• Nea k gemati apories

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #131881  από Rafael
 Σάβ Σεπ 07, 2019 2:00 pm
Καλημέρα σ όλους!!ελπίζω να μη σας κουράσω ..πρώτη φορά στο φόρουμ κ στη παρέα!μεχρι τον Ιούνιο υπερδραστήρια..δύο δουλειές κ ανεξάντλητη ενέργεια..αρχες Ιουλίου μετά από μια απ' τις συνηθισμένες διπλό βάρδιες θόλωσε το αριστερό μου μάτι,σκέφτηκα ιδέα μου είναι πολύ κούραση θα περάσει..την επόμενη μέρα τα ίδια..τη τρίτη μέρα πήγα σ' οφθαλμίατρο..έχω κ αστιγματισμο κ μου γράψε γυαλια :emojis-21: τέλος πάντων να μη σας πολυλογω τρεις οφθαλμίατροι κ ένα ζευγάρι γυαλιά σε μια βδομάδα κ κανείς δεν έβλεπε πρόβλημα.εγω μόνο που δε μπορούσα να ζήσω τη καθημερινότητα μου καθώς το μάτι δε ξεθολωνε με τίποτα.τεταρτος οφθαλμίατρος που μου σύστησε πολύ καλός φίλος μου γιατρός εντόπισε το προβλήμα κ με παρέπεμψε σε νευρολογο.μενω σε επαρχία να σημειώσω οπότε έχω πάρει μια μέρα ρεπό να κατέβω Αθήνα να δω το γιατρό.. ρώτησα κ έμαθα ότι το αιγηνητειο έχει πολύ καλούς νευρολόγους κ πήγα κατευθείαν.αξονικη κατευθείαν κ πρώτη φορά που σκέφτηκα ότι το προβλήμα δν είναι οφθαλμίατρικο.εισαγωγη μου λένε κ ήρθε ο πανικος..δν είχα μαζί μου ούτε εσώρουχο φίλοι μου..με κινητό 12% μπαταρία κ όλο το σόι να παίρνει ασυστολα τηλέφωνο να μάθουν τι έπαθα έκανα εισαγωγή.δν έχει αξία να σας πω τις επόμενες μέρες γτ τις έχετε περάσει ολοι.μαγνητικες,αίματα,παρακέντηση κ κανείς να μη μου λέω κουβέντα για το τι με βρήκε τη γυναίκα.κορτιζονη πέντε μέρες κ εξητηριο με οδηγίες για μαγνητική θωρακικής μοίρας κ αυχένα κ ένα σωρό άλλες αιματολογικές κ σ' ένα μήνα παλι εκεί ραντεβού.αφου Μ ε χουν ξανακατεβασει για οπτικά προκλητα δυναμικά 500χιλιομετρα μια μέρα παλι.οι μαγνητικές που έκανα έξω καθαρές κ αν εξαιρέσεις καποιες αιματολογικές που επαναλαβα γτ η κορτιζόνη που τα ανέβασε όλα ,ολα οκ.το μάτι επανήλθε σ ένα μήνα κ περιμενω το ραντεβού πια κ όλους να μου λένε ότι δεν θα ήταν τίποτα θα δεις.εγω που είχα ψάξει κ μιλήσει πολύ για το θέμα επιφυλακτική .ήρθε η ώρα του ραντεβού κ μετά από ώρες αναμονής του γιατρού μου παρέδωσαν το φάκελο που στη διάγνωση έλεγε διάφορα με βασικό ότι δε πληρώ τα κριτήρια mac danold κι ότι επρόκειτο για μεμονωμένο περιστατικό οπτικής νευριτιδας κ πιθανή απολυενωτικη νόσο.ο γιατρός εκεί όμως που είπε ότι είμαι μια πολύ ήπια μορφή αλλά η νόσος αρχίζει.μου συνταγογράφησε μάλιστα φαρμακευτική αγωγή ένα εξάμηνο.plegridy. δν είχε κ χρόνο να απαντήσει στις άπειρες ερωτήσεις που είχα στο μυαλό μου.μου έκλεισε πάλι ραντεβού σε ένα μήνα αφού κάνω πάλι κάτι αιματολογικές να δούμε πως δέχομαι το φάρμακο.περιττο να αναφέρω ότι τα έχω χαμένα κ κυριολεκτικά παιγμένα ..το φόρουμ με βοήθησε να το δω πιο ψύχραιμα ομολογώ κ προσπάθω αν κ είναι μόλις 3 μέρες που έλαβα τα νέα ..το θέμα των ενέσεων Μ έχει προβληματίσει πολύ γτ προς το παρόν νιώθω υγιής κ δυνατή.θα το παλέψω όπως κ να έχει αλλά θέλω τη γνώμη σας ως πιο έμπειροι..καλη μερα κ πολύ θετική ενέργεια στέλνω σε όλους!!
