• ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΣΑΝΣΕΡ

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #132472  από sofimn
 Τετ Ιαν 22, 2020 10:53 pm
Καλησπέρα σε όλους κ καλή χρονιά...ρε παιδιά θέλω να ρωτήσω κ αν ξερει κάνεις να απαντήσει γτ είμαι σε απόγνωση ...στην πολυκατοικία που μένω έχουν κλείσει το ασανσέρ αυθαίρετα.. αναγκάζομαι κ ανεβοκατεβαίνω 4 ορόφους με 2 μωρά..υπάρχει κάποιος νόμος που καλύπτει τα ΑΜΕΑ η θα μείνω κλεισμένη στο σπίτι μου;; Συνεννόηση απ' ότι καταλάβατε δεν υπάρχει..
 #132473  από Στάθης
 Πέμ Ιαν 23, 2020 5:45 pm
sofimn έγραψε: Τετ Ιαν 22, 2020 10:53 pm Καλησπέρα σε όλους κ καλή χρονιά...ρε παιδιά θέλω να ρωτήσω κ αν ξερει κάνεις να απαντήσει γτ είμαι σε απόγνωση ...στην πολυκατοικία που μένω έχουν κλείσει το ασανσέρ αυθαίρετα.. αναγκάζομαι κ ανεβοκατεβαίνω 4 ορόφους με 2 μωρά..υπάρχει κάποιος νόμος που καλύπτει τα ΑΜΕΑ η θα μείνω κλεισμένη στο σπίτι μου;; Συνεννόηση απ' ότι καταλάβατε δεν υπάρχει..
Η κάθε πολυκατοικία έχει και έναν διαχειριστή, ο οποίος μαζεύει τα κοινόχρηστα για την συντήρηση του ασανσέρ της πολυκατοικίας. Από ότι καταλαβαίνω υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στα έξοδα της τεχνικής υποστήριξης του ασανσέρ με αποτέλεσμα να θεωρείται επικίνδυνη η χρήση του. Μόνο ο διαχειριστής μπορεί να λύσει το πρόβλημα ο οποίος ουσιαστικά πρέπει να συνεννοηθεί με όλους τους διαμένοντες να καταβάλουν το μερίδιο τους. Το πρόβλημα έπεται στο αν ο διαχειριστής και αμφότερα οι ενοικιαστές κάνουν σωστά την εφαρμογή του κανονισμού της πολυκατοικίας. Δυστυχώς δεν γνωρίζω για τις νομικές διαδικασίες που έχεις στα χέρια σου για να πιέσεις των διαχειριστή, αλλά εύχομαι να βρεθεί γρήγορα λύση σε αυτό το τρομακτικό θέμα. Ίσως αν βρεις τρόπο να προσεγγίσεις τον διαχειριστή να σε ενημερώσει γιατί έγινε η σφράγιση;;
 #132474  από sofimn
 Πέμ Ιαν 23, 2020 7:15 pm
Το θέμα είναι ότι ο διαχειριστής παραιτήθηκε κ δεν παραδίδει τπτ περί κοινοχρήστων επειδή του ζητήθηκαν αποδείξεις που δεν είχε..με αποτέλεσμα ως εκδίκηση να κλείνει το ασανσέρ επικαλούμενος αδυναμία συντήρησης...είμαι σε απόγνωση ειλικρινά γτ άκρη δεν βγάζω..για αυτό ρωτάω αν υπάρχει κάποιος νόμος .ευχαριστώ πάντως πολύ για την απάντηση..
 #132596  από LL--MM
 Τρί Φεβ 18, 2020 10:31 pm
Στείλετέ του κανένα εξώδικο, με δικαστικό επιμελητή, με απειλή με δικαστική συνέχεια, αναφέροντας και τα εκάστοτε προβλήματα που προκαλεί.

Φυσικά, όπως είπε και ο Στάθης, πρέπει να το υπογράψει και ο μεγαλύτερος αριθμός ενοίκων και αυτοί, να δεχτούν να πληρώσουν το δικαστικό επιμελητή....

Λογικά, πρέπει να εκλεγεί νέος διαχειριστής από τη γενική συνέλευση, οπότε ο νυν που κλείνει το ασανσερ θα έχει χρέος έναντι των άλλων ενοίκων. Η η συνέλευση πρέπει να έχει λογαριάσει τι έχει ήδη δώσει, τι χρωστιέται ήδη, κλπ. και πόσα και για ποιά αιτία θεωρεί ότι ο νυν οφείλει στην πολυκατοικία...

κι όλα αυτά πλήρως αποδεδειγμένα....

Καλό κουράγιο,

Η γιαγιά η Κασσάνδρα