• Σκλήρυνση κατά πλάκας

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #135944  από Tropical
 Τρί Μάιος 30, 2023 12:50 pm
Καλησπέρα σε όλους είμαι νέο μέλος στην ομάδα. Πριν κάτι μέρες διαγνωστικά με ΣΚΠ και είμαι 23 ετών. Έχω πάθει τρομερο σοκ και δεν μπορώ ν κοιτάξω την ζωή κατάματα. Έχω πέσει σε κατάθλιψη . Πως θα συνεχίσω τη ζωή μου από εδώ και πέρα; Γιατί μου συνέβη σε τόσο μικρή ηλικία; Πάνε τα όνειρα μου. Από ότι διαβάζω προσδόκιμο ζωής από την εμφάνιση της νόσου είναι τα 30 έτη. Σας παρακαλώ χρειάζομαι υποστήριξη που μπορώ ν απευθυνθώ δεν είμαι καθόλου καλά. Σας παρακαλώ
 #135945  από Στάθης
 Τρί Μάιος 30, 2023 1:36 pm
Tropical έγραψε: Τρί Μάιος 30, 2023 12:50 pm Καλησπέρα σε όλους είμαι νέο μέλος στην ομάδα. Πριν κάτι μέρες διαγνωστικά με ΣΚΠ και είμαι 23 ετών. Έχω πάθει τρομερο σοκ και δεν μπορώ ν κοιτάξω την ζωή κατάματα. Έχω πέσει σε κατάθλιψη . Πως θα συνεχίσω τη ζωή μου από εδώ και πέρα; Γιατί μου συνέβη σε τόσο μικρή ηλικία; Πάνε τα όνειρα μου. Από ότι διαβάζω προσδόκιμο ζωής από την εμφάνιση της νόσου είναι τα 30 έτη. Σας παρακαλώ χρειάζομαι υποστήριξη που μπορώ ν απευθυνθώ δεν είμαι καθόλου καλά. Σας παρακαλώ

Διαγνώστηκα στα 24 μου, και είμαι 44χρονών και συνεχίζω όρθιος, δυνατός και αισιόδοξος. Μπορώ με βεβαιότητα να σου πω, ότι

- και όνειρα θα κάνεις,
- και θα συνέρθεις από την κατάθλιψη,
- δεν υπάρχει προσδόκιμο στην ΣΚΠ, εσύ το ορίζεις,
- και ότι θα συνεχίσεις την ζωή σου πολύ ποιοτικότερα από πριν.

Η σκλήρυνση έχει την τάση να μας σοκάρει, αλλά και να μας ξυπνάει από έναν λήθαργο.
Τον λήθαργό της ενεργοποίησης πραγματικής Αγάπης προς τον οργανισμό σου !
Στα 44, ευγνωμονώ την ζωή που με σόκαρε στα 24. Στα 44 σου, μπορεί να λες το ίδιο.

Καλή δύναμη και ενεργοποίηση !
343931(1)(1).jpg
343931(1)(1).jpg (180.03 KiB) Προβλήθηκε 770 φορές
 #135946  από Tropical
 Τρί Μάιος 30, 2023 1:38 pm
Σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Πραγματικά το παλεύω καθημερινά μου είναι πολύ δύσκολο αλήθεια..
 #136053  από user207
 Κυρ Ιούλ 02, 2023 12:39 pm
Όλοι έτσι ήμασταν. Το χειρότερο δεν είναι η σκλήρυνση. Το χειρότερο είναι η ηλικία που μας χτυπά . Στα φόρτε της ζωής. Άντε πάλευε . Θα το ξεπεράσεις το αρχικό σοκ σε ένα διάστημα Μαξ 6 μηνών. Είναι αγώνας μεγάλος χρόνιος με σκαμπανεβάσματα . Εύχομαι τα καλύτερα. Έχουν πολλά θέματα και οι αγωγές και οι γιατροί οπότε όσο πιο γρήγορα βρεις έναν να τρώγεται λίγο να μη σε στεναχωρεί πολύ κτλ τόσο καλύτερα. Επίσης βρες ένα καλό γυμναστήριο τονώνει φουλ για πιλάτες ή κολυμπι σε μόνιμη βάση . Μη πέφτεις το έχουμε πάθει όλοι.
 #136054  από Nos
 Κυρ Ιούλ 02, 2023 2:37 pm
Σκέψου εγώ είμαι 22 ποσό άτυχος…δεν το αντέχω…
 #136066  από user207
 Πέμ Ιούλ 06, 2023 7:28 pm
Εγώ ήμουν 24 έχασα τη γη κάτω απτά πόδια μου κ