Υ.Γ. όχι για να μας κολακευσω αλλά τα αυτοάνοσα επιλέγουν πολύ καλούς κ ωραίους ανθρώπους ή είναι ιδέα μου??όσους γνώρισα αυτόν τον καιρό μέσ' τη καρδιά μου τους έβαλα.. :emojis-1: :emojis-1: :emojis-1:
 #131883  από manolo
 Κυρ Σεπ 08, 2019 10:04 am
Γεια σου ραφαελ,παρακεντηση σου εγραψε να κανεις?ειναι η εξεταση που δειχνει την υπαρξη σκληρυνσης και οι μαγνητικες δειχνουν αν εχεις εστιες,εμενα η γνωμη μου ειναι να εξακριβωθει πρωτα αν ειναι σκληρυνση και μετα,να αποφασισεις τα φαρμακα,στο αιγινητειο λογο φορτου περιστατικων, θελαν να σε καλυψουν με καποιο φαρμακο αμεσα,χαλαρωσε,ηρεμησε και με ψυχραιμια μολις βγουν τα αποτελεσματα θα αποφασισεις τι θα κανεις.
 #131884  από Rafael
 Κυρ Σεπ 08, 2019 10:52 am
Kαλημερα Manolo κι ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.. παρακέντηση έκανα κ αν τα λέω σωστά γτ υπάρχει υπερπληροφορηση στον εγκέφαλο μου ..ολιγοκλωνικα αρνητικά.θα προσπαθήσω να σκεφτώ όσο πιο ψύχραιμα γίνεται .. :smile-rock:
 #131886  από manolo
 Κυρ Σεπ 08, 2019 12:50 pm
Παρε και τι γνωμη και δευτερου νευρολογου και τριτου, μολις βγουν οι εξετασεις,γιατι να ειναι σιγουρο τι εχεις να κανεις ενεσεις ειναι λιγο βαρυ, μαλλον αγχωθηκες πολλη εκεινη την εποχη και ξεσπασε ο οργανισμος σου.
 #131887  από Rafael
 Κυρ Σεπ 08, 2019 1:55 pm
Eιναι το μόνο σίγουρο ναι...πέρασα μια πολύ πολύ στρεσογόνα κατάσταση πριν λίγο καιρό..είμαι κ απ' τη φύση μου αγχωδης όπως υποψιάζομαι οι περισσότεροι εδώ.μενω επαρχία κ η αναζήτηση νευρολόγου είναι στα άμεσα σχέδια μου..ακόμα κ αν είναι ολοσωστα ότι είπαν στο αιγηνητειο θα νιώσω πιο ασφαλής με κάτι τόσο σοβαρό .. ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου manolo.. :emojis-4:
 #131888  από Στάθης
 Κυρ Σεπ 08, 2019 3:14 pm
Rafael έγραψε: Κυρ Σεπ 08, 2019 1:55 pm Eιναι το μόνο σίγουρο ναι...πέρασα μια πολύ πολύ στρεσογόνα κατάσταση πριν λίγο καιρό..είμαι κ απ' τη φύση μου αγχωδης όπως υποψιάζομαι οι περισσότεροι εδώ.μενω επαρχία κ η αναζήτηση νευρολόγου είναι στα άμεσα σχέδια μου..ακόμα κ αν είναι ολοσωστα ότι είπαν στο αιγηνητειο θα νιώσω πιο ασφαλής με κάτι τόσο σοβαρό .. ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου manolo.. :emojis-4:
Η άποψή μου είναι ότι το μεμονωμένο σύμπτωμα σου "οπτική νευρίτιδα" δεν συνεπάγεται στο να πάρεις μια φαρμακευτική αγωγή τύπου ιντερφερόνη, η οποία φέρει βαρέος παρενέργειες με κάκιστη αποτελεσματικότητα (~30%). Μάλιστα, οι ιντερφερόνες φέρουν παρενέργειες οι οποίες διογκώνουν και την αγχώδη ή ψυχολογική κατάπτωση του ασθενή, άγχος το οποίο ήδη είναι ένα από τα αδύναμα σου σημεία (και γενικότερα της κοινωνίας μας σήμερα).

