• Στραβωμα δαχτυλου ποδιων

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #135671  από gianniskri21
 Πέμ Δεκ 22, 2022 4:02 pm
Εδω κ μερικες μερες εχω πονο στο τεταρτο δαχτυλο του ποδιου.κ σημερα παρατηρησα οτι εχει στραβωσει προς τα δεξια με αποτελεσμα ενα μεγαλο μερος να εχει μπει κατω απο το τριτο δαχτυλο. Οπως συνηθως συμβαινει στους ηλικιωμενους. Αυτο ειναι συμπτωμα της σκληρυνσης 'η καποιο αλλο αυτοανοσο;
 #135672  από Στάθης
 Παρ Δεκ 23, 2022 7:01 pm
gianniskri21 έγραψε: Πέμ Δεκ 22, 2022 4:02 pm Εδω κ μερικες μερες εχω πονο στο τεταρτο δαχτυλο του ποδιου.κ σημερα παρατηρησα οτι εχει στραβωσει προς τα δεξια με αποτελεσμα ενα μεγαλο μερος να εχει μπει κατω απο το τριτο δαχτυλο. Οπως συνηθως συμβαινει στους ηλικιωμενους. Αυτο ειναι συμπτωμα της σκληρυνσης 'η καποιο αλλο αυτοανοσο;

Είναι σύνηθες στην πολλαπλή σκλήρυνση, να στραβώνουν τα δάχτυλά των ποδιών μας, με πόνο περισσότερο λόγο της έλλειψης μαγνησίου και των κραμπών που διακατέχει όλο το κορμί μας. Αλλά, αυτό συμβαίνει συνήθως για σύντομο χρονικό διάστημα, τουλάχιστον σε μένα.

Όλοι οι ασθενείς με ΣΚΠ, καλό είναι να παίρνουν καθημερινά συμπλήρωμα μαγνησίου, σαν μας βοηθάει πολύ σε τέτοιου είδους συμπτώματα, αλλά και γενικότερα σε πολλές άλλες λειτουργίες του οργανισμού μας.

Υπάρχουν πολλές μελέτες που το αποδεικνύουν. Το μαγνήσιο συνταγογραφείται συχνά για τις κράμπες των ποδιών ή γενικές μυϊκές κράμπες και ορισμένοι γιατροί το προτείνουν για να ανακουφίσει τους μυϊκούς σπασμούς της ΣΚΠ. Το στράβωμα των δακτύλων πιστεύω ανήκει σε αυτήν την κατηγορία συμπτωμάτων.

https://www.google.com/search?client=fi ... +sclerosis
 #135673  από gianniskri21
 Σάβ Δεκ 24, 2022 12:22 am
Δυστυχως το μαγνησιο μου ειναι στο ανώτατο οριο, οποτε δεν νομιζω να ειναι απ αυτο. Ο γιατρός μου σημερα μου ειπε να επισκεφτώ ρευματολογο
 #135676  από Tania
 Παρ Δεκ 30, 2022 6:36 pm
Η ρευματοειδης αρθριτιδα ειναι μια παθηση που προκαλει τετοια συμπτωματα. Καλυτερα να ρωτησεις τον γιατρο σου. Μπορει να μην ισχυει τιποτε απο ολα αυτα.
 #135719  από gianniskri21
 Τρί Ιαν 31, 2023 9:41 pm
.ο ρευματολογος απεκλεισε το ενδεχομενο καποιου ρευματικου. σημερα επισκέφτηκα ορθοπεδικο κ μου πε πως επαθα ρηξη πλαγιου συνδεσμου κ πως πασα πιθανοτητα οφειλεται στην ανασοκασταλτικη θεραπεια που κανω. Παιρνω τεκφιντερα εδω κ ενα χρονο
Ο νευρολογος μου φυσικα αρνείται τετοια παρενέργεια..θα ηθελα τη γνωμη σας κ αν τυχον ειχε καποιος κατι παρομοιο
Ευχαριστω!!