• Βοηθήστε σας παρακαλώ βοηθήστε με

  • Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Γενική συζήτηση επί θεμάτων της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #135708  από Danay1997
 Σάβ Ιαν 28, 2023 9:34 am
Εδώ και δέκα πέντε είκοσι μέρες είχα ξαφνικό μούδιασμα και σπασμούς κάποια επεισόδια.μου έδωσαν το ντεπακιν πήγα κάποιες φορές στα επείγοντα.ειναι γνωστό επιληπτικός φάρμακο.ειχα σπασμούς για κάποιες ώρες γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω τώρα πως να ενεργησω με εξέτασαν νευρολογικά στο Θριάσιο είπαν ότι ήταν καλές οι αιματολογικές θυροειδή δεν έχω εξετάστηκαν. :emojis-20:
 #135709  από Danay1997
 Σάβ Ιαν 28, 2023 9:42 am
Εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει δεν ένιωσα να χάνω πχ το πόδι η το χέρι μου απλά μόνο σπασμούς κ ζαλαδες
 #135712  από Liberty
 Κυρ Ιαν 29, 2023 3:05 am
Καλημέρα dannay1997. Δυστυχως ολοι μας έχουμε βρεθεί λίγο πολύ σε μια παρόμοια θέση. Νιώσαμε όπως εσύ τωρα να πνιγομασε... σε αδιεξοδο... Πιστεψε με σε νιώθω απόλυτα. Το μυστικό σε αυτες τις στιγμες είναι η υπομονη. Μην θυμώνεις με το σώμα σου . Τις στιγμές της α-σθενειας , το σωμα μας κάτι θελει να μας πει. Οφείλουμε να το ακούσουμε. Συνηθως οι στιγμες κρισης εχουν χτιστει απο μια μακρα σειρα λαθος επιλογων μας.
Βγαλε απο την καρδιά σου την ανυπομονησία και βάλε την υπομονή. Βγαλε το φόβο και βάλε το θάρρος.
Τις στιγμές της απόγνωσης συνήθως βάζουμε τον εαυτό μας στη θέση του θύματος. Λεμε δλδ γιατι να μου συμβεί αυτο, ή τι φταίω κλπ Αυτό όμως δεν βοηθάει σε τίποτα!

Η στρατηγική μου αν μου επιτρέπεις ειναιη εξής:
Βλέπω το κάθε εμπόδιο ως μάθημα! Απο αυτη την κατάσταση λεω μεσα μου, θα βγω πιο δυνατη. Παμε να δούμε τι άλλο εχω να μάθω!
 #135728  από Στάθης
 Σάβ Φεβ 04, 2023 7:03 pm
Danay1997 έγραψε: Σάβ Φεβ 04, 2023 12:42 pm Μπορεί να με βοηθησει :emojis-16:
Καλησπέρα Δανάη,

δεν χρειάζεται να σε πιάνει πανικός, λίγη υπομονή χρειάζεται και απλά λίγο παραπάνω ξεκούραση. Αν σε ξαναπιάσει κάποιο επεισόδιο, τότε νομίζει η μαγνητική είναι μονόδρομος. Οι αξονικές είναι βλαβερές (σαν 120 ακτινογραφίες έκαστος) οπότε απέφευγε να κάνεις άλλες.

Καλή δύναμη Δανάη.
 #135729  από Danay1997
 Σάβ Φεβ 04, 2023 7:19 pm
Ευχαριστώ Στάθη πολύ έκανα μαγνητική γράφει δύο μη ειδικές εστίες 2χιλ .η καθεμία συνιστάται κλινική συνεκτιμήσει.ισως άνευ κλινικής σημασίας δε ξέρω τι σημαίνει αυτό.το άνευ κλινικής σημασίας.