• Οσφυονωτιαία Παρακέντηση

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #135815  από athena73
 Πέμ Μαρ 09, 2023 4:48 pm
Καλησπέρα σε όλους! Τον Δεκέμβριο η κόρη μου (16 ετών) η οποία, παρακολουθείται για πιθανό απομυελινωτικό νόσημα (διάγνωση δεν έχουμε) έκανε οσφυονωτιαια παρακέντηση στο Αιγινήτειο μετά από σύσταση της νευρολόγου. Ενώ κατά την έξοδο μας ο ειδικευόμενος μας είπε ότι εστάλη δείγμα στο εργαστήριο νευροανοσολογιας δίπλα από το Λαϊκό για το οποίο οι απαντήσεις θα έβγαιναν μετά από 20 μέρες, όταν παρήλθε το διάστημα και ζήτησα την απάντηση μου είπαν ότι εκεί δεν είχε σταλεί κανένα δείγμα. Όταν επικοινώνησα με τον ειδικευόμενο μου είπε ότι συνήθως, αν χρειάζεται να σταλούν δείγματα, μας τα δίνουν και τα πηγαίνουμε εμείς οι συνοδοί. Με όσους έχω μιλήσει, όλοι όσοι έκαναν την εξέταση πήγαν δείγμα, ενώ εμένα δεν μου έδωσε τίποτα. Να σημειώσω ότι και σε κοπέλα που έκανε ο ίδιος ειδικευόμενος την ίδια μέρα με την κόρη μου στο ίδιο δωμάτιο την παρακέντηση , ούτε και σε εκείνη εδόθη δείγμα στο εργαστήριο. Καταφευγω σε εσάς γιατί τουλάχιστον η δική μου γιατρός είναι ακριβοθωρητη και αδύνατον να επικοινωνήσει κάνεις ουσιαστικά μέχρι την επόμενη επίσκεψη (Έχω την αίσθηση ότι πολλοί ίσως με καταλαβαίνετε). Ρωτώ λοιπόν,αν γνωρίζετε:
1) Το δείγμα δεν αποστέλλεται σε όλες τις περιπτώσεις;
2) Η εξέταση αυτή μπορεί να επαναληφθεί; και αν ναι μετά από πόσο καιρό είναι αυτό ασφαλές;
Συγγνώμη, αν σας κούρασα. Εύχομαι σε όλους να είστε καλά! :smile-flower:
 #135934  από user207
 Σάβ Μάιος 27, 2023 5:49 pm
προσωπικα θεωρω οτι δε παιζει κανενα ρολο αυτη η εξεταση . . . την εκανα τζαμπα και αν γυρνουσα πισω θα ελεγα its a no . . . απο μαγνητικες ηταν προφανες το τι ειχα