• AUBAGIO

  • Το Aubagio (τεριφλουνομίδη, teriflunomide) διατίθεται υπό μορφή δισκίων σαν ανοσοτροποποιητική αγωγή της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Το Aubagio (τεριφλουνομίδη, teriflunomide) διατίθεται υπό μορφή δισκίων σαν ανοσοτροποποιητική αγωγή της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #114953  από billios
 Παρ Φεβ 12, 2016 9:20 pm
Χωρις να αγχωνεσαι θα σου προτεινα να κανεις μια επαναληπτικη γενικη εξαιταση αιματος σε κανα μηνα για να συγκρινειςτις τιμες.
Ερωτηση,ποσο νερο πινεις καθημερινα ?
 #114960  από kostasp
 Σάβ Φεβ 13, 2016 1:30 pm
6 ποτήρια με εφτά διότι ξεκίνησα διατροφή πριν 2 βδομάδες κάθε 20 μέρες κάνω εξετάσεις διότι παρατηρεί και το συκώτι μου που μέχρι ώρας καλά πάει εκτός από αιματοκριτη και μια ξηρό δέρμα το πάνω μέρος της κεφαλής και στην αριστερή πλευρά του προσώπου όπου ξεκίνησα βάζω bepanthol και θα βάλω και στο πάνω μέρος του κεφαλιού την λοιπόν της Τιτας
 #114968  από billios
 Σάβ Φεβ 13, 2016 4:48 pm
Αρα απο ενυδατωση εισαι ενταξει,δεν γνωριζω κατι παραπανω για να σε βοηθησω,παντως χρηζει παρακολουθησης,ο γιατρος βεβαι ξερει παραπανω,πιθανον να οφειλεται και στο φαρμακο.
 #114970  από kostasp
 Σάβ Φεβ 13, 2016 5:09 pm
Ευχαριστώ billio για την προσπάθεια και θα δούμε τι θα δείξει στο τέλος.
 #120665  από Annita
 Τρί Σεπ 13, 2016 1:57 am
Τελικά θα αλλάξω αγωγή και θα παρω το tecfidera διότι το Aubagio ιςως να μου δημιούργησε ισχιαλγια .Μολις το ξεκίνησα μετα απο μια βδομάδα άρχισε να πονάει το ισχιακο νεύρο ..εκανα μαγνητική στη μεση και δεν έβγαλα άκρη ..
Δεν ξερω αν φταίει όντως το Aubagio αλλά καλού καλού το διέκοψα εδώ κ δυο μήνες και ομολογώ πως έχουν μειωθεί τα συμπτώματα .
Μου έχουν μείνει τα 2 κουτιά Aubagio διότι εκτέλεσα τις συνταγες που ειχα διότι πίστευα πως θα το ξαναρχίσω ! Όποιος τα χρειάζεται ας μου πει ..
Δεν ξερω αν υπάρχει κάποιος φορέας που να τα δώσω και ειναι κριμα να πάνε χαμένα .
Θα ξεκινήσω το tecfidera και ελπιζω να πάνε καλύτερα ολα ...
 #120973  από kostas27
 Παρ Σεπ 23, 2016 2:13 pm
Καλησπέρα.. Annita τα κουτιά τα έχεις ακόμη τα aubagio?? Αν δεν τα χρησιμοποιείς θα ήθελα να επικοινωνήσουμε για να συννενοηθουμε μήπως μπορείς να μου τα δώσεις
 #128736  από Χριστινα23
 Κυρ Σεπ 10, 2017 9:52 pm
Tita έγραψε:Annita καλή σου μέρα,

Παίρνω το Aubagio σχεδόν ένα χρόνο, καμία άλλη παρενέργεια δεν έχω ούτε είχα. Σαν να μην παίρνω τίποτα.

