• Ανενεργές εστίες

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #135220  από user207
 Παρ Μάιος 27, 2022 9:16 pm
καλησπέρα .. ρώτησα 1-2 γιατρούς ακριβώς αυτό το πραγμα που ρωτας πιο πανω και μου ειπαν οτι δε μπορείς να το ξέρεις σίγουρα .. μπορεί όντως να ήταν φτιαγμένος ο οργανισμός σου ώστε να μην είχες θεμα αυτά τα 5 χρονια , μπορει να βοήθησε και το τεκφιντερα ....
 #135224  από mar87
 Παρ Μάιος 27, 2022 10:51 pm
Καλησπέρα! Δυστυχώς με αυτή τη νόσο δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι για πολλά πράγματα δεδομένου ότι δεν ξέρουμε και τί ακριβώς το προκαλεί ώστε να το αντιμετωπίσουμε στη ρίζα του.Υπομονη και επιμονή 💪💪💪
 #136304  από Tasos83
 Κυρ Οκτ 15, 2023 1:23 pm
Μετά από 9χρονια με σκπ. Μπορώ να πω πως σημαντικό ρόλο παίζει η αυτοπαρατηρηση μας και βοηθάει σημαντικά τον θεράπων ιατρό μας. Αυτό δουλεύει σε εμένα δεν σημαίνει ότι μπορούν όλοι να έχουν τη ψυχραιμία κ να ξεχωρίζουν όντως αν κάτι δεν πάει καλά. Εφαρμόζω το εξής. Μόλις αισθανθώ κατι σημειώνω ημερομηνία κ παρατηρώ για 3-5μέρες την εξέλιξη. Αν δεν περάσει επικοινωνία με το νευρολόγο μου. Όσο ήμουν με τεκφιντερα είχα μια υποτροπή κ άλλες 3 στο τέλος που πλέον δεν με κάλυπτε κ αλλάξαμε σε μαβενκλαντ. Ένας έμπειρος νευρολόγος που παρακολουθεί τη σκπ δεν ζητάει πάντα μαγνητική με σκιαγραφικό. Έτυχε να μην προλάβουμε υποτροπή κ έκανα μαγνητική μετά κ μου είπε δεν έχει καμία σημασία να την δούμε αν είναι ενεργή η όχι οπότε θα την κάνεις χωρίς σκιαγραφικό.
Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Βρείτε νευρολόγο που να ταιριάξετε. Έχω προτιμήσει να έχω δυο νευρολόγους έναν ιδιωτικά για τα τρέχοντα εξετάσεις παρακολούθηση, απορίες κ έναν σε νοσοκομείο για υποτροπές κορτιζόνη κτλ. Οι απόψεις τους συμπίπτουν σχεδόν πάντα.