• Σκλήρυνση και hpv

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #135558  από Vasiliki84
 Δευ Σεπ 05, 2022 10:04 pm
Γεια σας και απο εμενα! Ειμαι εντελώς νεα στο φόρουμ. Πρέπει να σας πω πως κοντευω να παθω κρίση πανικου απο το άγχος μου. Διαγνωστηκα πριν λιγες μερες με Σκλήρυνση κ πριν απο λιγους μηνες με Hpv και μαλιστα τα επικινδυνα στελεχη! 😰Αυτη τη στιγμή εχω κονδυλώματα τα οποια καυτηριαζω τακτικά, αφενος και αφετέρου, τωρα βρισκομαι στο νοσοκομείο οπου μου χορηγειται κορτιζόνη για 3 μερες για την σκπ, κ μετα θα βγω κ θα περάσουμε σε ανοσοτροποποιητικη αγωγη. Ολη η αγωγη για τη σκπ δεν είναι ευνοικη για την ανάπτυξη καρκινου του τραχήλου κ εξαρση των κονδυλωμάτων?? Δλδ θα ζω με ολη μου τη ζωη με σκπ, καυτηριάζοντας κονδυλωματα κ αγωνιωντας για καρκινο?? Αλήθεια, δεν μπορω!! Δεν θα την αντεξω αυτή την κατάσταση!! Παρακαλώ βοηθήστε 😩
 #135562  από evaggelia012
 Πέμ Σεπ 08, 2022 1:18 am
Καλησπερα και ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ, υπαρχουν πολλες επιλογες αγωγων.Θα μιλησεις με τον γιατρο σου και θα αποφασισετε ποια θα ειναι η καλυτερη για την περιπτωση σου.ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ! :emojis-5:
 #135563  από Vasiliki84
 Πέμ Σεπ 08, 2022 5:14 am
Καλημέρα, πηρα μολις σημερα εξιτηριο απο το νοσοκομείο οπου μου χορηγηθηκε κορτιζονη για 3 ημερες. (Οι μαγνητικές μου εγραφαν για υπαρξη απομυελινωτικης νοσου κ οτι ειναι πρωτίστως συμβατες με MS. Η κλινική μου εικονα ειναι πολυ καλη, ωστοσο, οπως μου λενε). Πριν φυγω μου εδωσαν χαρτι για το οφθαλμολογικο για να δουν τον βυθο του ματιου. Ολα οκ με τον βυθο, ωστοσο το χαρτί επανω εγραφε: 'Πιθανη εναρξη με Gilenya'. Εχω διαβάσει για το φάρμακο αυτο, στη σελ. 8 του φυλλαδίου του για λοιμωξη απο τον hpv. Ηδη εχω στελεχη hpv και υψηλης ογκογενετικης επικινδυνοτητας και κανω ο, τι μπορω για αυτό το θεμα οπως εγραψα (πολυβιταμινες, καυτηριασμους, εμβολιο). Δεν θα επηρεάσει η συγκεκριμένη αγωγη για σκπ τον hpv? : ( Θα συζητήσουμε την Δευτέρα για την αγωγη μου. Βλεπω στο ίντερνετ οτι εχουν βγει πολλά σκευάσματα πολύ πιο σύγχρονα. Με αγχωνει και με στενοχωρει πολύ το θέμα αυτό. Δεν υπάρχει καποιο πιο στοχευμένο για την περίπτωσή μου? Γνωριζει καποιος;
 #135579  από pocahontas
 Δευ Οκτ 10, 2022 11:59 pm
Κοπελα μου καλησπερα και ηρεμησε οσο μπορεις, δεν ειναι τοσο τραγiκα τα πραγματα, υπαρχουν κι αλλες θεραπειες εκτος απ το gylenia.
Εχω κι εγω hpv eχω κανει 3 κωνοειδης εκτομες γιατι ο hpv νουμερο 16 -απ τους πιο επικινδυνους- μου εκανε δυσπλασια στον τραχηλο βαθμου 3. Η γιατρος νευρολογος που με παρακολουθουσε τοτε αλλα και ο γιατρος που εχω τωρα μου ειπαν οτι το gylenia δεν ειναι για μενα λογω του hpv. Ειμαι σε θεραπεια με tecfidera που δεν εχουν αναφερθει περιστατικα που συσχετιζουν το χαπι με τον hpv.
Γραψε μας τι εκανες τελικα και καλη δυναμη.
 #135583  από Vasiliki84
 Πέμ Οκτ 13, 2022 5:18 pm
Καλησπέρα, ενα μηνα αργότερα. Εκανα παρακεντηση και σε συνομιλια με το γιατρο απο το τηλεφωνο μου ειπε πως αυτη συμφωνει με τα αποτελέσματα των μαγνητικών για πολλαπλη σκλήρυνση. Παλι για gilenya μου είπε, οτι θα το συζητήσουμε. Δεν θα δεχτω να το παρω γιατι μου εκανε λογο και για τερατογενεση. Αντι αυτου μου προτεινε το tecfidera, στο οποιο κ παλι ομως υπάρχει αυτο το ενδεχόμενο. Θα το ψαξω και για αυτο. Ενας αλλος γιατρος που ειχα επισκεφθει μου ειχε προτεινει το copaxone. Ενημερωτικα, σημερα εκανα και παλι καυτηριασμο...επισης, θα ηθελα να κανω κάποια στιγμή παιδακι, ειμαι κοντα στα 40...Θα επανελθω οταν θα συζητηθεί επισημα η αγωγη μου εντος των ημερών. Θα ηθελα πιο σφαιρικη και εξατομικευμένη αντιμετώπιση ρε γμτ απο τους γιατρούς... 😐
 #135724  από Vasiliki84
 Παρ Φεβ 03, 2023 9:39 am
Καλημέρα! Μόλις χτες έλαβα τα αποτελέσματα του τεστ ΠΑΠ που είχα κάνει τις προάλλες κι έδειξε αλλοιώσεις στον τράχηλο λόγω hpv....Ο γιατρός μου είπε να γίνει κολποσκόπηση και βιοψία. Είμαι σε copaxone από αρχές Δεκεμβρίου 2022. Αυτά...
 #135777  από pocahontas
 Πέμ Φεβ 16, 2023 10:55 am
Βασιλικη καλημερα, σου απαντησα σ ενα αλλο θεμα τωρα ειδα κι αυτο.
Θα συμπληρωσω εδω οτι οταν ειχα την αλλοιωση απ τον hpv 16 - πριν πολλα πολλα χρονια- και τη ΣΚΠ (σχεδον ταυτοχρονα μου ειχαν διαγνωστει και τα 2) η νευρολογος τοτε μου ειχε προτεινει κοπαξονη.
Εγω τοτε τελικα δεν ειχα μπει σε καμια θεραπεια για τη ΣΚΠ -απο καθαρα δικη μου επι΄λογη - και σχεδον 20 χρονια μετα ξεκινησα το τεκφιντερα.
Ελπιζω να βρεις αυτο που θα καλυψει και τη δικη σου περιπτωση!
 #135780  από Rafael
 Πέμ Φεβ 16, 2023 10:49 pm
Αγαπητή φίλη αν θυμάσαι πες μου τελικά με τον hpv είχες κάνει κάποια επέμβαση ή χρειάστηκε κάτι άλλο?καθώς έχω τη τύχη να έχω κ γω το στέλεχος 16 μαζί με τη σκπ και είμαι κ γω χωρίς φαρμακευτική αγωγή από καθαρή επιλογή επίσης.Προς το παρόν έχω πάλι τεστ παπ Μάιο κ βλέπουμε