• Θολή όραση

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #135483  από ΚΙΚΗ
 Τετ Αύγ 17, 2022 1:30 am
Καλησπέρα σας,

ελπίζω να περνάτε όλοι όσο πιο ξεκούραστα και όμορφα γίνεται!
Τις τελευταίες δυο εβδομάδες αισθάνομαι να θολώνει η όραση μου, κάτι το οποίο γίνεται αισθητό κυρίως από το απόγευμα και μετά, καθώς δεν μπορώ να δω καθαρά τα φώτα στους δρόμους, βλέπω πιο τραβηγμένα τα γράμματα στην τηλεόραση και γενικά εάν κλείσω λίγο παραπάνω τα μάτια μπορώ να πω ότι βλέπω πιο καθαρά. Πήγα σε οφθαλμίατρο, εξέτασε το βυθό κλπ, χωρίς να βρει κάτι.. μου έδωσε σταγόνες για ενυδάτωση των ματιών. Υπάρχει περίπτωση να είναι από τα πρώτα συμπτώματα ΣΚΠ; Την ημέρα νιώθω ότι βλέπω πεντακάθαρα..
 #135528  από Φαίδρα
 Σάβ Αύγ 27, 2022 1:22 pm
Καλησπέρα. Ελπίζω μέχρι τώρα να σου έχει περάσει. Πάντως προσωπικά να σου αναφέρω πως ό,τι μου έχει συμβεί λόγω της πάθησης με τα μάτια, ήταν μόνιμο και απλά χειροτέρευε μέχρι να πάρω κορτιζόνη. Το μόνο που ξέρω να επιδεινώνεται όσο περνά η μέρα, είναι η όραση στην υπερμετρωπία - κάτι που όμως αν είχες δεν θα σου φαινόταν καινούργιο :smile-thinking:

Οι σταγόνες βοήθησαν;