• Kesimpta κανείς;

  • Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
Αλλές εγκεκριμένες ή μη αγωγές, χρήσιμα φαρμακευτικά & παραφαρμακευτικά σκευάσματα για την αντιμετώπιση της νόσου.
 #135448  από Sunlight
 Τρί Αύγ 02, 2022 5:38 pm
Είναι κανείς με kesimpta ή γνωρίζει κατι;
 #135573  από Vasiliki84
 Σάβ Σεπ 17, 2022 6:28 pm
Θα ήθελα να μάθω κι εγώ παρακαλώ.
 #135575  από Sunlight
 Τετ Σεπ 21, 2022 5:19 am
Μετά απο 1 μήνα+ μπορώ να πω ότι έβγαλα αρκετές ανεπιθύμητες ενέργειες, αλλά όλα καλά. "Μπρος τα κάλλη τι είναι ο πόνος" άλλωστε. Τίποτα τρομερό. Συμπτώματα κρυολογήματος κλπ. Δεν θα ήθελα να τρομοκρατησω κάποιον. Σίγουρα μιλάμε για μια νέα προφυλακτική αγωγή όπου υπόσχεται καλά αποτελέσματα. Εγώ βρέθηκα από ιντερφερόνη κατευθείαν εδώ. Για καλό; Θα δείξει. Το μόνο θετικό σίγουρα, είναι πως χτυπάς την ένεση μια φορά τον μήνα. Συνεχίζουμε και με τον καιρό θα γράψω πιο αναλυτικά, πως λειτούργησε και τι έκανε -ΣΕ ΕΜΕΝΑ- . ΤΟ ΤΟΝΊΖΩ! ΣΕ ΕΜΈΝΑ! :character-oldtimer:
 #135661  από Sunlight
 Κυρ Δεκ 18, 2022 5:22 am
5 μήνες μετά έχω να πω πως νιώθω καλά (ΣΩΜΑΤΙΚΆ ΜΟΝΟ) ΑΛΛΑ δεν με "καλύπτει" το φύλλο οδηγιών του φαρμάκου και η ζωή που πρέπει να κάνω λαμβάνοντας αυτήν την χημειοθεραπεία. Απευθύνθηκα τόσο στην εταιρεία όσο και τον παγκόσμιο οργανισμό φαρμάκων για καταγραφή των συμπτωμάτων (πραγματικά νιωθω ένα άτυπο πειραματόζωο, που ούτε ο γιατρός μου ήξερε να μου πει αν όλα αυτά είναι από το φάρμακο ή όχι). Εμένα μου βγαίνουν παρενέργειες 48+ ώρες αργότερα. Έχει τύχει και μια εβδομάδα αργότερα. Εντελώς παράδοξο. Δέκατα, αδυναμία, πονοκέφαλος και ίσως κάνα ψευτομπουκωμα που θα κρατήσουν όλα αυτά από 24 έως και 72 ώρες με αυξομείωση της έντασης αυτών. Προσωπικά έχω απελπιστει με την ανοσοκαταστολή και απο Δευτέρα σκοπεύω να πάρω σβαρνα ΑΧΕΠΑ, Ιασώ, ότι υπάρχει και δεν υπάρχει μπας και βρω κάτι άλλο το οποίο θα μου επιτρέπει να ζω χωρίς φόβο, για το αν θα βγω έξω έστω και να περπατήσω! Κουράστηκα με το θνησιμότητα 10% +- λόγω ανοσοκαταστολής εξαιτίας της χημειοθεραπείας. :emojis-25: :emojis-29: :emojis-22:
 #135690  από Stefanos83
 Κυρ Ιαν 15, 2023 4:35 pm
καλησπέρα σε όλους,
είδε κανείς σταθεροποίηση της κατάστασης του ή καλυτέρευση των συμπτωμάτων με το KESIMPTA?
Γιατί εγώ βλέπω επιδείνωση και είμαι στον 6 μήνα με το συγκεκριμένο
 #135699  από Sunlight
 Τρί Ιαν 24, 2023 4:14 am
Καλώς ήρθες συνάδελφε! Έχουμε ακριβώς τον ίδιο χρόνο. Δεν έχω δει κάποια διαφορά. Συνεχίζω να έχω κάποια "καψίματα" στα πόδια. Τώρα στο 6μηνο σκέφτομαι να επαναλάβω μαγνητικές για να δούμε πρόοδο, και επιτέλους να αλλάξω γιατρό μπας και βρούμε άλλο φάρμακο, που να μας επιτρέπει να ζούμε καλύτερα. Επί την ευκαιρία, όσο είσαι με το κεσιμπτα, έχεις αρρωστήσει; Έχεις κολλήσει κόβιντ ή κάτι άλλο; Και αν ναι, πως το πέρασες;
 #135703  από Στάθης
 Τετ Ιαν 25, 2023 10:16 am
Sunlight έγραψε: Τρί Ιαν 24, 2023 4:14 am .....Τώρα στο 6μηνο σκέφτομαι να επαναλάβω μαγνητικές για να δούμε πρόοδο.......
Η 'πρόοδος' είσαι εσύ Sunlight, όχι οι μαγνητικές σου. Εσύ, πως νιώθεις μέσα σου και έξω σου, εκεί βλέπεις την πραγματική 'πρόοδο'.

