• aubagio

  • Το Aubagio (τεριφλουνομίδη, teriflunomide) διατίθεται υπό μορφή δισκίων σαν ανοσοτροποποιητική αγωγή της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Το Aubagio (τεριφλουνομίδη, teriflunomide) διατίθεται υπό μορφή δισκίων σαν ανοσοτροποποιητική αγωγή της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #107783  από anni
 Πέμ Δεκ 04, 2014 11:34 am
aubagio
καινουριο φαρμακο πρωτης γραμμης μου ειπε ο γιατρος μου ...
τι λετε; το παιρνει κανεις;
νομιζω τωρα θα κυκλοφορησει
πεστε μου τι ξερετε για αυτο...

φιλια!!!
 #107791  από neroxytis
 Πέμ Δεκ 04, 2014 7:32 pm
Ακόμα ένα ανοσοκατασταλτικό. Μια από τα ίδια.
 #107792  από billios
 Πέμ Δεκ 04, 2014 8:33 pm
teriflunomide (Aubagio)Είναι ένα φάρμακο χορηγούμενο από τό στόμα.
Μειώνει τίς υποτροπές 31%, καθυστερεί τήν αναπηρία 30% καί μειώνει τίς νέες εστίες στήν μαγνητική τομογραφία 67-80%. Οι συχνότερες παρενέργειες ναυτία-διάρροια, λοιμώξεις, αύξηση τών ηπατικών ενζύμων, λέπτυνση τών τριχών. Απαγορεύεται η εγκυμοσύνη στήν διάρκεια τής θεραπείας (συγγενείς βλάβες τού εμβρύου)


bg 12,tecfidera
alemtuzumab (Lemtrada)
Ειναι τα φαρμακα για τα οποια εχει γινει ντορος και τα οποια περιμαναμε να ερθουν σε κυκλοφορια απο αρχες του 13,τα δυο πρωτα υπο μορφη χαπιου το τριτο υπο μορφη ορου στυλ Tysabri ( natalizumab ).
Οι ελπιδες βασικα οι δικες μου ειναι στο bg 12,tecfidera,ειχα πληροφορηθει και το περιμενα απο το 2012,οταν εννοω ελπιδες για να μην παρεξηγηθω λεω να γλυτωσω τις ενεσεις και τις κωλοπαρενεργειες τους και αν μου φερει αυτα που υποσχεται τοτε εχει καλως
 #107795  από Κώστας
 Παρ Δεκ 05, 2014 1:17 am
billios έγραψε:teriflunomide (Aubagio)Είναι ένα φάρμακο χορηγούμενο από τό στόμα.
καθυστερεί τήν αναπηρία 30% Οι συχνότερες παρενέργειες ναυτία-διάρροια, λοιμώξεις, αύξηση τών ηπατικών ενζύμων, λέπτυνση τών τριχών. Απαγορεύεται η εγκυμοσύνη στήν διάρκεια τής θεραπείας (συγγενείς βλάβες τού εμβρύου)
Σε τι βάθος χρόνου κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι καθυστερεί την αναπηρία 30%;
Και δηλαδή όταν έχεις ναυτία-διάρροια, παθαίνεις συνέχεια λοιμώξεις, διαλύεις το συκώτι σου, σου λεπταίνουν οι τρίχες που σημαίνει ότι κάποια στιγμή θα καραφλιάσεις και απαγορεύεται να κάνεις παιδί, παύεις να είσαι ανάπηρος;! Αν τα πάθεις όλ΄ αυτά, πως θα λέγεσαι;! Καθυστερημένος κατά 30% ανάπηρος;!
 #107800  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Δεκ 05, 2014 7:47 am
Κώστας έγραψε:
billios έγραψε:teriflunomide (Aubagio)Είναι ένα φάρμακο χορηγούμενο από τό στόμα.
καθυστερεί τήν αναπηρία 30% Οι συχνότερες παρενέργειες ναυτία-διάρροια, λοιμώξεις, αύξηση τών ηπατικών ενζύμων, λέπτυνση τών τριχών. Απαγορεύεται η εγκυμοσύνη στήν διάρκεια τής θεραπείας (συγγενείς βλάβες τού εμβρύου)
Σε τι βάθος χρόνου κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι καθυστερεί την αναπηρία 30%;
Και δηλαδή όταν έχεις ναυτία-διάρροια, παθαίνεις συνέχεια λοιμώξεις, διαλύεις το συκώτι σου, σου λεπταίνουν οι τρίχες που σημαίνει ότι κάποια στιγμή θα καραφλιάσεις και απαγορεύεται να κάνεις παιδί, παύεις να είσαι ανάπηρος;! Αν τα πάθεις όλ΄ αυτά, πως θα λέγεσαι;! Καθυστερημένος κατά 30% ανάπηρος;!
:smile-bigsmile: :smile-bigsmile: :smile-bigsmile: :smile-bigsmile: :smile-bigsmile: :smile-bigsmile: :smile-bigsmile: :smile-bigsmile: Κωστα !!!!!! Σωωωωωωστος !!!!!!!! :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-clapping: :smile-clapping: :smile-clapping: :smile-clapping: :smile-clapping:
 #107802  από Στάθης
 Παρ Δεκ 05, 2014 10:33 am
Σε σχέση με όλα τα χάπια που παίζουν αυτήν την στιγμή για την ΣΚΠ, δηλαδή Gilenya και Tecfidera νόμίζω το Aubagio είναι το χειρότερο αφού αγγίζει τα ποσοστά επιτυχίας της ιντερφερόνης..

