• Συμπληρώματα

  • Ολιστική προσέγγιση και εναλλακτικών θεραπευτικών μεθόδων για την σκλήρυνση κατά πλάκας.
Ολιστική προσέγγιση και εναλλακτικών θεραπευτικών μεθόδων για την σκλήρυνση κατά πλάκας.
 #135803  από Mar k
 Τετ Μαρ 01, 2023 1:25 pm
Γεια σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάρει κάποιος κάποιο συμπλήρωμα που να τον έχει βοηθήσει και να έχει δει διαφορά, έστω στα πιο απλά όπως πόνο, σπαστικότητα κλπ. Μου έκοψαν οι γιατροί όλα τα φάρμακα μετά που βγήκα θετική σε jcv από το tysabri και μου πρότειναν να μην πάρω κάτι άλλο, προφανώς γιατί θεωρούν την περίπτωση μου τελειωμένη όποτε τωρα με ενδιαφέρει αν μπορώ να βρω κάτι να βοηθάει έστω στις καθημερινές δυσκολίες λίγο. Το μόνο που έχω βρει να με βοηθάει λίγο προς το παρόν είναι η βιταμίνη D και ενέσεις neurobion που κάνω κάθε τόσο. Ευχαριστώ πολύ.
 #135804  από Στάθης
 Πέμ Μαρ 02, 2023 1:26 pm
Mar k έγραψε: Τετ Μαρ 01, 2023 1:25 pm Γεια σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάρει κάποιος κάποιο συμπλήρωμα που να τον έχει βοηθήσει και να έχει δει διαφορά, έστω στα πιο απλά όπως πόνο, σπαστικότητα κλπ. Μου έκοψαν οι γιατροί όλα τα φάρμακα μετά που βγήκα θετική σε jcv από το tysabri και μου πρότειναν να μην πάρω κάτι άλλο, προφανώς γιατί θεωρούν την περίπτωση μου τελειωμένη όποτε τωρα με ενδιαφέρει αν μπορώ να βρω κάτι να βοηθάει έστω στις καθημερινές δυσκολίες λίγο. Το μόνο που έχω βρει να με βοηθάει λίγο προς το παρόν είναι η βιταμίνη D και ενέσεις neurobion που κάνω κάθε τόσο. Ευχαριστώ πολύ.

Συμπληρώματα που νιώθω ότι μας βοηθούν, με σειρά προτεραιότητας θα έλεγα είναι:

ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΝΝΑΒΗ (ή CBD Κάνναβη τουλάχιστον 10% και πάνω)
B-COMPLEX (Συνδυασμός όλων των βιταμινών Β)
ΒΙΤΑΜΙΝΗ D (αλλά καλύτερος είναι ο αληθινός Ήλιος 20λ. την ημέρα)
ΜΑΓΝΗΣΙΟ (απαραίτητο για πολλές λειτουργίες του σώματος)
ΠΡΟΒΙΟΤΙΚΑ (είναι SOS και αυτά)
ΚΟΥΡΚΟΥΜΑΣ (ή αλλιώς Turmeric, η φυσική-καθημερινή μας κορτιζόνη)
OMEGA-3 (αν ελπίζουμε σε θεραπεία, τα OMEGA3 είναι βασικό μας όπλο)


Αυτά κατά την άποψή μου, δημιουργούν πολύ καλύτερο θεραπευτικό πλαίσιο από οποιοδήποτε φάρμακο που κυκλοφορεί από τους βαρόνους πολυδισεκατομμυριούχους φαρμακευτικούς κολοσσούς.
Επιπλέον αυτών, καλό είναι να πλαισιώσουμε το παραπάνω πλαίσιο συμπληρωμάτων και με τα παρακάτω:

GINKGO BILOBA (βοηθάει στην νοητική κόπωση και την μνήμη)
ΑΝΤΙΟΞΕΙΔΩΤΙΚΑ (η θεραπεία μας ξεκινάει και τελειώνει με την αντιοξείδωση - π.χ. ρεσβερατρόλη, γανόδερμα)
Q10 (για ήπια αίσθηση δύναμης και ευεξίας)

ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ (πλούσια σε λαχανικά, φρούτα, αντιοξειδωτικά, φτωχή σε κορεσμένα λίπη, καφέδες, ζάχαρες, αλκοόλ, τσιγάρο, άτμισμα κτλ.)
ΑΣΚΗΣΗ (φυσιοθεραπεία, πιλάτες, γυμναστική, κολύμπι, διατάσεις, ποδήλατο, περπάτημα κτλ.)


Σε οποιαδήποτε στάδιο ή μορφή της πολλαπλής σκλήρυνσης, μπορούμε να θεραπευόμαστε-βελτιωνόμαστε, αρκεί να αλλάξουμε τον τρόπο που σκεφτόμαστε, που ζούμε την καθημερινότητά μας. Τα φάρμακα δεν μας πολυ-βοηθούν προς την πραγματική μας θεραπεία και ο λόγος είναι στο ότι ... κάποια στιγμή θα βγούμε θετικοί στο JCV ή θα μας βγει κάποια παρενέργεια, rebound effect, κουσούρι ή με την ανοσοκαταστολή θα μας καταπιεί μια ίωση, δυστυχώς πολλές παρενέργειες σε βάθος χρόνου.

Οι γιατροί είναι εργαλεία μας, καλό είναι όμως να πάρουμε πρωτίστως την τύχη της πάθησης στα χέρια μας. Εκεί λιγοστεύουν οι παρενέργειες, αυξάνουν η νευρώνες και υγιένει η Καρδιά μας ! Το σώμα μας γουστάρει να παίρνει την ευθύνη πάνω του. Αρκεί να το εμπιστευτούμε και να αφήσουμε να κάνει την δουλειά του.

Η αλήθεια είναι ότι όλοι θα πεθάνουμε κάποια στιγμή. Η ευχή μου είναι να φύγουμε με στυλ, ελευθερωμένοι από τις παγίδες των φαρμάκων, να είμαστε πολύ κοντύτερα στην Φύση, την Αγάπη και την Σοφία. Ας τυλίξουμε με Φύση τα κόκκαλά μας.

334068575_534434495340587_600292820788309209_n.jpg
334068575_534434495340587_600292820788309209_n.jpg (348.28 KiB) Προβλήθηκε 1029 φορές
 #135807  από Mar k
 Δευ Μαρ 06, 2023 12:03 am
Σε ευχαριστώ πολύ Στάθη!