Πόσοι συνασθενείς μας παίρνουν μια αγωγή, η οποία τους επιδεινώνει την υγεία συνολικά, αλλά επειδή οι μαγνητικές δείχνουν 'πρόοδο' συνεχίζουν αδιάκοπα να παίρνουν την αγωγή, μέχρι τελικής πτώσεως ψυχολογικής ή σωματικής. Και όταν λέμε αγωγή, μιλάμε για φάρμακα βαριά, όχι κάποια βότανο π.χ. που περνάει σαν να μην το πήρες ποτέ.

Θέλει δύναμη και επίγνωση να πάρουμε την 'πρόοδο' στα χέρια μας. Να εμβαθύνουμε στον εαυτό μας να δούμε την πραγματικότητα. Μας βοηθάει η αγωγή σε μια καλύτερη καθημερινότητα? Ή φοβόμαστε ακόμα και την σκιά μας. Οι μαγνητικές πιστεύω, δεν μας καλύπτουν ως την πραγματικότητα της νόσου, την πορεία της. Αλλά το πως αισθανόμαστε στην πραγματικότητα. Η ΣΚΠ, είναι και ψυχολογική κατά ένα μεγάλο ποσοστό. Εκεί καλό είναι να εργαστούμε, στην πραγματικότητα. Αποκοπή από αυτά που μας χαλάνε, αγάπη για αυτά που μας βοηθούν, στην πραγματικότητα.
 #135763  από Νικος13
 Πέμ Φεβ 09, 2023 8:28 pm
Εγώ το έχω ξεκινήσει 1 μήνα και δεν έχω πολλά να πω. Παρενέργειες έως τώρα καμία απλα σε σχέση με το Gilenya που είχα πριν νιώθω καλύτερα. Κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στα φαρμακα. Κόψτε τσιγάρο ποτό καντε καλή διατροφή πάρτε βιταμίνης D καλή ψυχολογία και όλα θα πάνε καλά!!
 #135796  από Sunlight
 Παρ Φεβ 24, 2023 12:38 am
Στάθης έγραψε: Τετ Ιαν 25, 2023 10:16 am
Sunlight έγραψε: Τρί Ιαν 24, 2023 4:14 am .....Τώρα στο 6μηνο σκέφτομαι να επαναλάβω μαγνητικές για να δούμε πρόοδο.......
Η 'πρόοδος' είσαι εσύ Sunlight, όχι οι μαγνητικές σου. Εσύ, πως νιώθεις μέσα σου και έξω σου, εκεί βλέπεις την πραγματική 'πρόοδο'.