Επίσης, η πλειονότητα των νευρολόγων της ΣΚΠ είναι γνωστό ότι μοιράζουν απλόχερα φάρμακα (ακόμα και πειραματικά), διότι είναι ακριβά και υπάρχει και μπόνους από τις φαρμακευτικές σε αυτούς που τα μοιράζουν. Μπορεί να χρειάζονται σε βαριές μορφές ή επιθετικές, αλλά και πάλι 16 χρόνια στην πάθηση έχω τις αμφιβολίες μου για την φιλοσοφία της ανοσοτροποποίησης-ανοσοκαταστολής.

Αφού σου χτύπησε το καμπανάκι μια νευρίτιδα, μπορείς να πορευτείς από τώρα με επικέντρωση στην αντιοξείδωση και αποτοξίνωση πνευματικά και σωματικά στην ζωή σου, δύο στοιχεία τα οποία και δείχνουν το δρόμο για πιο αποτελεσματική αποφόρτιση του νευρολογικού από βλάβες και ταλαιπωρίες, παρούσες ή μελλοντικές.

Λεπτομέρειες για τις άνω αυτές βιωματικές πρακτικές εσωκλείονταν στην καθημερινότητά μας με βάση την θετική διατροφή μας (SOS Κουρκουμάς, Omega3, B+D Βιταμίνες, Q10, Μαγνήσιο, CBD, φρούτα, ψάρια, λαχανικά, αντιοξειδωτικά κτλ.), την καθημερινή εκγύμναση μας, και το σπουδαιότερο τις διαλογιστικές μας πρακτικές, όπως και προσευχή, συγχώρεση, ΑΠΟΔΟΧΗ και πειθαρχία μας προς μια ανώτερη πνευματικά ζωή.

Δρόμος για πολλούς από μας εδώ μέσα η βιταμινοθεραπεία και καλή ζωή (χωρίς ιδιαίτερα φάρμακα), αρκεί όσο το νωρίτερο τόσο το καλύτερο να ανταλλάξουμε πάθη μας προς τον θάνατο, για πάθη προς την ζωή!
 #131889  από Rafael
 Κυρ Σεπ 08, 2019 3:33 pm
Στάθη καλησπέρα, ευχαριστώ από καρδιάς για την απάντηση..είναι τουλάχιστον ανακούφιση να ακούς από κάποιον με την εμπειρία σου πράγματα που σκεφτόμουν έτσι κ αλλιώς κ δν ξέρεις πόσο σωστά είναι..κάτι μου λέει ότι θα τα λέμε συχνά με την ελπίδα να μη σε κουράζω..προσεύχομαι πολύ ..μου κάνει πολύ καλό έτσι κ αλλιώς..σ' αυτές τις προσευχές από τώρα θα συμπεριλάβω κ όλους εσάς με την ελπίδα να είμαστε όλοι όσο καλύτερα γίνεται!!
 #131890  από Στάθης
 Κυρ Σεπ 08, 2019 3:58 pm
Rafael έγραψε: Κυρ Σεπ 08, 2019 3:33 pm ..κάτι μου λέει ότι θα τα λέμε συχνά με την ελπίδα να μη σε κουράζω..προσεύχομαι πολύ ..μου κάνει πολύ καλό έτσι κ αλλιώς..σ' αυτές τις προσευχές από τώρα θα συμπεριλάβω κ όλους εσάς με την ελπίδα να είμαστε όλοι όσο καλύτερα γίνεται!!
Δεν υπάρχει ίχνος κούρασης στην δύναμη και χάρη της Ζωής να μοιράζεται τις εμπειρίες της για να είμαστε όλοι όσο καλύτερα γίνεται!! Μόνη εκκρεμότητα προς αυτού, "μακριά ο φόβος, κοντά ή διάθεση, υπομονή και η λύτρωση". Η προσευχή μας κάνει δυνατότερους προς την εξάλειψη του φόβου!
 #131891  από Rafael
 Κυρ Σεπ 08, 2019 6:02 pm
Μακάρι μετά από τόσα χρόνια όσα εσύ να έχω τη μισή σου δύναμη κ ομορφιά ψυχής κ σκέψης....