αυτα που ειπαμε παραπανω οταν παιρνεις καθε μερα κορτιζονη για αρκετες μερες
υπαρχουν πολλοι που παιρνουν χαπια καθε ημερα, και για αλλες παθησεις, πχ. ρευματοειδη αρθριτιδα
τοτε ειναι που πρεπει να προσεχεις πολυ την διατροφη, καθως και την διακοπη του φαρμακου που πρεπει να γινει σταδιακα
μ΄αυτο το σχημα με 1000 mg καθε μερα για τρεις ή πεντε μερες που παιρνουμε στις ωσεις
ή μονο μια φορα το μηνα (σαν συντηρηση, φανταζομαι) δεν χρειαζεται ουτε σχημα σταδιακης διακοπης και ουτε ιδιαιτερη διαιτα για πολυ καιρο


θαλεγα να κοψεις τελειως το αλατι και την ζαχαρη για δυο-τρεις μερες μετα
αν ομως τρως γενικα πολυ αλατι και πολλα γλυκα, τοτε θα ηταν καλο να τα ελαττωσεις για παντα
 #53093  από Ολγακι
 Κυρ Μάιος 22, 2011 10:51 pm
Μιμικαμ έγραψε:
Επίσης, παρατηρώ οτι τις 3-4 πρώτες ημέρες μετά την λήψη της, ανεβάζω λίγο δέκατα
και νιώθω κυρίως στους μύες του προσώπου, αυχένα, ενα έντονο μούδιασμα, το οποίο
σιγά-σιγά υποχωρεί, μήπως οφείλεται στο γεγονός οτι δεν προσέχω ιδιαίτερα την
διατροφή μου, ανάλατα, άγλυκα,

Εχει κανείς σας κάποια παρόμοια εμπειρία????
Το ιδιο παθαινω κι εγω... Ομως προσεχω παρα πολυ, καθολου αλατι και ζαχαρη, οποτε μαλλον ειναι κατι αλλο που το προκαλει (?)
 #53101  από Μιμικαμ
 Δευ Μάιος 23, 2011 9:00 am
Αχ Ολγάκι, αφού εσύ είσαι συνεπής μαθήτρια και τα εφαρμόζεις ολα κατά γράμμα....
τότε τι φταίει???????? :violence-uzi: :violence-uzi:
 #53518  από tom80
 Δευ Μάιος 30, 2011 11:36 pm
x
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tom80 την Δευ Σεπ 05, 2011 12:51 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #59077  από Akuma
 Σάβ Σεπ 03, 2011 11:30 am
Γεια!!
Ολα ωραια με την κορτιζονη και το αναλατο φαι κτλ κτλ κτλ
μηπως μπορειτε να μου προτεινετε κατι για πρωινο???
Οκ αναλατο ψωμι με τι ομως?? λιγο μελι ισως ( η αστο καλυτερα και αυτο)?