• Συμπτώματα ΣΚΠ μετά από κοβιντ

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #135787  από Πάτρικ
 Τετ Φεβ 22, 2023 1:17 am
Καλησπέρα σας,

Η σύζυγός μου (35 ετών) διαγνώστηκε με ΣΚΠ την περασμένη εβδομάδα. Τα συμπτώματα ( μούδιασμα στην αριστερή πλευρά της κοιλιάς και ψηλά στο αριστερό πόδι) ξεκίνησαν περίπου δύο εβδομάδες αφού είχε νοσήσει με κοβιντ με έντονα συμπτώματα.

Ο νευρολόγος συνέστησε μαγνητική με σκιαγραφικό στον εγκέφαλο και σπονδυλική στήλη. Τα αποτελέσματα έδειξαν αλλοιώσεις και στα δύο μέρη. Στον εγκέφαλο ανιχνεύτηκαν παλιές αλλοιώσεις.

Λόγω των αποτελεσμάτων της αξονικής, νοσηλεύτηκε για 4 μέρες όπου πραγματοποιήθηκαν περαιτέρω αιματολογικές εξετάσεις και παρακέντηση από την σπονδυλική στήλη. Τα αποτελέσματα της παρακέντησης βγήκαν θετικά σε αντισώματα που σχετίζονται με ΣΚΠ.

Το ερώτημα που μας απασχολεί είναι αν όντος πρόκειται για ΣΚΠ ή για νευρολογική ασθένεια (εγκεφαλομυελίτιδα ? ) που έχει προκληθεί λόγω κοβιντ.

Αξίζει να αναφερθεί ότι σε μαγνητική εγκεφάλου που έγινε πριν 5 χρόνια δεν είχε ανιχνευθεί καμία αλλοίωση.

Προσπαθώ να εντοπίσω κάποιον νευρολόγο που να έχει εμπειρία με νευρολογικές παθήσεις που έχουν προκληθεί από κοβιντ αλλά δεν τα έχω καταφέρει μέχρι τώρα.

Διαμένουμε στην Αγγλία αλλά η διάγνωση έγινε στην Ιταλία από όπου και κατάγεται η σύζυγός μου.

Συμβουλές ή εμπειρίες ευπρόσδεκτες

Ευχαριστώ εκ των προτέρων