• Παγωμένο πόδι

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #135665  από nanablue
 Τρί Δεκ 20, 2022 6:17 pm
Γεια σας και πάλι!! Εύχομαι να είστε όλοι καλά.
Ρωτώ το εξής: Γιατί το πόδι μου κάτω είναι και το το νιώθω κρύο, κυρίως τον χειμώνα;
Ευχαριστώ :)
 #135666  από Στάθης
 Τρί Δεκ 20, 2022 9:49 pm
nanablue έγραψε: Τρί Δεκ 20, 2022 6:17 pm Γεια σας και πάλι!! Εύχομαι να είστε όλοι καλά.
Ρωτώ το εξής: Γιατί το πόδι μου κάτω είναι και το το νιώθω κρύο, κυρίως τον χειμώνα;
Ευχαριστώ :)

Τα κρύα άκρα (πόδια και χέρια) είναι αρκετά συνηθισμένα συμπτώματα της πολλαπλής σκλήρυνσης, λόγο του ότι η πάθηση συνδέεται με κακή κυκλοφορία του αίματος προς και από τον εγκέφαλο και το Κεντρικό Νευρικό σύστημα (ΚΝΣ). Μάλιστα, πολλοί ασθενείς με ΣΚΠ, έχουν διάγνωση και με ΧΕΝΦΑ, δηλαδή της φλεβικής ανεπάρκειας του εγκεφάλου, μια πάθηση η οποία συνδέεται με πολλά συμπτώματα εφάμιλλης της ΣΚΠ, όπως κόπωση, κρύα άκρα, πονοκέφαλοι, ζαλάδες και αδυναμία.

Προσωπικά, τα άκρα μου είναι επίσης κρύα (ειδικά τα πόδια), διαγνωσμένος με ΣΚΠ το 2004 και με ΧΕΝΦΑ του 2010. Φοράω συχνά διπλές κάλτσες όταν πέφτει η θερμοκρασία τον χειμώνα και νιώθω πολύ καλύτερα.
 #135667  από nanablue
 Τρί Δεκ 20, 2022 9:55 pm
Ευχαριστώ Στάθη για την άμεση απάντηση. Πως έγινε η διάγνωση; Από αγγειοχειρουργό;
 #135668  από Στάθης
 Τετ Δεκ 21, 2022 10:39 am
nanablue έγραψε: Τρί Δεκ 20, 2022 9:55 pm Ευχαριστώ Στάθη για την άμεση απάντηση. Πως έγινε η διάγνωση; Από αγγειοχειρουργό;
Τριπλή διάγνωση. Από υπέρηχο, από μαγνητική φλεβογραφία και από αγγειοχειρούργο.
Φλεβική ανεπάρκεια και με την βούλα.