• Πιλάτες για την σκλήρυνση

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #135606  από Στάθης
 Πέμ Νοέμ 03, 2022 10:34 pm
Ξεκίνησα πιλάτες εδώ και λίγο καιρό. Μπορώ να πω, ότι είναι καταπληκτική άσκηση για ανθρώπους με πολλαπλή σκλήρυνση.

Νιώθω ότι γυμνάζει το κέντρο μου, με πολύ ήπιες κινήσεις και αρμονικές πιέσεις στα άκρα και γενικότερα σε όλο το μήκος του σώματός μου. Μετά το τέταρτο μάθημα, έχω ήδη νιώσει καλύτερη ισορροπία, περισσότερη δύναμη στα πόδια μου και σίγουρα καλύτερη στάση στον κορμό μου.

Η άσκηση κατά βάση χρησιμοποιεί ένα σαν κρεβάτι, πάνω στο οποίο γίνονται και οι ασκήσεις από κάποιον ειδικό που σε καθοδηγεί για περίπου μία ώρα. Αν και θεωρείται μόδα πρωτίστως για τις γυναίκες, είναι εν τέλη για όλους και πολύ περισσότερο για εμάς με ανάγκη νευροκυκλοφορικής εκγύμνασης και τόνωσης.
pilates-reformer-classes-at-jcc(1).jpg
pilates-reformer-classes-at-jcc(1).jpg (137.72 KiB) Προβλήθηκε 1121 φορές
Σε συνδυασμό με το ποδήλατο και το κολύμπι, προσπαθώ να κρατάω τους μυς και τα νεύρα μου σε εγρήγορση. Πιστεύω η κίνηση-άσκηση, μπορεί να προστατέψει τους νευροάξονες μου. Επίσης πιστεύω ότι, δεν έχει σημασία πόσες υποτροπές περνάει κάποιος με ΣΚΠ (έχω περάσει πάρα πολλές), σημασία έχει ότι η μυελίνη είναι αναπληρωτέα στον οργανισμό, σε αντίθεση με τους νευροάξονες, που δεν είναι.

Ζούμε έναν διαρκή αγώνα, νικητήριος για αυτούς που αγαπούν την άσκηση !
Εύχομαι διαρκή ενδυνάμωση σε όλους μας.