Επίσης υπάρχουν και κάποια σχετικά άρθρα, που με κάνουν και τραβάω τις κοτσίδες μου όπως:

Teriflunomide in multiple sclerosis: Added benefit not proven

Και όμως αυτό το φάρμακο κοστίζει χιλιάδες ευρώ, έχει εγκριθεί, κυκλοφορεί σε αρκετές χώρες, το παίρνουν τα πειραματόζωα, δηλαδή εμείς, και ζήσαμε εμείς 'καλά' και αυτοί πολύ καλύτερα....

ΣΚΠ & Ανοσοκατασταλτικά, η βαβυλώνια αιχμαλωσία....
 #107803  από anni
 Παρ Δεκ 05, 2014 11:07 am
ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
κουράστηκα με τις ενέσεις όπως λέει και ο φίλος μας ο billios...
μετά από τόσα χρόνια οι παρενέργειες είναι εδώ...μειωμένες βέβαια
αλλά την επόμενη μέρα σέρνομαι...και το depon τόσα χρόνια...
αναρωτιέμαι τι είναι "καλύτερο" τελικά
 #107805  από dm123
 Παρ Δεκ 05, 2014 11:59 am
Να κάνω μια παρέμβαση χωρίς να παρεξηγηθώ προς τους Στάθη, Κώστα και neroxytis..
Eίμαι από αυτούς που δεν παίρνουν τις υποτιθέμενες θεραπείες παρόλο τις απειλές των νευρολόγων περι μελλοντικής αναπηρίας κλπ..με λίγα λόγια είμαι υπέρ των όσων αναφέρεστε αλλά...νομίζω ότι σας πετυχαίνω σε κάθε post να το αναφέρετε «ότι όλα αυτά τα φάρμακα είναι ότι χειρότερο υπάρχει» ..νομίζω ότι είναι κρίμα κάποιος που παρακολουθεί το site να σας χαρακτηρίσει ως γραφικούς και ιδιαίτερα τον neroxytis είναι κρίμα διότι αποδεικνύεις ότι έχεις διαβάσει πάρα πολύ (και σίγουρα περισσότερο από τους νευρολόγους που κυκλοφορούν στην αγορά)..για παράδειγμα σε αυτό το post το ανάρτησε η φίλη μας γιατί παίρνει ήδη θεραπεία και θέλει να την αλλάξει γιατί κουράστηκε με τις ενέσεις. Δεν νομίζω ότι θέλει κάποιον να της πει ότι αυτό που κάνει είναι κάτι πολύ κακό στον εαυτό της.. Επέλεξε αυτόν τον δρόμο και σε αυτόν θα πορευτεί και θέλει συμπαράσταση προς αυτό..
Είναι πολύ δύσκολο να εμπιστευτεί έναν τύπο που της λέει όχι στα φάρμακα και ονομάζεται dm123, από τον νευρολόγο που τον βλέπει στα μάτια και της λέει ότι αυτό είναι το σωστό..
Δεν ξεκινάω αντιπαράθεση και ξέρω ότι δεν θέλετε το κακό κανενός απλά είναι πολύ λεπτή η ισορροπία μεταξύ υποστηρίζω κάτι και του είμαι φανατικός για κάτι
 #107806  από Στάθης
 Παρ Δεκ 05, 2014 12:53 pm
dm123 έγραψε: ..νομίζω ότι είναι κρίμα κάποιος που παρακολουθεί το site να σας χαρακτηρίσει ως γραφικούς και ιδιαίτερα τον neroxytis είναι κρίμα διότι αποδεικνύεις ότι έχεις διαβάσει πάρα πολύ (και σίγουρα περισσότερο από τους νευρολόγους που κυκλοφορούν στην αγορά)..για παράδειγμα σε αυτό το post το ανάρτησε η φίλη μας γιατί παίρνει ήδη θεραπεία και θέλει να την αλλάξει γιατί κουράστηκε με τις ενέσεις...
Εν μέρη έχεις δίκιο...

Όταν έχουμε φτάσει να επιλέγουμε "φαρμακευτική αγωγή" βάση των παρενεργειών, και όχι των 'αμφιλεγόμενων' θεραπευτικών ιδιοτήτων, εμένα προσωπικά μου γυρίζουν τα μυαλά.

Αλλά αυτή η υπερβολική επιθετική τάση που δυστυχώς χαρακτηρίζει και μένα ίσως περισσότερο και από τον neroxyti... είναι καταδικαστέα, και συμφωνώ ίσως διώχνει κόσμο, από ένα μη τι άλλο ανοιχτό site χωρίς πληρωμένες απόψεις και φαρμακευτικές διαφημίσεις....

Προσωπικά dm123, στο εξής η διπλωματική συζήτηση θα πάρει την θέση των γραφικών (αλλά πολύ ρεαλιστικών κατά εμέ) αναρτήσεών μου.
 #107807  από Γιάννης
 Παρ Δεκ 05, 2014 2:18 pm
Μην αποστειρωθούμε εντελώς, αρκούν τα ιδεογράμματα στη θέση των κακών λέξεων :smile-lipssealed: