• Έχω φρικάρει

  • Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #135866  από Nikolia
 Σάβ Απρ 08, 2023 4:26 pm
Συγνώμη για την ερώτηση τι είναι το ΣΚΠ?
Εγώ δεν έχω πάρει κάποια βιταμίνη μόνο φιλισιν και βιταμίνες D E που μου είχε πει τότε... εσείς έχετε κάνει λέιζερ η κάτι τέτοιο? Φοβάμαι πάρω πολύ γιατί για βάζω για κάτι χειρουργεία και βοβαμαι ποπυ
 #135886  από Elenaaaa
 Τετ Απρ 26, 2023 3:21 am
Καλησπερα σας έχω προσβληθεί από τον ιό hpv 16 παρολαυτα το τεστ παπ μου βγήκε καθαρό
Γενικότερα δεν έχω κάποια εμπειρία ως προς αυτό τι πρέπει να προσέξω;
 #136037  από Maria94
 Παρ Ιουν 30, 2023 1:10 am
Καλησπέρα σε όλες! Βρέθηκα σε αυτό το φόρουμ καθαρά και μόνο επειδή είμαι κι εγώ φορέας του hpv! Όλα ξεκίνησαν 3 χρόνια πριν…με 2 3 κονδυλώματα, σαν ελιτσες, γύρω από τον πρωκτό. Κανένα κονδύλωμα σε κανένα άλλο σημείο ! Επανωτά τεστ παπ καθαρότατα , από 2 διαφορετικούς γυναικολόγους, κι όμως με 10 στελέχη του ιου που αλλοίωσαν τον τράχηλο μου ! Θα αναρωτιέστε πως ! Κι όμως! Ώσπου ο ιός φάνηκε σε ένα παπ , ακολούθησε hpv τεστ για να βρούμε τα στελεχη του ιου που έχω, κολποσκοπηση, δείγμα και βιοψία , αποτέλεσμα CIN 2 και loop τραχήλου… είμαι 29, όλα αυτά έγιναν στα 27 μου! Χωρις παιδάκι ακόμα ! Η φρίκη ήταν απερίγραπτη και ακόμη ζει μέσα μου. Καλή διάθεση , καλή διατροφή και ένας καλός γυναικολόγος ! Αυτά συστήνω εγώ! Δεν χρειάζονται τρομοκρατήσεις…μόνο τακτικες παρακολουθήσεις από τον γιατρό και όλα προλαμβάνονται !
 #136173  από Vasiliki84
 Κυρ Αύγ 27, 2023 7:58 pm
Κορίτσια, καλησπέρα! Πώς προχωράτε με σκλήρυνση και hpv? Εγώ έχω κανονισμένα κολποσκόπηση και μαγνητικές σε λίγες ημέρες. Μ' έχει πιάσει η ανησυχία μου για το μέλλον όσον αφορά αυτά τα δύο. :smile-party: Δεν ξέρω τι να πρωτορωτήσω τους γιατρούς, νευρολόγο και γυναικολόγο για τον συνδυασμό αυτόν, ms και hpv...αν γνωρίζουν φυσικά.
 #136176  από Rafael
 Δευ Αύγ 28, 2023 3:50 pm
Καλησπέρα κορίτσια κ από μένα
Τα νέα μου φίλη βασιλική έχουν ως εξής
Περασα γενικά τη χειρότερη χρονιά της ζωής μου με πολλά άσχημα γεγονότα και τελευταίο πρόσφατα ότι έχασα το μπαμπά μου
Δε πρόσεξα καθόλου ούτε τη διατροφή μου ούτε το άγχος μου ούτε τίποτα..τρέμω για υποτροπή μετά από τόσο δύσκολη χρονιά αλλά προς το παρόν δόξα τω Θεώ καλά.Παραδοξως ειχα καθαρό τεστ Παπ οπότε επανάληψη σε 6 μήνες γτ προς το παρόν κοιμάται ο ιός λέει
Όμως μεγάλωσαν κάτι ινομυωματα που είχα κ επειδή επηρεάζουν κ αυτά τη γονιμότητα πρέπει να τα εγχείρησω.. φοβάμαι και την νάρκωση σε σχέση με τη σκπ και δεν μπορώ και να το αφήσω γτ συνομιληκες είμαστε άρα καταλαβαίνεις δεν παίρνει πολύ αναβολή το θέμα παιδιού.Γενικως άγχος κ τρέλα κ γω άσε
Περιμένω νέα σου κ θα στείλω κ δικά μου
Αλήθεια άλλαξες νευρολόγο τελικά?