Η τριχόπτωση όντως σταμάτησε στο 6μηνο. Από τον τρίτο μήνα που μου άρχισε έτριβα το κεφάλι μου (μέχρι να κοκκινήσει) με το Regaine 5, μία λοσιόν (πρωί-βράδυ) και είδα αποτέλεσμα (διάβασε οδηγίες). Κακώς που δεν την είχα ξεκινήσει με την αρχή της θεραπείας.

Στους 6 μήνες από την έναρξη της θεραπείας έκανα μαγνητική και οι εστίες είχαν σταματήσει να πολλαπλασιάζονται και οι ήδη υπάρχουσες εστίες είχαν γίνει μικρότερες.

Οτι άλλη απορία έχεις μου λες.

Να είσαι καλά και σου εύχομαι το καλύτερο.

ΤΙΤΑ

Γεια σου Τita! :)
Ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με το aubagio..τα περνω σχεδον 5 μηνες .. αλλα τωρα το σεπτεμβρη εχω παρα πολυ τριχωπτωση μιλαμε γ τουφες!
Λαμβανω και βιταμινη b και d3,αλλα εχω αρχισει να ανησυχω!
Επίσης στην επαναληπτικη μαγνητικη εγραφε οτι εχω αλλες δυο εστιες αλλα δεν ηταν ενεργες..ο γιατρος ειπε να συνεχισουμε με το χαπι και θα το παρακολουθουμε.
Διαβαζω πολλα αρνητικα οσο αφορα τ χαπι και τις παρενεργειες και με εχει πιασει ενας φοβος.
Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!
 #128759  από Giota23
 Τρί Σεπ 12, 2017 2:31 pm
Καλησπέρα,

παίρνω το aubagio εδώ και 9 μήνες.
Είναι πραγματικά σαν να μην παίρνω φάρμακο, καμία παρενέργεια, τα ηπατικά μου τέλεια, λίγο ο αιματοκρίτης μου έχει πέσει, αλλα δεν νομιζω οτι σχετίζεται με το φάρμακο.

Όσον αφορά την τριχόπτωση από πριν ξεκινήσω το φάρμακο (εχοντας πάρει την απόφαση να παρω αυτο το σκέυασμα) ξεκίνησα να παίρνω βιταμίνες της lamberts για τα μαλλιά, τα κούρεψα κιολας πιο κοντά και η αλήθεια είναι ότι δεν εχω χάσει καθόλου μαλλιά.

Αν χρειαζεσαι κατι αλλο που μπορω να σε βοηθήσω πες μου
 #128764  από Χριστινα23
 Τρί Σεπ 12, 2017 3:54 pm
Giota23 έγραψε:Καλησπέρα,

παίρνω το aubagio εδώ και 9 μήνες.
Είναι πραγματικά σαν να μην παίρνω φάρμακο, καμία παρενέργεια, τα ηπατικά μου τέλεια, λίγο ο αιματοκρίτης μου έχει πέσει, αλλα δεν νομιζω οτι σχετίζεται με το φάρμακο.

Όσον αφορά την τριχόπτωση από πριν ξεκινήσω το φάρμακο (εχοντας πάρει την απόφαση να παρω αυτο το σκέυασμα) ξεκίνησα να παίρνω βιταμίνες της lamberts για τα μαλλιά, τα κούρεψα κιολας πιο κοντά και η αλήθεια είναι ότι δεν εχω χάσει καθόλου μαλλιά.

Αν χρειαζεσαι κατι αλλο που μπορω να σε βοηθήσω πες μου
Καλησπέρα!
Παιρνω κ γω τις b complex-50 και βιταμινη d!
Γενικα εχω τριχωπτωση αλλα τωρα ειναι πλ εντονο τς τελευταιους 2μηνες...μηπως ξερεις καποια λοσιον ν τ στνδυασω μαζι μ τη υεραπεια! Μην καραφλιασουμε κιολας!!
Ευχαριστω πολυ γ την απαντηση σου!
 #128771  από Giota23
 Τρί Σεπ 12, 2017 9:07 pm
Δεν χρησιμοποίησα κάποια λοσιόν, δεν χρειάστηκε.