• Κορτιζόνη και παρενέργειες

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #134076  από Manoliossss
 Σάβ Ιουν 26, 2021 11:07 am
Χαιρετώ την παρέα!Πριν 3 ημέρες(Τετάρτη) τελείωσα την 6ημερη ενδοφλέβια θεραπεία που έκανα με κορτιζόνη για να αντιμετωπίσουμε ένα μούδιασμα στο χέρι.Αρχικά να πω πως σήμερα,8 ημέρες μετά από την αρχή της θεραπείας δεν έχω δει κανένα αποτέλεσμα αλλά δεν είναι αυτό που με προβληματίζει.Από την 2η ημέρα Και μετά έχω τρομερούς πονοκεφάλους οι οποίοι με πιάνουν σχεδόν την ίδια ώρα κάθε μέρα(και πρωί και απόγευμα).Είναι λογικό;Επίσης έχω τρομερό πόνο στο κόκκαλο του χεριού το οποίο νομίζω πως οφείλεται στο γεγονός ότι 4 ημέρες είχα την ίδια πεταλούδα για την θεραπεία.Εκεί δηλαδή που είχα ένα μούδιασμα πριν ξεκινήσω θεραπεία,τώρα έχω και έντονους πόνους οι οποίοι δεν ξέρω αν οφείλονται στην ασθένεια,στην κορτιζόνη ή σε κάτι άλλο.Επίσης,τρομερή παρενέργεια είναι ότι δεν μπορώ να κοιμηθώ για πάνω απο 30-40 λεπτά συνεχόμενα.Πετάγομαι εκεί που κοιμάμαι,και ακόμα κι όταν με πάρει λίγο ο ύπνος,απλοί ήχοι,όπως το άνοιγμα της βρύσης, νομίζω πως χτυπάνε κατευθείαν στο κεντρικό μου σύστημα Και τους νιώθω σε τρομερά δυνατή ένταση!Το μόνο "κακο" είναι ότι εν αναμονή των αποτελεσμάτων παρακέντησης και Των αιματολογικών δεν μπορώ να κάνω τίποτα εκτος από υππμονη!Χθες μίλησα και με το γιατρό μου Και μου συνέστησε lyrica 25mg . Τόσο παρενέργεια η κορτιζόνη ρε παιδί μου;

Υ.γ στα θετικά της υπόθεσης κόβοντας τελείως αλάτι Και ζάχαρη ήδη στις 8 ημέρες ξεπρηστηκα αρκετά (ήμουν μεγάλος φαν του αλατιού ) :emojis-11:
 #134078  από Στάθης
 Σάβ Ιουν 26, 2021 11:36 am
Manoliossss έγραψε: Σάβ Ιουν 26, 2021 11:07 am Χαιρετώ την παρέα!Πριν 3 ημέρες(Τετάρτη) τελείωσα την 6ημερη ενδοφλέβια θεραπεία που έκανα με κορτιζόνη για να αντιμετωπίσουμε ένα μούδιασμα στο χέρι.Αρχικά να πω πως σήμερα,8 ημέρες μετά από την αρχή της θεραπείας δεν έχω δει κανένα αποτέλεσμα αλλά δεν είναι αυτό που με προβληματίζει.Από την 2η ημέρα Και μετά έχω τρομερούς πονοκεφάλους οι οποίοι με πιάνουν σχεδόν την ίδια ώρα κάθε μέρα(και πρωί και απόγευμα).Είναι λογικό;Επίσης έχω τρομερό πόνο στο κόκκαλο του χεριού το οποίο νομίζω πως οφείλεται στο γεγονός ότι 4 ημέρες είχα την ίδια πεταλούδα για την θεραπεία.Εκεί δηλαδή που είχα ένα μούδιασμα πριν ξεκινήσω θεραπεία,τώρα έχω και έντονους πόνους οι οποίοι δεν ξέρω αν οφείλονται στην ασθένεια,στην κορτιζόνη ή σε κάτι άλλο.Επίσης,τρομερή παρενέργεια είναι ότι δεν μπορώ να κοιμηθώ για πάνω απο 30-40 λεπτά συνεχόμενα.Πετάγομαι εκεί που κοιμάμαι,και ακόμα κι όταν με πάρει λίγο ο ύπνος,απλοί ήχοι,όπως το άνοιγμα της βρύσης, νομίζω πως χτυπάνε κατευθείαν στο κεντρικό μου σύστημα Και τους νιώθω σε τρομερά δυνατή ένταση!Το μόνο "κακο" είναι ότι εν αναμονή των αποτελεσμάτων παρακέντησης και Των αιματολογικών δεν μπορώ να κάνω τίποτα εκτος από υππμονη!Χθες μίλησα και με το γιατρό μου Και μου συνέστησε lyrica 25mg . Τόσο παρενέργεια η κορτιζόνη ρε παιδί μου;

Υ.γ στα θετικά της υπόθεσης κόβοντας τελείως αλάτι Και ζάχαρη ήδη στις 8 ημέρες ξεπρηστηκα αρκετά (ήμουν μεγάλος φαν του αλατιού ) :emojis-11:

Γεια σου Μανωλιό, είδες που τελικά μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς πολύ αλάτι :smile-happy:
Οι πονοκέφαλοι πιστεύω ήρθαν λόγο της παρακέντησης. Είναι βασική παρενέργειά της, και μπορεί να κρατήσει για λίγο καιρό. Εγώ είχα περίπου μήνα πονοκεφάλους μετά την παρακέντηση.

