• ZEPOSIA

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #135560  από Giannoula
 Τετ Σεπ 07, 2022 1:48 pm
Καλό μεσημέρι.Παίρνει κανείς το συγκεκριμένο φάρμακο? Ας μου γράψει πόσο καιρό το λαμβάνει...παρενέργειες....ανταπόκριση στη σκληρυνση...αν βοήθησε γενικά,.
 #135653  από Rena
 Τετ Δεκ 14, 2022 2:37 pm
Kalispera emena mou to protine simera o giatros meta ap ipotropi tis nosou.to zeposia mporite na mou pite empiries me aafto to farmako?
 #135656  από Ελισαβέττα
 Πέμ Δεκ 15, 2022 10:24 pm
Γεια σας!Το παίρνω εδώ και τρεις μήνες.Δεν μου έχει κάνει παρενέργειες ,εννοώ ζαλάδα πχ ,ή κάτι άλλο.Στην γενική αίματος όμως οι τιμές των λεμφοκυττάρων έχουν πέσει πολύ.Και τελευταία κρυώνω αρκετά.Δεν ξέρω αν σημαίνει αυτό κάτι.Προφανώς όπως όλα τα ανοσοκατασταλτικά φάρμακα ρίχνει το ανοσοποιητικό..Μου είπανε όλοι είναι το καινούριο αντίστοιχο του gylenia.
 #135657  από Rena
 Παρ Δεκ 16, 2022 12:19 am
Kalispera ki euxaristo gi tin apantisi. Ego kano 3imeri korntizoni sto spiti.logo moudiasmatos tou podiou.ki ap tin triti poli pithanon tha to arciso ala i alithia ine oti diavasa sto internet ki tromaksa gi ts parenergies pou mpori na exi. Ki pio poli gi to kardiako palmo ki tin artiriaki piesi. :emojis-21:
 #135658  από Στάθης
 Παρ Δεκ 16, 2022 3:45 pm
Rena έγραψε: Παρ Δεκ 16, 2022 12:19 am Kalispera ki euxaristo gi tin apantisi. Ego kano 3imeri korntizoni sto spiti.logo moudiasmatos tou podiou.ki ap tin triti poli pithanon tha to arciso ala i alithia ine oti diavasa sto internet ki tromaksa gi ts parenergies pou mpori na exi. Ki pio poli gi to kardiako palmo ki tin artiriaki piesi. :emojis-21:

Γεια σου Ρένα, πρώτα να σου ευχηθώ περαστικά και καλή ενδυνάμωση!

Δεύτερον, μπορώ να σου προτείνω, σε σχέση με το ψυχολογικό κομμάτι μας, ότι:

"Μια θετική στάση προσελκύει την επιτυχία"

Είτε πρόκειται για μια νέα αγωγή στην ζωή μας, είτε πρόκειται για μια αλλαγή στις συνήθειές μας, ειτε οτιδήποτε κάνουμε με γνώμονα την θεραπεία της πάθησης.

Αν ξεκινάμε κάτι με αρνητισμό, κακή ψυχολογία είναι σίγουρο ότι θα αποτύχει. Αντιθέτως, αν δούμε κάτι με βεβαιότητα ότι θα μας βοηθήσει, ευεργετούμε και δημιουργούμε το χώρο να πετύχει !

ΥΓ. Τρεις φαρμακευτικές αγωγές (betaferon, tysabri, copaxone) είδα εν' αρχή τους με καχυποψία και αρνητισμό και οι τρεις με διε΄λυσαν. Πορεύομαι πολλά χρόνια π.χ. με κουρκουμά, κολύμπι, πιλάτες και καλή ψυχολογική στάση και νιώθω ότι με βοηθούν πολύ. Εγώ το κάνω αυτό, εσωτερικά.
 #135660  από Rena
 Παρ Δεκ 16, 2022 9:27 pm
Seuxaristo poli stathi gia tin apantisi ki tin prosopiki sou empiria.simera niotho ligo kalitera ki somatika ki psixologika elpuzo na pane ola kateuxin.giati exo ki ena koritsaki 5 xronon pou exi mono emena😢.tha sas idopiiso gi ta nea mou tin triti🙏
 #135670  από Rena
 Πέμ Δεκ 22, 2022 1:40 pm
Kalispera stin omada.ithela na sas po oti arcisa to zeposia edo ki 3 meres. Apo parenergies de exo kati.apla ithela na sas rotiso i entoni ponokefali ine ap ta xapia ? To ixe kanis afto ki de pernai m ta pausipona.perimeno apantisis euxaristo
 #135675  από Rena
 Δευ Δεκ 26, 2022 1:18 pm
Xronia polla stin omoda euxome na eiste kala.ithela na rotiso perni kanis to zeposia as mou pi kapios ap parenergies pos iste.?ego arcisa edo kai 7 meres tora kai mou anevazi tin artiriaki piesi.
 #135680  από EvitaPap
 Κυρ Ιαν 01, 2023 4:47 pm
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Προσωπικά χρησιμοποιώ το zeposia για 3ο μήνα. Εκτος από την πρώτη εβδομάδα που είχα λίγο ζαλάδα (ως να συνηθίσει ο οργανισμός είναι φυσιολογικό) δεν έχω καμία ανεπιθύμητη ενέργεια. Όλα βαίνουν καλώς και αναμένουμε να ολοκληρωθεί το 6μηνο για να κανω πάλι μαγνητική! 20 μήνες με copaxone τεράστια ταλαιπωρία... Ελπίζω όλα να πάνε καλά για εσας! Τεράστια σημασία έχει η σωστη επικοινωνία με το γιατρό σας!
 #135681  από Rena
 Δευ Ιαν 02, 2023 2:52 am
Xronia polla kai kali xronia.
Ego prosopika 9 meres me to zeposia itan martirikes mou anevazi ti piesi me foveres taxikardies ponokefalous ki pono sto mati ap to deutero xapi.os pou ( diladi optiki neuriki piesi mou ipan)tin 9 mera mou ekane alergiko sok pristikan ta matia mou ta xili ki i glosa.( logo giorton lipi o giatros mou)pira tin protovoulia ki ta stamatisa moni mou elpizo na ekana to sosto.Aurio tha pao sto giatro ki blepoume pos sinexizo.