Πόσοι συνασθενείς μας παίρνουν μια αγωγή, η οποία τους επιδεινώνει την υγεία συνολικά, αλλά επειδή οι μαγνητικές δείχνουν 'πρόοδο' συνεχίζουν αδιάκοπα να παίρνουν την αγωγή, μέχρι τελικής πτώσεως ψυχολογικής ή σωματικής. Και όταν λέμε αγωγή, μιλάμε για φάρμακα βαριά, όχι κάποια βότανο π.χ. που περνάει σαν να μην το πήρες ποτέ.

Θέλει δύναμη και επίγνωση να πάρουμε την 'πρόοδο' στα χέρια μας. Να εμβαθύνουμε στον εαυτό μας να δούμε την πραγματικότητα. Μας βοηθάει η αγωγή σε μια καλύτερη καθημερινότητα? Ή φοβόμαστε ακόμα και την σκιά μας. Οι μαγνητικές πιστεύω, δεν μας καλύπτουν ως την πραγματικότητα της νόσου, την πορεία της. Αλλά το πως αισθανόμαστε στην πραγματικότητα. Η ΣΚΠ, είναι και ψυχολογική κατά ένα μεγάλο ποσοστό. Εκεί καλό είναι να εργαστούμε, στην πραγματικότητα. Αποκοπή από αυτά που μας χαλάνε, αγάπη για αυτά που μας βοηθούν, στην πραγματικότητα.


Αδερφέ λες μεγάλες αλήθειες γενικά.. " μας βοηθά η αγωγή σε μια καλύτερη... "

Τα είπες όλα.

Καλώς ή κακώς, ότι είπες περί ψυχολογίας κλπ, σε εμένα προσωπικά έτσι λειτουργεί. Ώσεις και γενικά υποτροπές έχω κάνει μετά από μεγάλα τραυματικά γεγονότα. Στο φάρμακο που είμαι πλέον, φοβάμαι όχι και την σκιά μου, αλλά και την ανάσα μου στην κυριολεξία. Πέρασα ίωση απλή όπου στους άλλους έκανε απλά στομαχόπονο, σε εμένα 39 πυρετό , σπασμούς και έπαιζα μια εβδομάδα ξύλο με τις πόρτες από τους σφάχτες στην κοιλιά. Δεν ξέρω τι να πω και τι να πρωτογραψω. Ο γιατρός γυρίζει και λέει "ε δεν είναι ακριβώς ανασοκαταστολη" και μπλα μπλα. Οι αιματολογικές μου στα τάρταρα και η γ- του συκωτιού στον Θεό μέσα σε 6 μήνες.
Με μια λέξη αν θέλω να περιγράψω την ζωή μου και την ψυχολογία μου μέσα από του φαρμάκου τις συνέπειες είναι μια : ΦΡΙΚΗ!
 #135818  από ItsDora
 Δευ Μαρ 13, 2023 12:21 am
Καλησπέρα σας αρχικά , ξεκίνησα σήμερα την πρώτη μου θεραπεία με kesimpta είναι το πρώτο φάρμακο που παίρνω καθώς πριν λίγο καιρό διαγνώστηκα με σκπ και μπορώ να πω ότι στην πρώτη ένεση είχα έντονες ανεπιθύμητες ενέργειες . Είχα υψηλό πυρετό 39 - 39μισο επι 6 ώρες δεν έπεφτε με τίποτα παρά την λήψη αντιπυρετικων φαρμάκων ,ισχυρό πόνο στο σώμα έντονο πονοκέφαλο , πονόλαιμο και πολύ αδυναμία . Θέλω να μου πείτε αν και σε εσάς η πρώτη σας ένεση με kesimpta ήταν έτσι και σε ποσό διάστημα άρχισαν να φτιάχνουν προς το καλύτερο οι παρενέργειες .