Είναι γνωστό επίσης ότι η κορτιζόνη προκαλεί αυπνίες. Οπότε πιστεύω για αυτό κάνεις ανήσυχο ύπνο. Ανεβάζει τους παλμούς, το σώμα μας γίνεται πιο ευαίσθητο, το νευρικό μας ταλαιπωρείται λίγο παραπάνω μετά τις ενδοφλέβιες, ισχυρές δόσεις. Όσο για το Lyrica, μου πρόσθεσε ζαλάδα στην όλη ήδη ζαλισμένη εμπειρία, οπότε δεν το άντεχα προσωπικά. Τι να πω. Περιπέτειες... πνευματικής ωρίμανσης :violin:

Υπομονή όπως λες και εσύ Μανωλιό, θα περάσει και αυτό, θα δεις.
Καλή δύναμη και περαστικά.
 #134080  από Manoliossss
 Σάβ Ιουν 26, 2021 12:25 pm
Γεια σου Στάθη κι ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!Η αλήθεια είναι ότι δεν μου έφτανε όλο αυτό,ήρθε και ο καύσωνας που δεν αντέχω με τίποτα(σαν τον χειμώνα δεν έχει!) κι έδεσε το γλυκό! Ας ελπίσω να περάσει γρήγορα ! Κι όπως είπες σιγουρα θα περάσει κι αυτό,και θα πάνε όλα καλά στο τέλος!
Μάλλον ,εκτος της ανακάλυψης του ότι ζω υπερανετα χωρίς αλάτι ήρθε η ώρα να ανακαλύψω Και την πραγματική έννοια της υπομονής! :smile-time: :emojis-32:
 #134334  από Helen89
 Παρ Αύγ 27, 2021 2:15 pm
Manoliossss έγραψε: Σάβ Ιουν 26, 2021 11:07 am Χαιρετώ την παρέα!Πριν 3 ημέρες(Τετάρτη) τελείωσα την 6ημερη ενδοφλέβια θεραπεία που έκανα με κορτιζόνη για να αντιμετωπίσουμε ένα μούδιασμα στο χέρι.Αρχικά να πω πως σήμερα,8 ημέρες μετά από την αρχή της θεραπείας δεν έχω δει κανένα αποτέλεσμα αλλά δεν είναι αυτό που με προβληματίζει.Από την 2η ημέρα Και μετά έχω τρομερούς πονοκεφάλους οι οποίοι με πιάνουν σχεδόν την ίδια ώρα κάθε μέρα(και πρωί και απόγευμα).Είναι λογικό;Επίσης έχω τρομερό πόνο στο κόκκαλο του χεριού το οποίο νομίζω πως οφείλεται στο γεγονός ότι 4 ημέρες είχα την ίδια πεταλούδα για την θεραπεία.Εκεί δηλαδή που είχα ένα μούδιασμα πριν ξεκινήσω θεραπεία,τώρα έχω και έντονους πόνους οι οποίοι δεν ξέρω αν οφείλονται στην ασθένεια,στην κορτιζόνη ή σε κάτι άλλο.Επίσης,τρομερή παρενέργεια είναι ότι δεν μπορώ να κοιμηθώ για πάνω απο 30-40 λεπτά συνεχόμενα.Πετάγομαι εκεί που κοιμάμαι,και ακόμα κι όταν με πάρει λίγο ο ύπνος,απλοί ήχοι,όπως το άνοιγμα της βρύσης, νομίζω πως χτυπάνε κατευθείαν στο κεντρικό μου σύστημα Και τους νιώθω σε τρομερά δυνατή ένταση!Το μόνο "κακο" είναι ότι εν αναμονή των αποτελεσμάτων παρακέντησης και Των αιματολογικών δεν μπορώ να κάνω τίποτα εκτος από υππμονη!Χθες μίλησα και με το γιατρό μου Και μου συνέστησε lyrica 25mg . Τόσο παρενέργεια η κορτιζόνη ρε παιδί μου;

Υ.γ στα θετικά της υπόθεσης κόβοντας τελείως αλάτι Και ζάχαρη ήδη στις 8 ημέρες ξεπρήστηκα αρκετά (ήμουν μεγάλος φαν του αλατιού ) :emojis-11:
Εγώ με τρεις μέρες ενδοφλέβια κορτιζόνη είχα αντίστοιχο πρόβλημα μ' εσένα. αφόρητους πονοκεφάλους και πόνους γενικότερα.. Δε μπορούσα να σταθώ ή να ξαπλώσω και ένιωθα τόσο άβολα ακόμα και στο ίδιο μου το κορμί. Οι γιατροί για κάποιο λόγο δε με ενημέρωσαν για το αλάτι και τη ζάχαρη, παρόλο που ρώτησα εγώ συγκεκριμένα. Μείωσα στο ελάχιστο, για να μην πω τελείως, την πρόσληψη αλατιού και ζάχαρης και πάραυτα έμεινα πρησμένη για ένα 10ήμερο μετά την κορτιζόνη. Το μόνο θετικό ήταν πως κατά τη διάρκεια της ημέρας, μετά την τρίτη μέρα, ήμουν τόσο εξουθενωμένη που κοιμόμουν σχεδόν συνέχεια γιατί το βράδυ βαρούσα σκοπιά. Η κορτιζόνη μου ανέβασε τόσο τα επίπεδα άγχους που ο γιατρός μου είχε γράψει και αγχολυτικά για να μπορώ να ηρεμήσω. τα παυσίπονα δε με έπιαναν καθόλου. Ευτυχώς όμως τη δεύτερη φορά που πήρα κορτιζόνη, πάλι για τρεις μέρες, την έλαβα στο σπίτι (λόγω covid-19) και η αλήθεια είναι πως ήταν τελείως διαφορετική εμπειρία. Πονοκεφάλους δεν είχα αλλά και πάλι πρήστηκα και χρειάστηκα αγχολυτικά. Μακάρι να μην ξαναχρειαστεί να μπλέξουμε με κορτιζόνη, εγώ αυτό έχω να πω.