• Παρενέργειες από Σκιαγραφικό Μαγνητικής!

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #135856  από Mariz
 Κυρ Απρ 02, 2023 1:14 pm
Καλησπέρα! Είμαι καινούριο μέλος, δεν πάσχω απ ΣΚΠ αλλά έχω κάποιες απορίες.
Τον τελευταίο χρόνο χρειάστηκε να κάνω 3 μαγνητικές, η πρώτη δεν είχε σχέση με συμπτώματα απλά είχα πονοκεφάλους συχνά. Με σκιαγραφικό έγιναν απλά μετά απ λίγο καιρό άρχισα να έχω μουδιασματα τσιμπήματα μούδιασμα και κάψιμο στο κεφάλι ναυτίες κούραση και γενικά περίεργα συμπτώματα. Μετά την τελευταία μαγνητική(μαστών) με σκιαγραφικό πάλι αμέσως μετά την εξέταση ένιωθα καψίματα αίσθημα παλμών μια δυσφορία γενικά και διαφορα τέτοια συμπτώματα. Οι γιατροί μου λένε πως δεν φταίει το σκιαγραφικό η ίσως είναι μια παροδική παρενέργεια του. Εγώ όμως συνεχίζω και τα έχω και νευρολογικά νιώθω κάπως την δεξιά μ πλευρά δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. Έχει κανένας παρόμοιες εμπειριες απ σκιαγραφικό; γιατί δεν ξέρω πλέον τι να κάνω. Επίσης στεναχωριέμαι που πήρα τόσες φορές σκιαγραφικό αλλά δεν το είχα σκεφτεί καλά πριν το κάνω. Ευχαριστώ 🙂
 #135858  από Στάθης
 Κυρ Απρ 02, 2023 1:30 pm
Mariz έγραψε: Κυρ Απρ 02, 2023 1:14 pm ....μετά απ λίγο καιρό άρχισα να έχω μουδιασματα τσιμπήματα μούδιασμα και κάψιμο στο κεφάλι ναυτίες κούραση και γενικά περίεργα συμπτώματα. Μετά την τελευταία μαγνητική(μαστών) με σκιαγραφικό πάλι αμέσως μετά την εξέταση ένιωθα καψίματα αίσθημα παλμών μια δυσφορία γενικά και διαφορα τέτοια συμπτώματα......

Σύμφωνα και με τους νευρολόγους, το σκιαγραφικό μπορεί να βγάλει και αλλεργίες, αλλά και νευρολογικά συμπτώματα. Θεωρείτε επίσης υπαίτιο έξαρσης και της πολλαπλής σκλήρυνσης.

......Οι γιατροί μου λένε πως δεν φταίει το σκιαγραφικό η ίσως είναι μια παροδική παρενέργεια του.......

Εσύ βιώνεις το πρόβλημα μετά το σκιαγραφικό. Εσύ ξέρεις, ότι φταίει αυτό. Και εσύ θα κάνεις κάτι για αυτό. Οι γιατροί έχουν τον δικό τους αλγόριθμο σκέψης.... σαν ρομπότ.

.....δεν ξέρω πλέον τι να κάνω. Επίσης στεναχωριέμαι που πήρα τόσες φορές σκιαγραφικό αλλά δεν το είχα σκεφτεί καλά πριν το κάνω. Ευχαριστώ 🙂

Το μόνο που μπορεί κάποιος να κάνει, είναι αντιοξείδωση από τα βαρέα μέταλλα του σκιαγραφικού, πίνοντας πολλά νερά, τρώγοντας πολλά φρούτα και λαχανικά. Επίσης θέλει κίνηση για ενίσχυση του μεταβολισμού ώστε να καθαρίσει πιο γρήγορα ο οργανισμός από το τοξικό αυτό υλικό. Καθάρισε τον οργανισμό σου και τα συμπτώματα πιστεύω θα αρχίσουν να βελτιώνονται. Θέλει υπομονή και καλό κουράγιο.
 #135859  από Mariz
 Κυρ Απρ 02, 2023 2:19 pm
Πφφφ ναι έχω αρχίσει κ εγώ και σκέφτομαι ότι μάλλον εγώ πρέπει να κάνω κάτι αλλά με έχει πάρει από κάτω λίγο μπορώ να πω. Εντωμεταξύ έχω κ πόνο κ στην μέση και στα πόδια και έχω σκεφτεί μέχρι ότι μπορεί να με ενόχλησε στους νεφρούς. Το ξέρω ότι ακούγονται υπερβολικά αυτά που λέω αλλά είναι τόσο ´ακυρα ´ συμπτώματα που όλο κάπου προσπαθώ να τα αποδώσω. Θα προσπαθήσω να κάνω έναν αιματολογικό για νεφρά καρδιά και να ακολουθήσω αυτά που ειπες μήπως επιτέλους νιώσω καλύτερα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!