• Το πήρα το επίδομα!!!!!

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #42932  από Π.Μ79
 Τρί Νοέμ 09, 2010 12:58 pm
Άννη, εσύ μάλλον είσαι υπομονετικός και ευγενικός άνθρωπος.

Και γω είμαι αλλά...

Με πήραν τηλέφωνο πριν από λίγο και μου είπαν ότι όντως έγινε η προσφυγή από την διευθύντρια για την Β/θμια.

Πήρα τη Β/θμια, μου είπαν ότι σε περίπου 2-3 μήνες θα με πάρουν τηλέφωνο να πάω για να με εξετάσουν.

Πήρα τηλέφωνο τη διευθύντρια και τη ρώτησα: Πιστεύετε τώρα ότι 7 μήνες μετά την πρώτη αίτησή μου για εξέταση, με το να προσφεύγετε, θα μου περάσει?

Απάντηση: Τι να σας πω κύριε, θέλουμε να είμαστε σίγουροι.
 #42934  από anni
 Τρί Νοέμ 09, 2010 1:09 pm
ναι....να ειναι σιγουροι :violence-pistoldouble: :violence-pistoldouble:
γιατι μπορει να γινουμε καλα και να τους κοροιδεψουμε....... :violence-hammer: :violence-hammer:
να φαμε τα λεφτα τους...
 #42935  από alex_1983
 Τρί Νοέμ 09, 2010 1:17 pm
Είχα και εγώ ανάλογη εμπειρία σε επιτροπή του ΙΚΑ.

Μόλις έχω μπει στο δωμάτιο εξέτασης με κάτι γιατρούς (ο ένας γυναικολόγος !!!!) και μου λένε:
-Ονομάζεσαι?
-Απαντάω.
-Γιατί είσαι εδώ?
-Έχω ΠΣ.
-Ωραία !!! ΚΑΙ ?

Λες να ήθελε να δείξει το ενδιαφέρον του με αυτόν τον τρόπο ?
 #42937  από Π.Μ79
 Τρί Νοέμ 09, 2010 1:22 pm
Ευτυχώς σε μένα δεν ήταν αγενείς, το αντίθετο μάλιστα, ειδικά ο 1ος νευρολόγος.
Η νευρολόγα δεν ήταν αγενής αλλά ούτε και bucket of sunshine.

Μουτρωμένη ήταν, λες και την στείλαν στο κάτεργο. Με έσκισε κανονικά, μου έβγαλε 67% και τώρα ξαφνικά δε τους κάνει.
 #42940  από kate2002
 Τρί Νοέμ 09, 2010 1:34 pm
μη το περνετε προσωπικα... ειναι "γραμμή" να επανεξεταστει ωστε να κοπει οτι μπορει να μη δοθει... μονο που κι εκει εισερχεται ο "ελληνικος παραγοντας". και κοβεται ο μη εχων οχι προβλημα, αλλα... μπάρμπα. στην Κορώνη. (εκεινοι οι πεθαμενοι αναπηροι αιωνόβιοι συνταξιουχοι, ή ολοι οι κατοικοι ολικως τυφλοι κατι χωριών τι να κανουν;;;;) ...τωρα για το υφος και το στυλ, ουδεν σχολιο.
 #42969  από Μαρία
 Τετ Νοέμ 10, 2010 2:00 am
Δυστυχώς και στη δική μου περίπτωση έγινε ένσταση από το διευθυντή και η δευτεροβάθμια με απέρριψε, κάτι που ελπίζω να μη γίνει και στη δική σου περίπτωση. Πάντως αν συμβεί να γνωρίζεις ότι κάνεις εσύ μετά προσφυγή κατά της αποφάσεως περνάς από επιτροπή του ΙΚΑ της περιοχής σου από διοικητικό προσωπικό (!) που αν τους πείσεις ζητούν επανεξέταση από δευτεροβάθμια γιατί αυτοί φυσικά δεν έχουν καμία αρμοδιότητα να σε κρίνουν αφού δεν είναι γιατροί. Εγώ μετά από όλη αυτή τη διαδικασία το πήρα τελικά. Επίσης αν πέσεις σε στραβόξυλα και δεν ζητήσουν εκείνοι την επανεξέταση σου μπορείς να κάνεις αίτηση εσύ λόγω επιδείνωσης.
Πραγματικά σου εύχομαι να μη χρειαστούν όόόόλα αυτά, να περάσεις τη δευτεροβάθμια και να τελειώνεις αλλά καλό είναι να ξέρεις αχρείαστα να ναι ;)
 #43212  από Akatamakata
 Σάβ Νοέμ 13, 2010 3:44 pm
Κανονικά θα έπρεπε να ειχα βαλεί σαν όνομα του ποστ,
Το πήρα το επίδομα!!!!!
Το πήρα το επίδομα;;;;
Θα δειξει.

