• κορτιζονη και φωνή

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #92959  από nanablue
 Πέμ Ιούλ 11, 2013 10:45 am
Παιδιά καλημέρα, σας έχει τύχει όταν κάνετε κορτιζόνη η φωνή σας να ακούγεται πολύ αδύνατη;
:scared-eek:
 #92960  από Π.Μ79
 Πέμ Ιούλ 11, 2013 10:58 am
Αδύναμη φωνή, η γεύση να αλλοιώνεται ακόμα και στο νερό, τσιμπήματα, αδυναμία, τρέμουλα πότε πότε, να σε ενοχλούν τα ρούχα, τα σκεπάσματα και άλλα πολλά.

Πρέπει να κάνεις υπομονή να περάσει από μόνο του.
 #92965  από Μαρία
 Πέμ Ιούλ 11, 2013 11:49 am
Μου συμβαίνουν πολλά και διαφορα με την κορτιζόνη αλλά αυτό με τη φωνή δεν το χω παρατηρήσει
 #92966  από nanablue
 Πέμ Ιούλ 11, 2013 12:02 pm
έκανα κι άλλες φορές αλλά τώρα το συνέδεσα ότι είναι από τη κορτιζόνη...

:scared-shocked:
 #93013  από billios
 Παρ Ιούλ 12, 2013 1:33 pm
Εγω νιωθω αδυναμος μετα την κορτιζονη με αποτελεσμα να γινονται αυτοματα εκπτωσεις ακομα και στη φωνη που οντως βγαινει δυσκολα και σε χαμηλο τονο.
 #93029  από nanablue
 Παρ Ιούλ 12, 2013 9:26 pm
είστε και σε υπερένταση; :happy-bouncymulticolor:
 #93031  από sofia13
 Παρ Ιούλ 12, 2013 11:43 pm
Yπερένταση σε απίστευτο βαθμό. Ολη μέρα στην τσίτα, να πλένω στο χέρι παπλώματα, χαλιά, ότι
υπάρχει τέλος πάντων και μετά δύο εικοσιτετράωρα τουλάχιστον, αυπνία......
Το τρίτο, παίρνω χάπι για να κοιμηθώ λίγο.
 #93160  από Μαρία
 Τρί Ιούλ 16, 2013 8:46 pm
Μία απο τα ίδια με τη Σοφία συν ταχυκαρδίες νεύρα εξάψεις κτλ κτλ
 #135525  από ΜαρΚαρ
 Παρ Αύγ 26, 2022 9:06 am
Καλημέρα σας. Εγώ θα το περιέγραφα ταλαιπωρία κι όχι απλή αδυναμία. Πριν 3-4 μήνες διεγνώστηκα με άσθμα και παίρνω εισπνεόμενα, ένα εκ των οποίων είναι κορτιζονούχο. Όταν ξεκίνησε τη θεραπεία, έκανα πλύσεις με νερό κάθε φορά που έπαιρνα το εισπνεόμενο, αλλά που έκλεισε ο λαιμός/φωνή. Η γιατρός μού πρότεινε να κάνω γαργάρες με χαμομήλι και μαγειρική σόδα, αλλά ούτε αυτό λειτουργεί, η φωνή μου εξακολουθεί να κλείνει. Δοκίμασα μέχρι και αλατόνερο (εγώ το έφτιαχνα, εννοώ, στο σπίτι) επειδή στις καλοκαιρινές διακοπές έκανα γαργάρες μόνο με το νερό της βρύσης στα νησιά κ η φωνή μου δεν έκλεινε (υπέθεσα ότι ίσως η αλατότητα στο νερό ήταν αυξημένη), αλλά συνέβη ξανά το ίδιο, στην Αθήνα. Χθες, ξεκίνησα το Nydtamicin γιατί είχα αρχίσει να ξεχνάω την κανονική φωνή μου. Η γιατρός μού έχει πει ότι άσθμα χωρίς κορτιζόνη δε γίνεται. Δεν αμφισβητώ αυτό όμως, αναρωτιέμαι: όλοι οι ασθενείς με άσθμα το ίδιο βιώνουν; "Χάνουν" τη φωνή τους και πρέπει να παίρνουν φάρμακα (3,5€ τα 50ml, 3, φορές την ημέρα, τελειώνει σε μιάμιση μέρα το Nydtamicin) για να τη φτιάξουν; Μήπως δεν κάνω εγώ κάτι καλά ή είμαι ευαίσθητη στην κορτιζόνη; Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; Αν κάποιος μοιραστεί την εμπειρία του, θα ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ πολύ!