• ΒΙΤΑΜΙΝΗ D

  • Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
 #16542  από LL--MM
 Τετ Φεβ 03, 2010 3:19 pm
Σα σαλάτα... στα "ντελουξ" εστιατόρια το τρώνε με γαρίδες...
 #16616  από KOYKOYLI
 Πέμ Φεβ 04, 2010 12:45 am
thodoris έγραψε:
ΚΑΤΕΡΙΝΑ83 έγραψε:Ναι thodoris μπορείς να μου πεις κι εμένα? please...
Έχεις pm.

Ααααα... το please δεν χρειάζεται... :)

Αν δυσκολεύεστε να βρείτε προμηθευτή μέσω internet πείτε μου να σας δώσω κάποια links τα οποία μου πρότειναν απο άλλο site...
THODORI STEILTO KAI SE MENA PLS?
 #16644  από Εύη Ξ
 Πέμ Φεβ 04, 2010 1:23 pm
Μόνο Βιταμίνη D

One-Alpha
1μg
Ο γιατρός,μου είπε 1 κάψουλα την ημέρα.
 #36524  από Genovefa®
 Παρ Αύγ 20, 2010 8:31 am
Μονο μεσω της Solgar την εχω βρει μονη της.
Αλλα υπαρχει και στο μουρουνελαιο σε καψουλες ΠΑΝΤΑ!
 #36531  από Ευτυχία
 Παρ Αύγ 20, 2010 9:59 am
σχετικά με το αβοκάντο που αναφέρθηκε πιο πάνω.. τρώγεται με πολλούς τρόπους :P :)
ο πατέρας μου ..χρόνια τώρα το χρησιμοποιεί σα "βούτυρο" σε μια φέτα ψωμί για πρωινό (μαζί με λίγο χοντρό αλάτι κ λεμόνι) "φτωχή" ισως η εκδοχή του... :) αλλα σίγουρα εξίσου θρεπτική -καλα..οκ..αν εξαιρέσω το ψωμι..-
εγω απο τη πλευρα μου το χρησιμοποιώ -οταν είναι η εποχή τους- σε σαλάτα μαρούλι με φρέσκο κρεμμύδι κ μπολικο λεμονι.... (οι πιο gourmet τύποι πάλι -που εχουν κ την "ανεση"... :? - το τρωνε με καπνιστό σολωμό κ φρεσκο κρεμμυδι).......
οπως κ να'χει...το αβοκάντο είναι ενα δώρο πραγματικά της φύσης....το λατρεύω
all time classic...με μονο "κίνδυνο" τις πολλες θερμίδες
:oops: ξέφυγα απο το θεμα .... παλι :?
:)
 #65471  από κωστας
 Παρ Δεκ 16, 2011 11:42 pm
Παιρνω βιταμινη D2(sterogyl) απο 5 μεχρι 15 σταγονες την ημερα,γιατρος μου την προτεινε που εχει σκπ και εχω παρατηρησει μεγαλη βελτιωση(σαν 10gr κορτιζονες χωρις παρενεργειες)...βεβαια πρεπει να προσεχουμε το ασβεστιο με τακτικες εξετασεις αιματος!
 #67199  από tom80
 Τετ Φεβ 01, 2012 10:46 pm
Κώστα σε ευχαριστώ πολύ,

Δοκίμασα την Βιταμίνη D2 sterogyl και ήταν όπως τα είπες.

Πραγματικά θαυματουργή. Την πήρα περίπου 10 φορές (όχι καθημερινά) τον τελευταίο μηνά και τις 10 είχε αποτέλεσμα. Πλήρης επαναληψιμότητα.

Κάποια απογεύματα που δεν αισθάνομαι καλά ( ζαλάδες κλπ) με 5 σταγόνες είμαι καλά!!!!
Και η τιμή του άπαιχτη, τα 100 mL κοστίζουν 2,36 Εuros.

Γενικά, αν χρησιμοποιούμε κάποιο σκεύασμα που σίγουρα βοηθάει καλό είναι να το γράφουμε δημόσια και ας γίνεται διαφήμιση
 #67217  από κωστας
 Πέμ Φεβ 02, 2012 10:46 am
tom80 έγραψε:Γενικά, αν χρησιμοποιούμε κάποιο σκεύασμα που σίγουρα βοηθάει καλό είναι να το γράφουμε δημόσια και ας γίνεται διαφήμιση
Συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε...η βιταμινη D με εχει σωσει και το σημαντικοτερο ειναι οτι με κραταει σταθερο,θεωρω οτι επιτυχια σε αυτην την παθηση ειναι να μενεις σταθερος,εχω απο το 1999 την παθηση και παντα ημουν καθε χρονο και χειροτερα εδω και 1,5 χρονο παιρνω υψηλες ποσοτητες της βιταμινης ποτε την μειωνω και ποτε την αυξανω(αναλογα με την εποχη την ηλιοαφανεια και την κατασταση μου) και εχω πολυ καλα αποτελεσματα και εννοειται οτι σχεδον εχω μηδενισει την κορτιζονη!!!Τωρα σταματησα την D2(ειχα φτασει τις 15 σταγονες την ημερα-καθε σταγονα εχει 400 IU-) και παιρνω 2000 mg D3 καθε βραδυ και εχω καλα αποτελεσματα !!!
 #67523  από passenger
 Πέμ Φεβ 09, 2012 6:21 pm
Κώστα γιατί σταμάτησες τη D2 ; Και τη D3 που τη βρίσκεις ; Εγώ τη D2 την παίρνω καθημερινά από τότε που μου συνέστησες , 5 σταγόνες και με έχει βοηθήσει . Το εκπληκτικό είναι ότι συνέστησα και στη μητέρα μου να πάρει , και την έχει βοηθήσει και αυτή !!! , που όλα την πείραζαν ….. Νιώθει λέει τα πόδια της ποιο ελαφριά , και τις έφυγε και λίγο μούδιασμα