Μπορουμε να κανουμε και ενα ποστ με ονομα "Τα τραγελαφικα των Δ.Ο.Υ. (Δημοσιες Οχι Υπηρεσιες)."
 #43226  από maria E
 Σάβ Νοέμ 13, 2010 9:08 pm
AAAAAAAA.....το αγαπημενο μου θεμα...!
Ωραια ιδεα Akatamakata...θα ηθελα να το προχωρησω λιγο αν μου επιτρεπεις....
Εγω θα προτεινα να καταγραψουμε ολοι τις εμπειριες μας απο τις δημοσιες υπηρεσιες,και να εκδωσουμε μια συλλογη ιστοριων τρομου με τιτλο "ΙΚΑ -THE ROAD TO HELL"
Kατοπιν,με τα εσοδα μας θα μπορουσαμε να χρηματοδοτησουμε την εκτυπωση ερωτηματολογιων που θα μοιραζαμε σε ολους τους εργαζομενους στο ΙΚΑ της γειτονιας μας,με απωτερο σκοπο την κατανοηση της συμπεριφορας τους.
Μερικες ερωτησεις θα μπορουσαν να ειναι...
1.Πιστευεις οτι υπαρχουν ορια στην ανθρωπινη ηλιθιοτητα?Αν ναι,μεχρι που φτανει η δικη σου?

2.Θεωρεις οτι η αδιαφορια απεναντι στην ταλαιπωρια αρρωστων και γερων ειναι εγγενες η επικτητο χαρακτηριστικο της προσωπικοτητας σου?

3.Κατα τη γνωμη σου,γιατι εγινες γιατρος?Λογω της βαθειας επιθυμιας σου να βοηθησεις την τσεπη σου η λογω της βαθειας επιθυμιας σου να βοηθησεις την τσεπη σου?(αυτο ειναι ερωτηση παγιδα....)

Και πολλα αλλα θα μπορουσαν να ερωτηθουν...τουλαχιστον οι επομενοι μας να μην πανε ξυπολητοι στ'αγκαθια...!
 #44353  από kiriakidouchr
 Παρ Δεκ 03, 2010 1:54 am
Παιδια γεια σας, ευχομαι να εισαστε ολοι σας καλα!!!
Εγω ειχα κανει τα χαρτα μου απο το Μαρτιο φανταστειτε και μου ηρθε τωρα το χαρτι οτι 13-01-2011 περναω επιτροπη.
Ηθελα να σας ρωτησω, εχετε κατι να με συμβουλεψετε?
Πρεπει να δωσω ολες τις μαγνητικες μου διοτι οι τελευταιες ειχαν καλυτερο αποτελεσμα απο τις πρωτες?
Χρειαζεται να εχω κατι αλλο μαζι μου διοτι εχω ενα πλουσιο ιστορικο οπως σπονδυλολυση, ο αυχενας μου εχει ενα θεματακι, και παει λεγοντας.
Αυτα βοηθανε σε κατι η τσαμπα που θα τα κουβαλαω?
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων, να εισαστε καλα! :text-thankyouyellow:
 #44374  από Π.Μ79
 Παρ Δεκ 03, 2010 1:43 pm
Γεια και χαρά.

Έκανες αίτηση το Μάρτιο για το επίδομα ή για σύνταξη?

Εγώ είχα κάνει τον Ιούλιο για το επίδομα, πήγα στη Α/θμια και μετά την ένσταση, πάω τη Δευτέρα 6/12 για τη Β/θμια.

Μου φαίνεται κουλό να πρέπει να περιμένεις 10 μήνες για να περάσεις από επιτροπή.

Μάλλον σαν και μένα, που μου δώσαν 67% στην Α/θμια και κάναν ένσταση, περιμένουν ότι με την καθυστέρηση θα μου περάσει κιόλας και δε θα έχω τίποτα.

Καλά κρασιά...