• ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΗ? ? ?

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #57217  από elpida
 Τετ Ιούλ 27, 2011 8:22 pm
ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΟΣΟ ΚΡΑΤΑΕΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΗ?
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΒΑΣΙΚΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ Ή ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?
ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΤΗΝ ΑΦΕΛΗ ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΑΠΛΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΤΡΥΠΙΕΜΑΙ ΜΕ Avonex.
 #57218  από kath
 Τετ Ιούλ 27, 2011 8:25 pm
2 γιατρους που ρωτησα, επειδη ειχα ακριβως την ιδια απορια,κανεις δεν μου εδωσε ξεκαθαρη απαντηση μονο βλεπουμε,θα δουμε κλπ
 #57219  από κωστας
 Τετ Ιούλ 27, 2011 8:52 pm
Μεχρι να σταματησει να σε βοηθαει(αν σε βοηθαει) και αποκτησεις αντισωματα...
 #57223  από elpida
 Τετ Ιούλ 27, 2011 10:08 pm
Podiki πως να σταματήσω μόνη μου?
Μου λες ότι δεν έχει νόημα να τρυπιέμαι!
 #57224  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Ιούλ 27, 2011 10:23 pm
κωστας έγραψε:Μεχρι να σταματησει να σε βοηθαει(αν σε βοηθαει) και αποκτησεις αντισωματα...
Αυτο ξερω κι εγω !!!!! Κι αν αποκτησεις αντισωματα ,σου δινουν αλλη ιντερφερονη ή αλλο φαρμακο πχ. tysabri !!!! ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ??????? Τωρα που το σκεφτομαι.....το avonex το εκοψα στους 14 μηνες .Με βασανιζαν απιστευτα στο ΙΚΑ ,για να μου το γραψουν ,καποια στιγμη λεω στο νευρολογο ''να το κοψω?''...''ναι'' μου λεει .Αυτα το 1999 .Αρχισα REBIF το 2003 . Το 2010 χειροτερεψα αρα εκανα αντισωματα...κι ετσι περασαμε στο betaferon !!!!! Δεν με βοηθησε.....το Σεπτεμβρη, λεει,θα αρχισω tysabri :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΝΝΑ59 την Τετ Ιούλ 27, 2011 10:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #57231  από EFFIE
 Πέμ Ιούλ 28, 2011 8:21 am
podiki έγραψε:Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη , το καημένο το ανοσοποιητικό μας δεν φταίει σε τίποτα , αν όμως παίρνουμε αηδίες ίσως πάθει , ειδικά αν αναπτύξεις αντισώματα , ζήτω που κάηκες . Τελοσπάντων , εγώ γιατρός δεν είμαι , η απόφαση είναι καθαρά δική σου. Αν θες να σταματήσεις συνδύασε το και με αντιοξειδωτικά , καλή διατροφή , λήψη φλαβονοειδών και αν καπνίζεις κόψιμο του καπνίσματος οπωσδήποτε . Διάβασε , ενημερώσου και σκέψου .
ποντικακι μπορεις να μου πεις πια ειναι τα φλαβονοειδη?? ποιες ειναι οι τροφες αυτες??? :techie-studyingbrown: :techie-studyingbrown:
 #57233  από pelopidas
 Πέμ Ιούλ 28, 2011 9:25 am
φλαβονοειδη, δες στους τιτλους στα θεματα
 #57352  από FANTOMAS
 Κυρ Ιούλ 31, 2011 8:54 pm
ANNA ΔΕΣΠΟΤΟΠΟΥΛΟΥ έγραψε: Δεν με βοηθησε.....το Σεπτεμβρη, λεει,θα αρχισω tysabri :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think:
και ποια θα είναι η θέση σου εσένα τότε Άννα ??? ,

παίρνω το θάρρος και σε ρωτάω γιατί από τα αναγραφόμενα σου εδώ, έχω σχηματίσει μια συγκεκριμένη εικόνα για σένα και έχω απορία για το πόσο έχω πέσει μέσα.
 #57354  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Ιούλ 31, 2011 9:53 pm
FANTOMAS έγραψε:
ANNA ΔΕΣΠΟΤΟΠΟΥΛΟΥ έγραψε: Δεν με βοηθησε.....το Σεπτεμβρη, λεει,θα αρχισω tysabri :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think:
και ποια θα είναι η θέση σου εσένα τότε Άννα ??? ,

παίρνω το θάρρος και σε ρωτάω γιατί από τα αναγραφόμενα σου εδώ, έχω σχηματίσει μια συγκεκριμένη εικόνα για σένα και έχω απορία για το πόσο έχω πέσει μέσα.
Ε !!!!!!!! ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ......!!!!!!!!!!.......Για πολλους και διαφορους λογους ......Σοβαρες παρενεργειες ,που μπορει να σε ''στειλουν'' ή να σου προκαλεσουν αναπηρια χειροτερη απο της σκπ, ''αμαρτωλο παρελθον''...το απεσυραν καποτε λογω θανατων και το επανεφεραν χωρις να πουν αν το εχουν βελτιωσει !!!!! Επιπλεον ,χρησιμοποιειται λιγα χρονια ,κανεις δεν ξερει την πορεια του ασθενους μετα τη διακοπη ουτε μετα απο μακροχρονια χρηση !!!!! Ολα τα παραπανω,με κανουν να θεωρω εκεινους που ειναι στο τυσαμπρι....ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΑ !!!!!!!!!...ΚΑΙ.....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ....Τωρα πια εχουν διαλυθει ολες οι αυταπατες μου σχετικα με τη νοσο και τις ''θεραπειες''!!! Καποτε ,παραμυθιαστηκα οτι οι ιντερφερονες μπορει και να βελτιωσουν την κατασταση μου.... :violence-hammer: Το πιο καλο που ειδα απ'αυτες ηταν οτι για μερικα χρονια ,ημουν σε μια (ας πουμε) σταθερη κατασταση .......Πιστευα οτι θα μεινω ετσι για παντα....εγω το ζωονννννν... :doh: Α !!!!! Και κατι αλλο !!! Εχω σοβαρες υπονοιες, οτι η ιντερφερονη ευθυνεται για τη νευραλγια τριδυμου ,που μου εχει καταστρεψει κυριολεκτικα τη ζωη ,εδω και 8,5 χρονια !!!!!! ΑΥΤΑ !!!!!! Φυσικα, λεω την αποψη μου !!!!! Μη θεωρηθει οτι θελω να επιρρεασω τις αποφασεις συνασθενων !!!Στη ληψη αποφασης σχετικα με φαρμακευτικη αγωγη, ο καθενας μας, ειναι μονος !!! :greetings-waveyellow: